30.0%
45.8%
35.0%
19.2%

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής ανάμεσα στους Aigaleo kings και τους Vintage hoopers όπως έδειξε και το τελικό 52-54. Πλέον οι vintage hoopers βρίσκονται βαθμολογικά πάνω από τους aigaleo kings με ρεκορ 3-1. Ένα ντερμπι που τα είχε όλα έγινε στο κλειστό του Βενέτη στο Αιγάλεω.

Αν και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν κρύες το ματς , η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Στο 06:30 άνοιξε το σκορ για πρώτη φορα με τον Νίκου από κοντά. Την σκυτάλη από τον αντίπαλο του πήρε ο Μέης πριν απαντήσει ο Βαγγέλης. Το τρίποντο του Νίνου έκανε το σκορ 7-2 πριν απαντήσει με την σειρά του ο Μανδρινός. Ο Μέης έκανε το 7-6 για να ακολουθήσει σερι 5-0 των κινγκς με τον Αντωνόπουλο και νέο τρίποντο του Νίνου. Πέντε πόντοι του Κουμπή που ξεκίνησε καυτός εφεραν το ματς στο πόντο για το 12-11. Ο Βαγγέλης κράτησε όρθια την ομαδα των κινγκς με δικά του καλάθια. Κουμπης με τρίποντο πάλι και ο Μέης με 2/2 βολές έφεραν το ματς στο 16 όλα. Με coast to coast  buzzer beater ο Βαγγέλης διαμόρφωσε το τελικό 18 -16 για να κλείσει την πρώτη περίοδο.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με τους χούπερς να τρέχουν ένα σερι 12-0. Ο Μέης με 4 πόντους  και ο Κουμπης με τον Μανδρινο που είχαν απο ένα τρίποντο σε αυτό το διάστημα έδωσαν αέρα 12 πόντων στην ομάδα τους. Ο Μαλάκης με τρίποντο μείωσε προσωρινά σε 21-30. Νέο σερι του Μέη ακολούθησε για να κάνει το 21-36. Όπως και στην πρώτη περίοδο ο Βαγγέλης είχε τον τελευταίο λόγο και με δίποντο έκανε το 23-36.

Έναρξη 2ου ημιχρόνου με τον Αντωνόπουλο να μπαίνει αποφασισμένος να αλλάξει το σκηνικό. Με 7 δικούς του πόντους ( βολές,τρίποντο,δίποντο) έκανε το 30-36. Οι χουπερς δεν έδειξαν να επιρεάζονται καθώς απάντησαν με νέο σερι 11-0. Ο συνήθης ύποπτος Κουμπής με τρίποντο και μετα ο Γεράνιος και ο Σολδάτος με διποντα διαμόρφωσαν το 30-40 μέχρι να έρθει ο Κυριακίδης με ένα δικο του 5-0 για το 30-47. Χρηστίδης και Νίνος με δίποντα έκανανα το 33-47 και ο Νίκου με τον Τσιακατούρα το 38-48 όπου μεσολάβησε μια βολή του Γρηγορόπουλου.

Η 4η περίοδος τα είχε όλα. Οι κινγκς συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν με ένα 6-0 έκαναν το 44-48. Για πρώτη φορά μετά από πολύ ωρα το ματς ξανά στους 4. Κυριακίδης με δίποντο και ο Μέης με 1/2 βολές έκαναν το 44-51. Οι Κινγκς δεν είχαν πει την τελευταία τοου λέξη. Καλάθι του Λιακόπουλου. Βολή του Μανδρανήγια το 46-52. Παιζοντας στα όρια του φάουλ σώζουν την άμυνα και με 2 ευστοχα δίποντα από τον Αντωνόπουλο και  τον Βαγγέλη έφτασαν σε απόσταση αναπνοής με 1 λεπτό να απομένει.  Από΄φάουλ στον Μανδρανή και τον Μέη κατάφεραν να πάρουν 2/4 βολές οι Βινταζ. Ο Βαγγέλης με δύσκολο λεη-απ εγραψε το 52-54 που έμμελε να είναι και το τελικό σκορ καθώς ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις και από τις 2 ομάδες.

Χιτσκοκικο- Γκρανκινιολικό φινάλε που θα ζήλευε κάθε διοργάνωση.  MVP του αγώνα δεν ήταν άλλος από τον Μάκη Μέη ο οποίος τελείωσε το ματς με 20 πόντους και 15 ριμπάουντ τα 8 εκ των οποίων ήταν επιθετικά. Σημαντικές βοήθειες έδωσε με το σουτ του έξω απτα 6,75 ο Τάσος Κουμπής που σουταρε με ποσοστό 40% για να σημειώσει 12 πόντους μονο με τρίποντα!!