36.4%
63.6%
37.5%
12.5%

Οι Aladalon με μια πολύ πειστική εμφάνιση επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα απέναντι στους Los Rebel Lakers που ήταν ανταγωνιστικοί μόνο για ένα ημίχρονο. Στο πρώτο μισό της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, το παιχνίδι ήταν κλειστό και το ημίχρονο έληξε στο 27-23 για τους Aladalon. Στο 2ο ημίχρονο, οι τελευταίοι παίζοντας πολύ ελκυστικό μπάσκετ, τόσο σε σετ παιχνίδι όσο και στο transition, διένυσαν ένα μεγάλο σερί 16-0 και άνοιξαν μια μεγάλη διαφορά που μόνο ανέβαινε από εκεί κει πέρα για να φτάσουν τελικά στη νίκη με 76-43.

Το σκορ στο παιχνίδι άνοιξε ο Γούναρης για τους Los Rebel Lakers με 2/2 βολές για να έρθει ο Αθανασάκος με 5 προσωπικούς πόντους και να βάλει γρήγορα τους Aladalon μπροστά με 5-2. Το τρίποντο του Χατζίκου ισοφάρισε τον αγώνα σε 5-5. Μια βολή του Σεφέρη έσπασε την ισοπαλία για το 6-5, άλλες δύο βολές του Γούναρη έβαλε τους Los Rebel μπροστά με 6-7, απάντηση με τον ίδιο τρόπο από τον Βαγγέλη για το 8-7 για να έρθει ο Αργυρόπουλος με ένα τρίποντο να γράψει το 8-10. Η βολή του Παπαβασιλείου και το καλάθι του Σεφέρη έβαλαν εκ νέου μπροστά τους Aladalon με 11-10 όμως το καλάθι του Χειράκη έγραψε το 11-12 της 1ης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε πολύ καλά για τους ‘LRL’ με καλάθια των Γούναρη και Χειράκη να κάνουν το 11-16. Η απάντηση άμμεση απότ τους Aladalon με καλάθι του Σεφέρη και γκολ-φάουλ του Παπαβασιλείου ισοφάρισαν τον αγώνα σε 16-16. Ακολουθεί καλάθι του Γούναρη για το 16-18 και τότε Παπαβασιλείου και Βαγγέλης με δίποντα έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 20-18. Ο Χειράκης με σουτ τριών πόντων γρήγορα απάντησε για το 20-21 και τότε οι Aladalon έτρεξαν ένα σερί 7-0 με τους ΜιαχαΪλίδη, Σεφέρη και Βαγγέλη να σκοράρουν για το 27-21. Ένα δίποντο του Αργυρόπουλου σχεδόν με τη λήξη έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 27-23.

Οι Los Rebel Lakers μετά την ανάπαυλα ξεκίνησαν δυναμικά με τους Γούναρη και Χειράκη με βολή και δίποντο αντίστοιχα να μειώνουν σε 27-26. Ο Αθανασάκος με δίποντο κράτησε μπροστά την ομάδα του με 29-26 αλλα τότε Χατζίκος και Χειράκης με πρωσπικά καλάθια έβαλαν τους Los Rebel μπροστά με 29-30. Κάπου εκεί κρίθηκε και το παιχνίδι αφού οι Aladalon πάτησαν γκάζι και διένυσαν ένα σερί 16-0 με τους (ΜιχαΪλίδη 3π), Μαρκοπουλιώτη (6π), Σεφέρη (6π) να κάνουν το σκορ 45-30. Οι Los Rebel Lakers μοιάζοντας να καταρεέουν μείωσαν με μία βολή του Αργυρόπουλου σε 45-31 όμως οι Aladalon με δύο καλάθια του Μιαχαιλίδη και ένα στου Αθανασάκου αύξησαν κι άλλο τη διαφορά κάνοντας το σκορ 51-31 που ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου.

Η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 με το ξεκίνημα της 4ης πειόδου αφού δίποντο του Αθανασάκου και βολή του Βαγγέλη θα γράψουν το 54-31 Εναλλαγή διπόντων ακολουθεί για τις δύο ομάδες με τον Αργυρόπουλο να κάνει το 54-33, τον Μαρκοπουλιώτη το 56-33, τον Δημάκη το 56-35 και τον Παπαβασιλείου το 58-35. Τότε, ένα καλάθι του Αργυρόπουλου και 2/2 βολές του Γούναρη έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 20 για το 58-39, ο Σεφέρης την ανέβασε ξανά στο 60-39 με δίποντο και με τον ίδιο τρόπο ο Γούναρη τη ξαναμείωσε στο 60-41. Άλλο ένα σερί θα ακολουθήσει για τους Aladalon (6-0) με καλάθια από Μαρκποπουλιώτη και Βαγγέλη αλλά και δύο βολές του Παπαβασιλείου για το 66-41. Ο Φιλιππίδης με δίποντο διέκοψε το σερί για το 66-43 και μέχρι τ το τέλος του ματς οι Aladalon ήταν οι μόνοι που σκόραραν διανύοντας το τελευταίο τους σερί (10-0) με σκόρερ αυτού του Παπαβασιλείου, Βαγγέλη, Αθανασάκο και Σεφέρη οι οποίοι με αυτό το τρόπο σημείωσαν το 76-43 και έδωσαν στη νίκη της ομάδας τους θριαμβευτικές διαστάσεις.

MVP του αγώνα ο Άγις Αθανασάκος με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασασίστ και 1 κλέψιμο ενώ καλύτερος παίκτης των Los Rebel Lakers ήταν ο Παναγιώτης Γούναρης με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.