25.0%
62.5%
49.0%
6.7%

Οι Phoenix Bums κέρδισαν με 73-63 τους Aladalon για να γίνουν η ομάδα που θα αντιμετωπίσει τους Ξεφτιλάιζερς στον τελικό της δεύτερης κατηγορίας για το Summer League. MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Λάσπας με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι οι δύο ομάδες ήξεραν τα κουμπιά η μία της άλλης στην άμυνα, με αποτέλεσμα το ματς να ξεκινάει με ψηλό σκορ από νωρίς. Ο Κοβάτσος έκανε το 2-0, ο Ιορδάνης Μιχαηλίδης ισοφάρισε σε 2-2 και 4-2 από τον Μοίρα. Καλάθι του Βερώνη για το 4-4, 4-0 από Μοσκοφογλου και Μοίρα για το 8-4 και 8-8 με τους Τζο και Σουβλέρη να βάζουν από ένα καλάθι. Φωτόπουλος και Λάσπας για το 12-8, 12-10 από τον Αλέξανδρο Μιχαηλίδη και δύο βολές του Βερώνη για το 14-10. Αλεξ Μιχαηλίδης, Σουβλέρης και Κουντουριώτης έκαναν ένα 0-9 σερί για το 14-19, για να απαντήσουν οι Bums με ένα καλάθι του Μοσκόφογλου και μια βολή του Φωτόπουλου για το τελικό 17-19 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς συνέχισε να έχει γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μη σταματούν να ευστοχούν και αυτό ήταν κάτι το οποίο έκανε το ματς να έχει άγρια ομορφιά. Ο Βερώνης μείωσε σε 18-19, 18-22 από τον Παυλίδη και καλάθι από τον Κοβάτσο για το 20-22. Ιορδάνης Μιχαηλίδης και Διαμαντόπουλος έτρεξαν ένα 0-6 για το 20-28, 21-28 από τον Μοίρα και 21-29 από τον Χρήστο Μιχαηλίδη. Καλάθι του Φωτόπουλου για το 23-29, για να ακολουθήσουν δύο βολές του Σουβλέρη για το 23-31. Βερώνης και Μοίρας μείωσαν σε 26-31, 26-32 από τον Στάμο και 5-0 από Παπαμιχαήλ και Μοίρα για το 31-32. Απάντηση των Aladalon με δύο καλάθια του Σουβλέρη για το 31-36 για να μειώσουν οι Bums στο τελικό 35-36 του ημιχρόνου με τους Λάσπα και Φωτόπουλο.

Στην τρίτη περίοδο το ματς συνέχισε να έχει το ίδιο σενάριο που ήθελε να τις ομάδες να είναι σε πολύ καλή επιθετική μέρα, αλλά καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Καλάθι του Αλεξ για το 35-38, 37-38 από τον Μοσκόφογλου και 37-41 από τον Χρήστο Μιχαηλίδη. Λάσπας και Μοσκόφογλου έτρεξαν ένα 6-0 για να βάλουν μπροστά τους Bums με 43-41, ο Σουβλέρης ισοφάρισε και ο Μοίρας απάντησε για το 45-43. Από ένα καλάθι οι Ιορδάνης και Χρήστος Μιχαηλίδης για το 45-47, ο Λάσπας ισοφάρισε σε 47-47 και 47-49 από τον Χρήστο Μιχαηλίδη. Λάσπας και Παπαμιχαήλ για το 52-49, 52-51 από τον Σταμο και 54-51 με μια βολή του Μοσκοφ και μια του Μοίρα. Το τελικό 54-55 του δεκαλέπτου το έγραψαν οι Τζο Μιχαηλίδης και Παυλίδης βάζοντας από ένα καλάθι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς συνέχισε να πηγαίνει πόντο πόντο ως τα μισά του, όμως στη συνέχεια οι Bums ήταν πιο ψύχραιμοι, εκμεταλλευτηκαν την κούραση του αντιπάλου και καθάρισαν την πρόκριση στον τελικό. Ο Φωτόπουλος ισοφάρισε σε 55-55, 55-57 από τον Παυλίδη και τρίποντο του Βερώνη για το 58-57. Ο Κουντουριώτης έβαλε ξανά μπροστά τους Aladalon με 58-59, για να ακολουθήσει ένα καλάθι του Φωτόπουλου και ένα του Λάσπα για το 62-59. Καλάθι του Σουβλέρη για το 62-61, για να ανεβάσουν σε 68-61 οι Λάσπας και Φωτόπουλος. Ο Κουντουριώτης μείωσε σε 68-63, για να έρθει ένα 5-0 του Λάσπα και να γράψει το τελικό 73-63 του αγώνα.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Λάσπα, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Μοίρας και Φωτόπουλος. Για τους Aladalon ξεχώρισαν οι Σουβλέρης, Τζο και Χρήστος Μιχαηλίδης.