26.7%
25.0%
32.7%
25.0%

Οι Aigaleo Kings κέρδισαν τους Μπάσχετους με 53-58 σε ένα τρομερό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να περνούν από συνεχείς ισοπαλίες καθ’ όλη τη διάρκειά του, 13 ισοπαλίες και 13 αλλαγές στο προβάδισμα σε όλο ματς! Τέσσερις διψήφιοι για τους Aigaleo Kings με τον Αντωνόπουλο και τον Νίκου να κάνουν double double και τον Τσιακατούρα με τον Μαλάκη να ακολουθούν για το 6ο ροζ φύλλο της ομάδας τους.

Το ματς ξεκίνησε με καλάθι του Καραγιώργη για να απαντήσουν ο Νίκου με τον Μαλάκη και τον Νικολουδάκη για το 2-7 των Aigaleo Kings. Ο Μαλάκης έγραψε το 4-10 με τον Καραγιώργη να απαντά και τον Νίκου να φέρνει το παιχνίδι στο 7-14. Οι Μπάσχετοι με Καραγιώργη και Κάνδηλα άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά, 11-14, για να ισοφαρίσουν λίγο αργότερα με τον Σίνη και τον Καραγιώργη για να τους βάλει μπροστά ο Παγκάκης στο 17-15. Ο Αντωνόπουλος απάντησε με τρίποντο, με τον Σίνη να ισοφαρίζει σε 19-19, για να γράψει βολές ο Μαλάκης και να κλείσει από τον Ντεμίρη η περίοδος στο 21-21.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τσιακατούρας έφερε την ομάδα του στο 21-26, με τον Κάνδηλα και τον Ντεμίρη να απαντούν για το 27-26 με τρίποντα. Ο Τσιακατούρας τους μιμήθηκε για το 4ο σερί τρίποντο στο ματς, 27-29, με τον Σίνη να ισοφαρίζει και τον Μαλάκη να γράφει το 29-31. Ο Ντεμίρης έφερε το ματς στο 31-31, με τον Αντωνόπουλο να βάζει για λίγο μπροστά την ομάδα του, μέχρι να ισοφαρίσει ο Ντεμίρης για το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Καραγιώργης σκόραρε για το 35-33, με τον Τσιακατούρα να απαντά με τρίποντο. Ο Καραγιώργης τον μιμήθηκε για το 38-36, για να έρθουν Χρηστίδης και Μαλάκης για το 38-40. Ο Κάνδηλας έφερε ξανά στην ισοπαλία τις ομάδες, με τον Αντωνόπουλο να γράφει το 40-43 και το 41-45 λίγο μετά. Ξανά δύο σερί τρίποντα από τους Μπάσχετους, 47-45 στην περίοδο με Ντεμίρη και Καραγιώργη.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χρηστίδης ισοφάρισε με τον Κάνδηλα να βάζει βολές. Νίκου και Αντωνόπουλος έγραψαν το 49-51, με τον Καραγιώργη να ισοφαρίζει και τον Χατζηαγάπογλου να γράφει το 53-51. Ο Τσιακατούρας έβαλε δύο βολές για το 53-53, με τον Αντωνόπουλο να σπάει την ισοπαλία για τελευταία φορά στα 2:10 για το τέλος με τρίποντο για το 53-56. Οι δυο ομάδες έχασαν συνεχόμενες επιθέσεις, με τελευταία το άστοχο τρίποντο ισοφάρισης των Μπάσχετων στα 40 δευτερόλεπτα. Ο Νίκου σκόραρε στα 27 δευτερόλεπτα για το 53-58, οι Μπάσχετοι έκαναν λάθος, τους μιμήθηκαν οι Aigaleo Kings στα 9 δευτερόλεπτα, αλλά δεν υπήρχε πια χρόνος για κάτι για τους Μπάσχετους.

Για τους νικητές ο Αντωνόπουλος είχε 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Νίκου 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Τσιακατούρας 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μαλάκης 12 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Μπάσχετους ο Καραγιώργης είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ντεμίρης 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κάνδηλας 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σίνης 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Χατζηαγάπογλου 15 ριμπάουντ, 2 τάπες.