21.4%
56.3%
31.3%
13.0%

Με ένα τρίτο δεκάλεπτο φωτιά οι Airball πήγαν τη διαφορά τους από τους 5 πόντους στους 24 και ουσιαστικά εκεί καθάρισαν το ροζ φύλλο κόντρα στους Walkers, με το ματς να λήγει με 60-38. Με αυτή τη νίκη οι Airball ανέβηκαν στο 3-1 και έχουν ξεκινήσει βάζοντας πολύ γερές βάσεις για το μέλλον τους στη λίγκα, ενώ από την άλλη οι Walkers ψάχνουν ακόμη την πρώτη τους νίκη στη Rising. MVP του αγώνα ήταν ο Όθων Θεοχάρης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πιπέρος άνοιξε το σκορ στο ματς με ένα εύστοχο τρίποντο, ο Πολυχρονόπουλος μείωσε σε 2-3, 2-4 με μια βολή του Πιπέρου, 4-4 με καλάθι του Κυρούδη, 4-7 με τρίποντο του Μαργαρίτη, 8-7 με 4-0 σερί δια χειρός Πολυχρονόπουλου, 8-8 από τον Σιώτα, 12-8 με ένα καλάθι του Κυρούδη και ένα του Θεοχάρη, 12-10 από τον Φουρνάρη και 15-10 με μια βολή και ένα καλάθι του Παπαδοπούλη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μαργαρίτης έβαλε 4 πόντους σερί και μείωσε σε 15-14, 17-14 με καλάθι του Καραγιάννη, 17-16 ο Σιώτας, 22-16 με 5 συνεχόμενους πόντους του Καραχρήστου, 22-20 με ένα καλάθι του Αναστασόπουλου και ένα του Πιπέρου και τρίποντο από τον Μουμούρη για το τελικό 25-20 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Κυρούδης και Μουμούρης έβαλαν από ένα καλάθι για το 29-20, 29-21 με βολή του Ιωαννίδη, 31-21 με νέο καλάθι του Κυρούδη, 31-23 από τον Ιωαννίδη ξανά, 44-23 με 13-0 σερί των Καραγιάννη, Μουμούρη, Παπαδοπούλη, Μπαλταδούρου και Θεοχάρη, 44-25 με δύο βολές του Δελβενακιώτη, 48-25 με ένα καλάθι του Παπαδοπούλη και ένα του Θεοχάρη, 48-27 από τον Δελβενακιώτη ξανά και τρίποντο του Τσάκαλη για το τελικό 51-27 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πιπέρος έβαλε 4 πόντους σερί και μείωσε σε 51-31, 56-31 με δύο βολές του Καραχρήστου και ένα τρίποντο του Κυρούδη, 56-33 ο Τσέλιος, 58-33 με απάντηση του Καραγιάννη, 58-38 οι Πιπέρος και Μαργαρίτης και καλάθι από τον Ρούσσο για το τελικό 60-38 του αγώνα.

Για τους Airball, πέρα από τον Θεοχάρη, πολύ καλό ματς έκανε και ο Πολυχρονόπουλος με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 τάπα. Για τους Walkers ξεχώρισαν οι Πιπέρος με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και Σιώτας με 3 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.