20.0%
57.7%
33.3%
27.3%

Σε ένα ματς με απίστευτη εξέλιξη, οι Aladalon πήραν μια πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στους MaChamps στην παράταση και μάλιστα στο τελευταίο δευτερόλεπτο με δίποντο μαχαίρια του Βαγγέλη! Οι Aladalon ήταν στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού μπροστά στο σκορ, όμως οι MaChamps κατάφεραν να φέρουν στα μέτρα τους το παιχνίδι και να το κάνουν ντέρμπι, με αποκορύφωμα τα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας, όπου ένα τρίποντο και μια βολή, έστειλαν το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι MaChamps προηγήθηκαν αρχικά, με τους Aladalon να μένουν κοντά στο σκορ με μπροστάρη τον Βαγγέλη. Με 2 καλάθια, οι MaChamps προσπέρασαν στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα, ενώ ο Βαγγέλης έβαλε ένα τρελό σουτ το οποίο έδωσε και τη νίκη στους Aladalon που ανέβηκαν στο 7-1 της βαθμολογίας.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Παπαμιχαήλ Μ. και τον Αντωνίου να ανοίγουν το σκορ με 2 δίποντα για το αρχικό 0-4, ενώ οι Aladalon με δίποντο του Κτενίδη και βολή του Βαγγέλη, θα ανοίξουν λογαριασμό και θα μειώσουν στον πόντο και το 3-4 του ματς. Στη συνέχεια, ο Βουλγαράκης με δίποντο θα γράψει το 3-6, ο Αθανασάκος με τρίποντο θα φέρει στα ίσα το ματς για το 6-6, ενώ ένα νέο καλάθι του Βουλγαράκη, έκανε το 6-8 για να πάρει το προβάδισμα με νέο τρίποντο ο Αθανασάκος, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 9-8 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Παπαμιχαήλ Μ. με 2/2 βολές θα βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ για το 9-10, όμως ένα σερί 7-0 από τους Aladalon, ύστερα από 2 δίποντα των Μελανοφρύδη, Σδούγκα και 3 βολές των Σεφέρη και Κτενίδη, θα τους δώσει το προβάδισμα και παράλληλα θα κλείσει την περίοδο στο 16-10 του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γυρούκης με τρίποντο θα κάνει το 19-10 των Aladalon, όμως 2 δίποντα από τους Χατζίαϊ και Βουλγαράκη, αλλά και βολή του Παπαμιχαήλ Μ., θα μειώσουν τη διαφορά στους 4 πόντους και το 19-15 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο από τον Σεφέρη και ένα δίποντο του Βαγγέλη θα κάνουν το 24-15 των Aladon, ο Αντωνίου με 2/2 βολές θα μειώσει στο 24-17, ενώ ο Μελανοφρύδης με βολή και ο Βαγγέλης με δίποντο στον αιφνιδιασμό, θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς σε διψήφιο αριθμό, με το σκορ στο 27-17. Το πρώτο ημίχρονο, θα κλείσει με 2 βολές του Αντωνίου και δίποντο του Βουλγαράκη, ροκανίζοντας έτσι τη διαφορά στους 6 πόντους και το 27-21 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι MaChamps θα μειώσουν ακόμα περισσότερο με τρίποντο από τη γωνία του Τσίσσιου για το 27-24, όμως ο Μελανοφρύδης με βολή και ο Βαγγέλης με 2 δίποντα, θα στείλουν τη διαφορά στους 8 πόντους και το 32-24 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Βουλγαράκης με δύσκολο καλάθι θα μειώσει στο 32-26, ο Σεφέρης με τρίποντο θα κάνει το 35-26, ενώ άμεσα, ο Αντωνίου θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 35-29 του ματς. Με ένα καλάθι του Βαγγέλη, οι Aladalon θα γράψουν το 37-29, ο Βουλγαράκης με τον ίδιο τρόπο θα μειώσει εκ νέου στους 6 και το 37-31, ενώ ξανά ο Βαγγέλης με δίποντο, διαμόρφωσε το 39-31 για την ομάδα του. Εκεί, ένα σερί 2-8 από τους MaChamps, ύστερα από δίποντο του Παπαμιχαήλ Α., 2 τρίποντα του Χατζίαϊ και βολή του Βουλγαράκη θα ροκανίσουν τη διαφορά στην κατοχή και το 41-40. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα κλείσει με όμορφο floater του Σεφέρη, το οποίο και θα διαμορφώσει το 43-40 των Aladalon στο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Χριστοδούλου με δίποντο θα μειώσει στον πόντο και το 43-42, ο Βαγγέλης με 2/2 βολές θα επαναφέρει τη διαφορά στους 3 και το 45-42, ενώ ο Βουλγαράκης, ο Θεοδωράκης και ο Ισαάκ με 6 βολές και ο Χριστοδούλου με δίποντο θα πάρουν το προβάδισμα για τους MaChamps, γράφοντας έτσι το 45-50 του παιχνιδιού. Με τρίποντο του Σεφέρη, οι Aladalon θα κάνουν το 48-50, ο Θεοδωράκης με ανάποδο τελείωμα στη ρακέτα θα γράψει το 48-52, όμως ένα σερί 8-0 των Aladalon, ύστερα από 5 πόντους του Βαγγέλη και τρίποντο του Σεφέρη, θα τους δώσει το προβάδισμα, με το σκορ να πηγαίνει στο 56-52. Εκεί, ένα τρίποντο του Χατζίαϊ θα μειώσει στον πόντο και το 56-55, με 1 λεπτό για τη λήξη, οι Aladalon θα αστοχήσουν στην επίθεση και ο Ισαάκ με εύστοχη βολή, θα στείλει το ματς στην παράταση με το σκορ στο 56-56.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ισαάκ με εύστοχο τρίποντο θα κάνει το 56-59 των MaChamps, ο Βαγγέλης θα δώσει το προβάδισμα στους Aladalon με 3 δίποντα για το 62-59, με τους MaChamps να απαντούν με 2 απανωτά δίποντα των Τσίσσιο και Αντωνίου για το προβάδισμα, 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και το ματς στο 62-63. Εκεί, ο Βαγγέλης με ένα απίστευτο καλάθι, στην εκπνοή της αναμέτρησης, λύτρωσε τους Aladalon, οι οποίοι πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Βασίλης Βαγγέλης ο οποίος σταμάτησε στους 30 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 2 του προσπάθειες, για να συγκεντρώσει 34 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Σεφέρης και Σδούγκας, ενώ από τους MaChamps ξεχώρισε η προσπάθεια των Βουλγαράκη και Αντωνίου.