33.3%
83.3%
23.6%
26.1%

Έπειτα από ένα αρκετά κλειστό παιχνίδι, οι Aladalon κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους σκληροτράχηλους Remal Madri με το τελικό 55-49, στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου, νίκη η οποία τους έστεψε και επίσημα πρωταθλητές χειμώνα. Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά καλά στο παιχνίδι και ήταν πολύ κοντά στο σκορ μέχρι τα τέλη του πρώτου δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο, οι Aladalon, με πολύ καλή άμυνα αλλά και με αρκετά καλή ευστοχία, πήραν ένα διψήφιο προβάδισμα κλείνοντας το ημίχρονο στο 25-15. Στην 3η περίοδο, ήταν η σειρά των Remal Madri να απαντήσουν αφού με όμορφο μπάσκετ και πολύ καλές επιλογές κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά μέχρι και τον πόντο στο 33-32, όμως οι Aladalon στο τελευταίο δεκάλεπτο, διαχειρίστηκαν καλύτερα τις επιλογές τους και με πολύ καλή ευστοχία κράτησαν το προβάδισμα και έτσι έφτασαν στην 9η νίκη τους στη φετινή Bronze.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Aladalon να ανοίγουν το σκορ με δίποντο στον αιφνιδιασμό από τον Βαγγέλη για το αρχικό 2-0, ο Χατζηιγνατίου θα βάλει στο ματς τους Remal Madri με βολή για το 2-1, ενώ ένα γκολ-φάουλ του Βαγγέλη, διαμόρφωσε το 5-1 για τους Aladalon. Στη συνέχεια, οι Remal Madri θα τρέξουν ένα σερί 0-8, ύστερα από τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου, γκολ-φάουλ του Γαρυφάλλου και δίποντο του Ιφτιχάρ για να πάρουν το προβάδισμα στο 5-9, ο Μαρκοpoυλιώτης με τρίποντο μείωσε στον πόντο και το 8-9, ενώ ένα καλάθι του Χατζηιγνατίου, άνοιξε τη διαφορά στους 3 πόντους για τους Remal Madri με το σκορ να διαμορφώνεται στο 8-11. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα βρει τους Aladalon με ένα οριακό προβάδισμα 2 πόντων, αφού ένα τρίποντο ακόμα του Μαρκοπουλιώτη και ένα δίποντο στο ζωγραφιστό από τον Δημητρακόπουλο, έγραψαν το 13-11 για την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Χατζηιγνατίου γρήγορα ισοφάρισε στο 13-13 με εύστοχο δίποντο, οι Aladalon πέρασαν ξανά μπροστά όμως με 5 μαζεμένους πόντους του Βαγγέλη και 2 ακόμα του Σδούγκα για να κάνουν το 20-13, με τον Χατζηιγνατίου να ευστοχεί ξανά στην αντίπαλη ρακέτα, μειώνοντας έτσι τη διαφορά αυτή στους 5 πόντους και το 20-15 της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο, σφράγισαν οι Aladalon με δίποντο του Κτενίδη και τρίποντο του Γυρούκη, για να στείλουν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και το 25-15 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Remal Madri θα πατήσουν δυναμικά στο παρκέ και με 5 γρήγορους πόντους από τρίποντο του Ιφτιχάρ και δίποντο του Γαρυφάλλου θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 5 πόντους και το 25-20, ο Βαγγέλης με δίποντο στον αιφνιδιασμό απάντησε και έγραψε το 27-20 για τους Aladalon, όμως ένα καλάθι του Παπαδόπουλου, θα ροκανίσει το ματς στους 5 ξανά και το 27-22. Εκεί, ο Μελανοφρύσης με 2 βολές θα κάνει το 29-22, ο Αθανασιάδης με δίποντο θα μειώσει στο 29-24, ενώ ο Κτενίδης με δική του βολή, διαμόρφωσε το 30-24 των Aladalon. Στη συνέχεια, ο Χατζηιγνατίου με δίποντο μείωσε στο στους 4 πόντους για το 30-26, ο Βαγγέλης με βολή και ο Μελανοφρύδης με όμορφο δίποντο έγραψαν το 33-26, όμως ο Ιφτιχάρ με 2 βολές και ο Αθανασιάδης με 2 δίποντα, έριξαν τη διαφορά στον πόντο και το 33-32. Το τρίτο δεκάλεπτο, σφράγισαν ο Βαγγέλης με βολή και ο Σδούγκας με δίποντο στη ρακέτα για το 36-32 των Aladalon στην περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Βαγγέλης με εύστοχο τρίποντο από τη γωνία θα κάνει το 39-32, ο Χατζηιγνατίου με δίποντο μείωσε στο 39-34, ενώ ο Βαγγέλης με ακόμα ένα τρίποντο διαμόρφωσε το 42-34 για τους Aladalon. Στη συνέχεια, οι Remal Madri με εύστοχη βολή του Χατζηιγνατίου και τρίποντο από τον ίδιο έκαναν το 42-38, ο Αθανασάκος με σουτ μέσης απόστασης έγραψε το 44-38, ενώ ένα δίποντο από τον Πλάκα στην αντίπαλη ρακέτα, διαμόρφωσε το 44-40 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Γυρούκης με έμμεσο τετράποντο και ο Βαγγέλης με τρίποντο έκαναν το 51-40, ο Παπαδόπουλος με δικό του τρίποντο μείωσε στο 51-43, ενώ ο Μελανοφρύδης, με τον ίδιο τρόπο, έκανε το 54-43 του ματς. Με 2 τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα από τους Χαραλαμπόπουλο και Χατζηιγνατίου, οι Remal Madri μείωσαν στους 5 πόντους και το 54-49, ενώ ο Κτενίδης με εύστοχη βολή, διαμόρφωσε το τελικό 55-49 των Aladalon.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Βασίλης Βαγγέλης ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 14 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Κτενίδης και Δημητρακόπουλος, ενώ από τους Remal Madri ξεχώρισε η προσπάθεια των Χατζηιγνατίου και Ιφτιχάρ.