4.8%
61.9%
31.3%
24.0%

Με έπαθλο τη διατήρηση του αήττητου και της πρωτιάς στον όμιλο, Aladalon και Ball Busters διασταύρωσαν τα ξίφη τους, με τους πρώτους να επικρατούν με 63-61 (κ.δ. 55-55) στην παράταση. Οι δύο ομάδες μας προσέφεραν ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, καθώς καμία δεν μπορούσε να πάρει μεγάλο κεφάλι στο σκορ. Στις τελευταίες κατοχές της κανονικής διάρκειας, οι Ball Busters πήραν προβάδισμα με 53-55 στα 16’’ με το τρίποντο του Σουλτάτου, όμως ο Αθανασάκος ισοφάρισε στα 2’’ και έστειλε το ματς σε παράταση. Εκεί, οι Busters βρίσκονταν μπροστά με 58-61, όμως αρχικά ο Γυρούκης με τρίποντο και στη συνέχεια ο Βαγγέλης με μπάσιμο «υπέγραψαν» τη νίκη της ομάδας τους.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξε ο Βαγγέλης (2-0), ο Σάββας με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 2-2, με τον ίδιο τρόπο ο Βαγγέλης το 4-2, ακολούθησε σερί 0-8 από Καλαμπάκα, Σάββα και Σουλτάτο για το 4-10, οι Αθανασάκος, Γυρούκης, Μελανοφρύδης απάντησαν για το 12-10 και ο Σάββας με 2/2 βολές το 12-12 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά. Ο Λάγιος από κοντά πέτυχε το 12-14, ο Μελανοφρύδης με ένα δίποντο και μια βολή το 15-14, ακολούθησαν δύο απανωτά τρίποντα του Σουλτάτου για το 15-20, ο Βαγγέλης μείωσε σε 17-20, οι Δήμου και Σουλτάτος έκαναν το 17-24 και στα τελευταία λεπτά μέχρι την ανάπαυλα οι Aladalon ισοφάρισαν σε 24-24 με τους Ασπιώτη, Μελανοφρύδη και Βαγγέλη.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με το ματς να παραμένει ντέρμπι. Οι Δήμου και Βλάχος πέτυχαν το 24-28, ο Βαγγέλης με μπάσιμο το 26-28, ο Βλάχος ξανά για το 26-30, ο Κτενίδης με δύο δίποντα το 30-30, ο Βλάχος με μια βολή το 30-31, ο Βαγγέλης έβαλε μπροστά την ομάδα του με 32-31, οι Σάββας και Λάγιος έκαναν το 32-36, ο Βαγγέλης απάντησε για το 34-36, ο Σουλτάτος με τρίποντο το 34-39, ο Ασπιώτης έδωσε α΄νασα στην ομάδα του για το 36-39, ο Καλαμπάκας απάντησε για το 36-31 και ο Μελανοφρύδης με μια βολή το 37-41, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον νικητή να κρίνεται στο τέλος. Οι Aladalon μπήκαν δυναμικά και πέρασαν μπροστά (43-41) με τους Βαγγέλη Ασπιώτη, ο Σουλτάτος με νέο τρίποντο απάντησε για το 43-44, ο Κτενίδης το 45-44, ο Σάββας το 45-46, ο Μελανοφρύδης το 47-46, οι Λάγιος, Σουλτάτος και Καλαμπάκας το 47-51, ο Βαγγέλης με τρία συνεχόμενα δίποντα έκανε το 53-51, οι Σάββας και Σουλτάτος το 53-55 στα 16’’ και ο Αθανασάκος έστειλε το ματς στην παράταση με σουτ μέσης απόστασης στα 2’’ (55-55).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Βαγγέλης με μια βολή κι ένα δίποντο έκανε το 58-55, ο Λάγιος με 6 προσωπικούς πόντους έκανε το 58-61 και στις τελευταίες φάσεις του παιχνιδιού αρχικά ο Γυρούκης με τρίποντο ισοφάρισε σε 61-61 και ο Βαγγέλης με μπάσιμο έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 63-61.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε o Βασίλης Βαγγέλης, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 30 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κτενίδης και Μελανοφρύδης. Από τους Ball Busters, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Λάγιου και Σουλτάτου.