20.0%
62.5%
47.3%
31.6%

Εύκολα πήραν το ροζ φύλλο στην πρεμιέρα τους οι Oklaχωμα Thunder κόντρα στους Aigaleo Kings με σκορ 80-60, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι ως το ημίχρονο, όμως στο δεύτερο η ομάδα του Τσάπαλου έπαιζε μια ταχύτητα πάνω και πήρε την άνετη νίκη. MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Μάνδυλας με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έκαναν απίστευτα πράγματα επιθετικά, σκοραραν συνεχώς και με κάθε τρόπο και πήγαν το σκορ από νωρίς στα ύψη. Ο Αντωνόπουλος έβαλε ένα τρίποντο στο ξεκίνημα για το 0-3, 2-3 ο Τζανάκης, 2-5 ο Νίκου, 4-5 ο Τσάπαλος, 4-7 ο Μαλάκης, 9-7 με ένα 5-0 σερί οι Μάνδυλας και Τζανάκης ξανά, 9-12 με 5 πόντους του Φλέσα, 14-12 ο Τσιβράς, 14-15 ξανά με πόντους του Φλέσα, 18-15 οι Μάνδυλας και Τσάπαλος, 18-17 ο Φλέσας, 20-17 ο Μάνδυλας, 20-20 ο Μαλάκης, 21-20 ο Τσάπαλος, 21-22 ο Αντωνόπουλος με δύο βολές και 24-22 με καλάθι και φάουλ ο Τσιβράς για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες άρχισαν να δίνουν μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα τους, σπαταλώντας εκεί την περισσότερη ενέργεια με αποτέλεσμα το σκορ της περιόδου αυτής να είναι το μισό της προηγούμενης. Ο Παϊκόπουλος έγραψε το 25-22, 25-24 ο Παντελής, 32-24 οι Σαχινιδης, Τζανάκης και Βολτέας, 32-25 ο Αντωνόπουλος, 35-25 ο Τσιβράς, 35-26 ο Νίκου, 36-26 ο Τσιβράς ξανά και 0-7 σερί στα τελευταία λεπτά από τους Αντωνόπουλο και Νίκου για το τελικό 36-33 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες του Φώτη Τσάπαλου ξεκίνησαν βγάζοντας απίστευτη ενέργεια στο παρκέ σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, με τους Aigaleo Kings να μην περιμένουν κάτι τέτοιο και να μένουν πίσω στο σκορ με αρκετά μεγάλη διαφορά. Ο Φλέσας μείωσε σε 36-35, 9-0 σερί οι Τσιβράς, Μάνδυλας και Τσάπαλος για το 45-35, 45-38 ο Παντελής, 50-38 οι Δέλλιος και Μάνδυλας, 50-40 ο Παντελής, 56-40 οι Δέλλιος και Παϊκόπουλος, 56-42 ο Φλέσας, 61-42 οι Τσάπαλος, Μάνδυλας και Τσιβράς και 61-46 με 4/4 βολές οι Νίκου και Φλέσας.

Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα άρχισαν να ξεφεύγουν κι άλλο, με τους Oklaχωμα Thunder να τρέχουν ασταμάτητα και να αφήνουν με αυτόν τον τρόπο ένα ηχηρό μήνυμα στους επόμενους. Ο Αντωνόπουλος μείωσε σε 61-49, 65-49 οι Τσάπαλος και Μάνδυλας, 65-51 ο Φλέσας, 73-51 με 8-0 σερί οι Παϊκόπουλος, Μάνδυλας, Σαχινιδης και Τσιβράς, 73-53 ξανά ο Αντωνόπουλος, 76-53 ο Δέλλιος, 76-55 ο Νίκου, 78-55 ο Μάνδυλας, 78-60 οι Φλέσας και Αντωνόπουλος και καλάθι από τον Δέλλιο για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα σημειώνοντας το τελικό 80-60.

Για τους Oklaχωμα Thunder, πέρα από τον Μάνδυλα, ξεχώρισαν επίσης οι Τσάπαλος, Τσιβράς και Δέλλιος. Για τους Aigaleo Kings καλή απόδοση έπιασαν οι Αντωνόπουλος και Φλέσας.