20.8%
35.3%
26.5%
33.3%

Οι Aigaleo Kings ανέβηκαν στο 3-2, αφού κέρδισαν τους Σουβλέηκερς με 57-50, κυρίως χάρη στο καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο κέρδισαν με 21-3. MVP του αγώνα ήταν ο Άγγελος Λιακόπουλος με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και μία ασίστ, ενώ εξίσου καλός ήταν και ο Νίκου, ο οποίος είχε 7 πόντους, 20 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν θέλοντας να δώσουν γρήγορο ρυθμό στο ματς, όπως και έκαναν, με τους Aigaleo Kings όμως να παίρνουν θέση οδηγού και να την κρατούν σε όλη τη διάρκεια, έστω και με μικρή διαφορά. Λιακόπουλος και Βαγγέλης έγραψαν τους πρώτους 4 πόντους του αγώνα, ο Σταματίου μείωσε σε 4-3 και οι Μαλάκης, Βαγγέλης έγραψαν άλλο ένα 4-0 για το 8-3. Δύο καλάθια του Μοσχίδη για το 8-7, απάντηση με 8-0 οι Βαγγέλης και Μαλάκης για το 16-7 και από ένα τρίποντο οι Σταματίου, Σταμπολτζής μαζί με μια βολή του Μαστοράκη ενδιάμεσα για το τελικό 16-13 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σουβλέηκερς έκαναν την αντεπίθεση τους, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των Aigaleo Kings, και πήραν προβάδισμα στο ημίχρονο. Ο Λιακόπουλος με καλάθι και φάουλ έγραψε το 19-13, ο Σταμπολτζής έβαλε μια βολή για το 19-14 και άλλη μια βολή του Λιακόπουλου για το 20-14. Σταμπολτζής, Σταματίου, Έξαρχος και Μοσχίδης έτρεξαν ένα 0-12 για να δώσουν στους Σουβλέηκερς προβάδισμα με 20-26, με τον Λιακόπουλο, ο οποίος ήταν ο μόνος που σκόραρε στο δεκάλεπτο για τους Aigaleo Kings, να σημειώνει το τελικό 23-26 με καλάθι και φάουλ ξανά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σουβλέηκερς για κάποιο λόγο “νέκρωσαν” εντελώς επιθετικά και με συνδυασμό την εμφάνιση του Αντωνόπουλου στο παρκέ, ο οποίος αγωνίστηκε μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, οι Aigaleo Kings πήραν ξανά προβάδισμα, αλλά αυτήν τη φορά ξεφυγαν και με 10+. Ο Βάσσης ανέβασε στο 23-28, για να ακολουθήσει ένα 20-0 από τους Βαγγέλη, Αντωνόπουλο, Νίκου και Μαλάκη για το 43-28. Ο Σταμπολτζής έβαλε μια βολή για το 43-29 και οι Aigaleo Kings απάντησαν με τον ίδιο τρόπο για το τελικό 44-29 της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σουβλέηκερς προσπάθησαν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή, μείωσαν ως τους πέντε, αλλά οι Aigaleo Kings διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έφυγαν με το ροζ φύλλο. Δύο καλάθια του Μαστοράκη για το 44-33, απάντηση με 5-0 οι Νίκου και Ζαφειράτης για το 49-33 και 49-36 από τον Κωστή. Δύο καλάθια του Λιακόπουλου για το 53-36, τρίποντο του Σταμπολτζή και καλάθι του Furness για το 53-41 και 55-41 από τον Αντωνόπουλο. Furness και Μοσχίδης έτρεξαν ένα 0-9 για τους να μειώσουν οι Σουβλέηκερς σε 55-50, αλλά στη συνέχεια δεν σκοραραν ξανά. Το τελικό 57-50 του αγώνα το έγραψαν οι Αντωνόπουλος και Νίκου βάζοντας από μια βολή.

Για τους Aigaleo Kings, πέρα από τον Λιακόπουλο και τον Νίκου, πολύ καλό ματς έκαναν επίσης οι Μαλάκης και Αντωνόπουλος. Για τους Σουβλέηκερς ξεχώρισαν οι Σταματίου, Μοσχίδης και Σταμπολτζής.