30.4%
36.4%
36.5%
9.1%

Πρώτη νίκη για τους Aigaleo Kings στο φετινό πρωτάθλημα, με 56-48, επί των Underdogs, οι οποίοι προέρχονταν από δύο συνεχόμενες νίκες στις δύο πρώτες αγωνιστικές. Οι Kings προέρχονταν από μια οδυνηρή ήττα, με βάση την εξέλιξη του αγώνα και ήθελαν πάση θυσία τη νίκη, καθώς και να διορθώσουν τα κακώς κείμενα της προηγούμενης αγωνιστικής, όπως και έπραξαν.

Πολύ δυνατό το ξεκίνημα για τους Kings, που κατάφεραν να προηγηθούν με 9-0 στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα, με πέντε πόντους του Βαγγέλη και τέσσερις του Αντωνόπολου. Στη συνέχεια σειρά είχαν οι Underdogs, που με ένα δικό τους 0-7, μείωσαν στο καλάθι, πριν τα μισά της πρώτης περιόδου (9-7). Τέλος με πολύ καλή άμυνα στο τελευταίο τρίλεπτο οι Kings κατάφεραν να ξαναπάρουν μια διαφορά πέντε πόντων, με τη λήξη του δεκαλέπτου (15-11).

Νέο εκρηκτικό ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους Kings που έστειλαν αμέσως τη διαφορά στους δέκα με τρίποντο του Μαλάκη και δύο βολές από τον Λιακόπουλο (21-11). Στη συνέχεια οι Underdogs βρήκαν κάποιες απαντήσεις στην επίθεση, κυρίως με τον Βαμβακά και κατάφεραν αν διατηρούν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, παρά τις εντυπωσιακές ενέργειες του Αντωνόπουλου, που τραβούσε το σκοράρισμα για τους Kings με προσωπικές ενέργειες. Κάπως έτσι η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε τους Kings να προηγούνται με 31-23 και να δείχνουν πως θέλουν να καθαρίσουν από νωρίς το παιχνίδι.

Στα πρώτα επτά λεπτά της τρίτης περιόδου η κατάσταση στο σκορ παρέμεινε αμετάβλητη, καθώς οι δύο αντίπαλοι έβρισκαν σκορ εναλλάξ, με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμένει σταθερή. Κάπου εκεί ο Σταθόπουλος με οκτώ δικούς του πόντους κατάφερε και μείωσε στους πέντε (43-38), όμως το τρίποντο του Αντωνόπουλου ένα λεπτό πριν τη λήξη επανάφερε το συν οκτώ για τους Kings, το οποίο παρέμεινε μέχρι και το φινάλε του δεκαλέπτου.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Χρηστίδης πέτυχε δύο πόντους από την γωνία και έστειλε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή. Η συνέχεια όμως, κάθε άλλο παρά προβλέψιμη ήταν. Οι Underdogs βελτίωσαν εντυπωσιακά την άμυνα τους και κατάφεραν στο 35’ του αγώνα να μειώσουν τη διαφορά στους δύο (48-46) με καλάθι του Κούλουμπου, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 0-8. Η απάντηση ήρθε από τον Βαγγέλη που σημείωσε το 50-46 με όμορφη ενέργεια κάτω από το καλάθι, αλλά με τις άμυνες πλέον να «σπάνε κόκκαλα» και τις δύο ομάδες να μοιάζουν ιδιαίτερα νευρικές στην επίθεση, οι Underdogs μείωσαν και πάλι στους δύο (50-48) με εξαιρετικό τελείωμα από τον Κούλουμπο, έπειτα από ασίστ του Αλεξόπουλου, 1’ και 50’’ πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Στη συνέχεια έχασαν δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσουν τον αγώνα και ο Μαλάκης με τρίποντη βόμβα στο τελευταίο λεπτό, «έγειρε οριστικά την πλάστιγγα» προς την μεριά των Kings. Το τελικό 56-48 διαμορφώθηκε με μία βολή του Αντωνόπουλου στα 33’’ και δύο ακόμη του Νίκου στα 19’’.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Αντωνόπουλος με 19 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ από τους Underdogs 14 είχε ο Σταθόπουλος, με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας. Ακόμη για τους Kings 10 ριμπάουντ μάζεψε ο Λιακόπουλος, ενώ ο Νίνος μοίρασε 4 ασίστ.