33.3%
43.8%
33.3%
0.0%

Σε ένα ματς που μέχρι το ημίχρονο δεν μπορούσαμε να προβλέψουμε τον νικητή, οι Airball B.C. θα πάρουν μία μεγάλη νίκη για να σπάσουν το αήττητο των Μπίρι-Μπίρι που πραγματοποίησαν ένα κακό 3ο δεκάλεπτο. Με πρωταγωνιστές τους Παπαδοπούλη, Ζούλη και Σταμούλη, οι Airball B.C. πανηγύρισαν την 2η νίκη τους σε 3 παιχνίδια και πλέον ισοβαθμούν με τους Μπίρι-Μπίρι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Airball B.C. θα μπουν δυναμικά με ένα 5-0 και να το διευρύνουν στην συνέχεια για το 8-2. Θα απαντήσουν οι Μπίρι-Μπίρι με τον Τάτση, γράφοντας το 8-4 για να ακολουθήσουν οι Μαρκόπουλος, Σπυράκος για να διαμορφώσουν το 9-7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Airball B.C. με δύο συνεχόμενα καλάθια του Σταμούλη και του Ζούλη θα περάσουν μπροστά για το +6 (13-7). Οι Μπίρι-Μπίρι θα αντιδράσουν με τους Μικράκη, Τάτση και Μανιάτη για να ισοφαρίσουν στο 15-15. Στη συνέχεια οι Airball θα πάρουν ένα προβάδισμα 4 πόντων με τα καλάθια των Παπαδοπούλη και Ζούλη για να απαντήσει ο Μικράκης με σουτ από την baseline για το 19-17. Το τελικό 20-21 θα διαμορφώσει με βολή ο Τάτσης για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στους πάγκους για το δεύτερο ημίχρονο.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων, οι Μπίρι-Μπίρι θα ισοφαρίσουν για το 21-21 και αργότερα οι Airball θα περάσουν μπροστά για 1 πόντο (23-22). Με άμυνα από ατσάλι όμως οι Airball δεν θα δεχθούν άλλο καλάθι στο δεκάλεπτο παρά μόνο ένα καλάθι που μέτρησε λόγω τραβήγματος του διχτιού της στεφάνης. Με επιμέρους σκορ 22-6, οι Airball θα πάρουν μια διαφορά «μαξιλαράκι ασφαλείας» για να μετατραπεί το έως τώρα ντέρμπι σε παράσταση για έναν ρόλο με σκορ 43-26.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Airball θα διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά φτάνοντας ακόμα και στο +21 (49-28). Το αποτέλεσμα είχε ήδη κριθεί και οι ομάδες απλά περίμεναν για το τελικό σκορ με το παιχνίδι να καταλήγει στο 57-39. Είδαμε ωραίο μπάσκετ και από τις δύο ομάδες κατά περιόδους με τους Airball B.C. να έχουν μία συνέχεια στην απόδοσή τους, ενώ οι Μπίρι-Μπίρι θα ηττηθούν για πρώτη φορά φέτος στην 3η αγωνιστική και θα ισοβαθμήσουν με τους Airball στον βαθμολογικό πίνακα.

MVP της αναμέτρησης ο γεμάτος ενέργεια Παπαδοπούλης. Με τους 12 πόντους και τα 9 ριμπάουντ έδωσε πνοή στην ομάδα του βοηθώντας να κερδίσει μία δύσκολη ομάδα. Επίσης πολύ βοηθητικοί και οι Ζούλης (12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σταμούλης (10 πόντους, 6 ριμπάουντ) και Καραχρήστος (5 πόντους, 10 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τάτσης πετυχαίνοντας 11 πόντους και μαζεύοντας 14 ριμπάουντ.