11.4%
45.5%
27.9%
50.0%

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον αμείωτο από το ξεκίνημα μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Los Angeles Slippers, κατάφεραν να πανηγυρίσουν μία σπουδαία νίκη απέναντι στους αξιόμαχους Airball με το τελικό 42-46, στον 9ο γύρο της φετινής Rising. Από το ξεκίνημα, όλα έδειχναν ότι θα παρακολουθούσαμε ένα ντέρμπι, καθώς η διαφορά του ματς ήταν συνεχώς πολύ κοντά. Οι δύο ομάδες αντιμετώπιζαν πολλές και ηχηρές ελλείψεις στα ρόστερ τους, με τους Los Angeles Slippers όμως να διαχειρίζονται καλύτερα τις λύσεις που είχαν και στο τέλος με αρκετά καλή ευστοχία, παρέμειναν σε θέση οδηγού στο σκορ και έτσι κατέκτησαν το 2ο φετινό ροζ φύλλο.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κουμπαράκη και τον Γουρνέλο να ανοίγουν σκορ με βολή και δίποντο αντίστοιχα, γράφοντας έτσι το αρχικό 0-3, ο Καραχρήστος με 2/2 βολές μείωσε στον πόντο και το 2-3, βάζοντας παράλληλα στο ματς και τους Airball, ενώ, ο Κουμπαράκης με ακόμα μία βολή και ο Κασκανιώτης με δίποντο, διαμόρφωσαν το 2-6 των L.A. Slippers. Η πρώτη περίοδος, βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, αφού 2 απανωτά δίποντα των Καραχρήστο και Ρούσσο, σφράγισαν το δεκάλεπτο στο 6-6 της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο, 2 γρήγορα δίποντα του Κουμπαράκη άνοιξαν τη διαφορά των Slippers στους 4 πόντους για το 6-10, ο Νικολόπουλος σκόραρε με δίποντο και μείωσε στην κατοχή και το 8-10, ενώ ένα τρίποντο από τα 8 μέτρα του Κουμπαράκη, έδωσε ένα προβάδισμα 5 πόντων στους Slippers, με το σκορ στο 8-13. Εκεί, ο Ρούσσος με 2/2 βολές κατάφερε να μειώσει στους 3 και το 10-13, ο Γαζεπίδης με δικό του δίποντο έγραψε το 10-15, με τον Τσάκαλη να απαντά με τρίποντο για τους Airball, το οποίο και μείωσε στους 2 πόντους και οτ 13-15 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Καβαλλιέρος με 2 εύστοχες βολές θα κάνει το 13-17 για την ομάδα του, όμως το πρώτο ημίχρονο, θα βρει τους Airball με ένα οριακό προβάδισμα, αφού 2 δίποντα των Καραχρήστο, Ψάλτη και βολή του Νικολόπουλου, έκλεισαν το πρώτο μισό της αναμέτρησης στο 18-17 υπέρ των Airball.

Στην επανάληψη, οι Airball θα το πιάσουν από εκεί που το άφησαν, αφού ένα δίποντο του Νικολόπουλου, άνοιξε τη διαφορά του ματς στους 3 και το 20-17, ο Κουμπαράκης απάντησε με τον ίδιο τρόπο και μείωσε εκ νέου στον πόντο για το 20-19, ενώ ο Ρούσσος με δικό του καλάθι, διαμόρφωσε το 22-19 των Airball. Στη συνέχεια, ο Κασκανιώτης με τρίποντο θα ισοφαρίσει για το 22-22, ο Νικολόπουλος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο άμεσα για το 25-22, ενώ ο Κουμπαρπάκης με εύστοχη βολή, ροκάνισε τη διαφορά του ματς στους 2 πόντους και οτ 25-23 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα τρίποντο ακόμα του Νικολόπουλου και ένα δίποντο από τον Ρούσσο, έστειλε τη διαφορά στους 7 πόντους και το 30-23, όμως οι Los Angeles Slippers, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και απάντησαν με ένα σερί 0-12 (!), έπειτα από 8 πόντους του Γουρνέλου (2 τρίποντα, 1 δίποντο) και 2 δίποντα των Γαζεπίδη και Καβαλλιέρο, για να προσπεράσουν στο 30-35, σκορ το οποίο έκλεισε και την 3η περίοδο του ματς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Airball απάντησαν πίσω με 2 δίποντα των Ρούσσο και Καραχρήστο αλλά και ακόμα ένα τρίποντο του Νικολόοπουλου που τους έβαλε σε θέση οδηγού για το 37-35, ο Γουρνέλος με βολή και δίποντο στη ρακέτα έβαλε ξανά μπροστά τους Slippers με το σκορ στο 37-38, όμως η απάντηση δεν άργησε από τους Airball, αφού ένα δίποντο του Ρούσσου, έγραψε το 39-38 του ματς. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Γουρνέλος και ο Κουμπαράκης με 2 συνεχόμενα δίποντα έκαναν το 39-42 για τους Slippers, ο Ψάλτης με καλάθι στον αιφνιδιασμό μείωσε προσωρινά στον πόντο και το 41-42, ενώ 3/4 βολές των Καβαλλιέρο και Γουρνέλο, άνοιξαν τη διαφορά του παιχνιδιού στους 4 πόντους και το 41-45 του ματς. Οι Airball μείωσαν με βολή του Ρούσσου στο 42-45, ενώ ο Γουρνέλος με νέα βολή, έγραψε το τελικό 42-46 των Slippers.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Άρης Γουρνέλος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 18 πόντους, με 19 ριμπάουντ και 1 ασίστ, συγκεντρώνοντας έτσι 21 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Los Angeles Slippers ξεχώρισε επιπλέον ο Καβαλλιέρο, με τον Γαζεπίδη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Airball σε καλή μέρα βρέθηκε ο Νικολόπουλος και ο Ρούσσος.