19.0%
60.0%
35.1%
14.6%

Airball B.C. και Κατσαπλιαϊκός διασταύρωσαν τα ξίφη τους, με τους πρώτους να επικρατούν με τελικό σκορ 53-47. Οι Airball μπήκαν πιο δυνατά (7-0) στο ξεκίνημα, αλλά ο Κατσαπλιαϊκός με εκπληκτική δεύτερη περίοδο πήρε το προβάδισμα πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, οι Airball μπήκαν φορτσάτοι και με τρομερή επιθετική απόδοση ξέφυγαν λίγο στο σκορ. Ωστόσο, οι παίκτες του Κατσαπλιαϊκού δεν παράτησαν το παιχνίδι και μείωσαν σε 49-47, αλλά ο Κυρούδης με ορισμένες προσωπικές ενέργειες καθάρισε το ματς εν τέλει για την ομάδα του, η οποία ανέβηκε στο 8-5 στη βαθμολογία του Α’ Ομίλου της Rising, ενώ ο Κατσαπλιαϊκός έπεσε στο 7-5.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τους Airball να μπαίνουν πιο δυνατά και να προηγούνται με 7-0 στα πρώτα λεπτά με τους Πολυχρονόπουλο, Τσάκαλη και Θεοχάρη και τον Αναστασόπουλο να μειώνει σε 7-2 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Κατσαπλιαϊκός ισορρόπησε. Ο Πριόβολος με τρίποντο μείωσε σε 7-5, ο Καραχρήστος με δύο δίποντα σημείωσε το 11-5, ο Ραγκούσης έκανε το 11-7, ο Θεοχάρης απάντησε για το 13-7, ακολούθησε σερί 0-9 από τους Καραμπίνο και Παυλίδη για το 13-16, ο Κυρούδης μείωσε σε 15-16, ο Καραμπίνος σκόραρε για το 15-18, ο Πολυχρονόπουλος με μια βολή το 16-18 και ο Ραγκούσης το 16-20 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Airball να είναι καταιγιστικοί. Ξεκίνησαν με σερί 8-0 με τους Καραγιάννη, Κυρούδη και Καραχρήστο για το 24-20, ακολούθησαν δύο απανωτά τρίποντα από Καραμπίνο και Μπάλα για το 24-26, ο Καραγιάννης με τον ίδιο τρόπο απάντησε για το 27-26, ο Καραμπίνος με μια βολή ισοφάρισε σε 27-27, ο Κυρούδης με 2/2 πέτυχε το 29-27, ο Μπάλας ισοφάρισε σε 29-29, ακολούθησε σερί 7-0 από Καραγιάννη και Παπαδοπούλη για το 36-29 ο Καραμπίνος με νέο τρίποντο μείωσε σε 36-32 και οι Παπαδοπούλης, Θεοχάρης έκαναν το 39-32 με το οποίο έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον Κατσαπλιαϊκό να προσπαθεί να διεκδικήσει τη νίκη, αλλά οι Airball έδειξαν χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά. Ο Καραμπίνος αρχικά μείωσε σε 39-34, οι Παπαδοπούλης και Καραγιάννης απάντησαν για το 43-34, ο Παυλίδης με τρίποντο έδωσε ανάσα στην ομάδα του για το 43-37, ο Ρούσσος από κοντά έκανε το 45-37, οι Ραγκούσης και Μπάλας μείωσαν σε 45-41, ο Καραχρήστος απάντησε για το 47-41, ο Καραμπίνος ευστόχησε για το 47-43, ο Κυρούδης το 49-43, οι Ραγκούσης και Παυλίδης μείωσαν σε 49-47, αλλά ο Κυρούδης στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις με δύο βολές και ένα δίποντο διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης 53-47.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Χρήστος Κυρούδης, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Καραχρήστος και Καραγιάννης. Από τον Κατσαπλιαϊκό, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Ραγκούση και Αναστασόπουλου.