7.1%
58.3%
30.0%
22.7%

Ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Νήαρ Ήστ, με τον Άρειο Πάγκο να φεύγει νικητής στο τελευταίο δευτερόλεπτο με 44-46 επί των Aladalon. Οι Aladalon ξεκίνησαν πιο δυναμικά και προηγήθηκαν μέχρι και με 12 πόντους (22-10), αλλά ο Άρειος Πάγκος με ένα εντυπωσιακό σερί στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ισορρόπησε (27-24). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Aladalon είχαν ένα μικρό προβάδισμα, αλλά ο Άρειος μείωσε στον πόντο στα τελευταία λεπτά (44-43) και ο Μαυρόπουλος με ένα απίθανο τρίποντο στα 2,7’’ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, η οποία παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του Α’ Ομίλου της Bronze, με τους Aladalon να πέφτουν στο 8-5.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τους Aladalon να μπαίνουν πιο δυνατά. Το σκορ άνοιξε ο Ζυμπίδης (0-2), ακολούθησε σερί 11-0 από Μελανοφρύδι, Αθανασάκο και Βαγγέλη για το 11-2, ο Κρεμαστός από μέση απόσταση μείωσε σε 11-4, ο Παπαβασιλείου από κοντά το 13-4, ο Σαμοΐλης μείωσε σε 13-6 και ο Παπαβασιλείου με μια βολή το 14-6 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Άρειος Πάγκος ροκάνισε τη διαφορά. Ο Παπαβασιλείου πέτυχε το 16-6, ο Σαμοΐλης απάντησε για το 16-8, οι Μελανοφρύδις και Βαγγέλης σκόραραν για το 20-8, ξανά ο Σαμοΐλης για το 20-10, ο Σεφέρης από κοντά το 22-10, έπειτα ακολούθησε σερί 0-12 από τους Αντωνιάδη, Ζυμπίδη και Σαμοΐλη για το 22-22, οι Μελανοφρύδης και Βαγγέλης απάντησαν για το 27-22 και ο Μαυρόπουλος μείωσε σε 27-24 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά. Ο Μαυρόπουλος με τρίποντο ισοφάρισε σε 27-27, ο Βαγγέλης σημείωσε το 29-27, οι Μαυρόπουλος και Αντωνιάδης το 29-30, οι Βαγγέλης και Μελανοφρύδις απάντησαν για το 35-30, ο Αντωνιάδης μείωσε σε 35-32 και ο Σεφέρης με μπάσιμο το 37-32, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον Άρειο Πάγκο να κλέβει τη νίκη στο φινάλε. Αρχικά, ο Ζυμπίδης με μια βολή μείωσε σε 37-33, ο Σεφέρης με μια βολή και ένα δίποντο έκανε το 40-33, οι Μαυρόπουλος και Σαμοΐλης μείωσαν σε 40-38, ο Βαγγέλης πέτυχε το 42-38, ο Σαμοΐλης με τρίποντο το 42-41, ξανά ο Βαγγέλης για το 44-41, κι έπειτα ο Λαγός μείωσε στον πόντο (44-43) και ο Μαυρόπουλος με το εκπληκτικό του τρίποντο στα 2,7’’ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με τελικό σκορ 44-46.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Οδυσσέας Σαμοΐλης, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Αντωνιάδης και Κρεμαστός. Από τους Aladalon, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Βαγγέλη και Αθανασάκου.