5.9%
62.5%
37.5%
32.0%

Οι Aladalon αγγίζουν την οκτάδα και τα πλέι οφς μετά τη νίκη τους με 69-59 επί των Έμπυρων B.C. σε ένα παιχνίδι που είδε τους Έμπυρους να επιστρέφουν δύο φορές από διψήφια διαφορά, να προσπερνούν στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά μετά το τρομερό ξέσπασμα του Σουβλέρη έκρινε το ματς και έστειλε στο 7-11 την ομάδα του, που πήρε μεγάλο παιχνίδι και από Κουντουριώτη και Μιχαηλίδη!

Το ματς ξεκίνησε με Κουντουριώτη και Μιχαηλίδη να σκοράρουν πριν απαντήσει ο Βιτωράτος. Ο Κουντουριώτης έφερε το ματς στο 6-2, με τον Δεμέτη να απαντά, πριν τρέξουν ένα 6-0 οι Aladalon με τον Κουντουριώτη και τον Μιχαηλίδη για το 12-4. Οι Έμπυροι δεν τους άφησαν να ξεφύγουν περισσότερο, ο Βιτωράτος ήταν που μείωσε σε 12-11 στην περίοδο, φτάνοντας τους 9 πόντους. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παυλίδης με τον Μιχαηλίδη έγραψαν το 16-11 για να απαντήσει ο Γυφτόπουλος με τρίποντο. Ο Παυλίδης σκόραρε για το 18-14, με τον Βιτωράτο να σκοράρει ξανά, 18-17. Ο Σουβλέρης με 6 συνεχόμενους πόντους και ο Μιχαηλίδης ήταν που έγραψαν το 26-17, αλλά ο Τσάκαλος με τον Κολοβό και τον Θεοχαρόπουλο απάντησαν για το 26-24, με το ημίχρονο να κλείνει από Κουντουριώτη και Σουβλέρη στο 30-24.

Στην επανάληψη ο Καλτσής έγραψε τρίποντο για το 30-27, αλλά ο Αθανασάκος με τον Παυλίδη απάντησαν για το 35-27. Ο Δεμέτης σκόραρε για την ομάδα του, όμως οι Aladalon είχαν τον έλεγχο πια και με τον Μιχαηλίδη, τον Αθανασάκο και τον Σουβλέρη πήγαν σε διψήφια διαφορά, 41-29. Ο Δεμέτης απάντησε, αλλά ο Μιχαηλίδης με τον Σουβλέρη έδωσαν στην ομάδα τους τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, 45-31 και +14. Οι Έμπυροι δεν παραδόθηκαν και γρήγορα απάντησαν με ένα 2-13 με τον Καλτσή να δίνει το έναυσμα και τον Κολοβό να παίρνει τη σκυτάλη ως το 45-38. Ο Κουντουριώτης απάντησε, με τον Δεμέτη να βάζει 5 πόντους και τον Κολοβό να μειώνει σε 47-44 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κουντουριώτης με τον Σουβλέρη και τον Παυλίδη έφεραν την ομάδα τους στο 54-44 και ξανά σε διψήφια διαφορά. Ο Δεμέτης απάντησε, με τον Κολοβό να γράφει καλάθι και φάουλ και τον Βιτωράτο τρίποντο για το 54-52. Ο Κουντουριώτης κράτησε μπροστά τους Aladalon με τον Γαϊτανή να το αλλάζει αυτό, 5 μαζεμένοι πόντοι για το 56-57 με 3:45 για το φινάλε. Όμως, μετά από μία βολή του Μιχαηλίδη, ήρθαν δύο συνεχόμενοι αιφνιδιασμοί του Σουβλέρη, συν ένα δικό του καλάθι και φάουλ για το 65-57 της ομάδας του. Ο Θεοχαρόπουλος απάντησε για το 65-59, όμως ο Σουβλέρης έγραψε κι άλλον αιφνιδιασμό, φτάνοντας τους 10 συνεχόμενους πόντους, για το 67-59, με το ματς να κλείνει με καλάθι στου Παυλίδη λίγο πριν την εκπνοή για το 69-59.

Για τους νικητές ο Σουβλέρης είχε 23 πόντους και 3 ασίστ, ο Κουντουριώτης 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μιχαηλίδης 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα και ο Παυλίδης 10 πόντους, 10 ριμπάουντ. Για τους Έμπυρους ο Βιτωράτος είχε 15 πόντους, 4 ασίστ, ο Δεμέτης 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Κολοβός 9 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Οι Aladalon μπορεί να μη χρειαστούν καν άλλη νίκη, αναλόγως τα αποτελέσματα, και να τους φτάσει αυτή για τα πλέι οφς, την ώρα που οι Έμπυροι πια στρέφουν όλη τους την προσοχή στο ματς με τους Pigs, για να βγουν από τα play out.