21.7%
46.7%
23.1%
19.5%

Σε ένα ματς με πολύ δραματικό φινάλε οι Golden Boys κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη κόντρα στους Aigaleo Kings με 50-48. MVP του αγώνα ήταν ο Ανδρέας Χαχάμης με 10 πόντους, 16 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από την πρώτη περίοδο του αγώνα φάνηκε ότι το ματς κόντρα στις δύο ομάδες θα είναι πολύ ισορροπημένο και ότι δύσκολα θα ξεφύγει κάποιος. Ο Νίκου έκανε το 0-2, για να ακολουθήσουν δύο καλάθια του Βασίλη Χαχάμη για το 4-2. Πέντε πόντοι του Αντωνόπουλου για το 4-7, 7-7 από τον Ανδρέα Χαχάμη και 7-11 ξανά μπροστά οι Aigaleo Kings με ένα καλάθι του Νίνου και ένα του Αντωνόπουλου. Τρίποντο του Βασιλείου για το 10-11, 10-13 από τον Αντωνόπουλο και 13-13 με άλλο ένα τρίποντο του Βασιλείου για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο.

Ούτε στη δεύτερη περίοδο άλλαξε κάτι στην εικόνα του ματς, με τις δύο ομάδες να παίζουν “σκυλίσια” άμυνα και τα καλάθια να έρχονται με δυσκολία. Ο Αντωνόπουλος έκανε το 13-15, 17-15 με 4 συνεχόμενους πόντους από τον βασιλείου και 17-19 με 4 πόντους του Νίκου για τους Aigaleo Kings. Ο Ρίζος ισοφάρισε σε 19-19, για να ακολουθήσει ένα καλάθι του Βαγγέλη για το 19-21 και ένα του Χρηστιδη για το τελικό 21-21 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Aigaleo Kings κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, πήραν κεφάλι στο σκορ και το κράτησαν σε όλο το δεκάλεπτο. Ο Ρίζος έκανε το 23-21, ο Αντωνόπουλος μαζί με τον Νίνο άναψαν από ένα τρίποντο για το 23-27 και 26-27 από τον Σταματακη για να μειώσουν στον πόντο οι Golden Boys. Νίκου και Αντωνόπουλο σημείωσαν το 26-32, 28-32 από τον Βασιλείου και 28-34 από Βαγγέλη. Ο Ανδρέας Χαχάμης μείωσε σε 30-34, για να απαντήσει άμεσα ο Νικολουδάκης. Το τελικό 32-36 του δεκαλέπτου γράφτηκε από μια βολή του Βασίλη και μια του Ανδρέα Χαχάμη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι μαχητικοι Golden Boys ήξεραν ότι πρέπει να δώσουν ότι δυνάμεις είχαν για να πάρουν το ματς, όπως και έκαναν, με το φινάλε να είναι αρκετά δραματικό.

Ο Βασίλης Χαχάμης μείωσε σε 35-36, 35-41 με τον Αντωνόπουλο να σκοράρει 5 πόντους και 40-41 με τον Βασίλη Χαχάμη να κουβαλάει στο σκορ την ομάδα του. Καλάθι του Νίκου από την άλλη για το 40-43, 42-43 από τον Ανδρέα Χαχάμη και 42-44 από τον Νικολουδάκη. Με 1.25 να μένει στον πίνακα ο Ανδρέας Χαχάμης έβαλε δύο βολές για να ισοφαρίσει το ματς, για να έρθουν άλλοι 4 πόντοι από την ομάδα του πάρα πολύ γρήγορα για να γίνει το 48-44 με 1.02 να μένει. Ο Ζαφειράτης μείωσε σε 48-45 35″ πριν το τέλος, για να έρθει μια ακόμη βολή του MVP για το 49-45 με 24″ να μένουν. Με 15″ ο Νίνος θα μειώσει σε 49-47,θα ακολουθήσουν βήματα από τους Golden Boys και στη συνέχεια ο Νίνος θα κερδίσει φάουλ σε drive και θα πάει για βολές με 10″ να μένουν. Βάζει τη μια και σημειώνει το 49-48. Στη συνέχεια οι Aigaleo Kings θα κάνουν ένα γρήγορο φάουλ, ο Ιορδανιδης θα χάσει και τις δύο βολές αλλά η αδράνεια στο αμυντικό ριμπάουντ θα δώσει την μπάλα ξανά τους Golden Boys. Βολές για τον Ανδρέα Χαχάμη τώρα με 5″ να μένουν, θα βάλει 1/2 και θα σημειώσει το τελικό 50-48, αφού το επόμενο σουτ των Aigaleo Kings ήταν από αρκετά μακρυά και δεν έφτασε ποτέ.

Για τους νικητές, πέρα από τον Ανδρέα Χαχάμη, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Βασίλης Χαχάμης και Βασιλείου. Για τους Aigaleo Kings μεγάλο ματς έκανε ο Αντωνόπουλος, ενώ καλή εμφάνιση είδαμε και από τον Νίκου.