21.4%
25.0%
24.1%
23.3%

Για την τελευταία αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Bronze League αναμετρήθηκαν Aladalon και Yugopiastika με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο οι Aladalon κατάφεραν να διατηρήσουν το μικρό προβάδισμα που έχτισαν και να επικρατήσουν εν τέλει με 40-36. Πλέον, βρίσκονται στην 1η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι Yugo, παρά την ήττα είναι 5οι, ωστόσο εκκρεμεί το ματς μεταξύ Αρείου Πάγκου και Error 404, η έκβαση του οποίου ουσιαστικά θα επηρεάσει και την τελική κατάταξη των δύο ομάδων ενόψει των playofffs της κατηγορίας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα από τους Μερζιώτη και Γεωργακόπουλο για το 0-6 των Yugo. Ακολούθησε δίποντο του Βαγγέλη για το 2-6, δίποντο του Μερζιώτη για το 2-8 και 9-0 σερί των Παπαβασιλείου και Βαγγέλη για το 11-8. Απάντησε ο Μερζιώτης για τρεις και για το 11-11, ενώ Παπαβασιλείου με 1/2 βολές και Τσίγκας με τρίποντο υπέγραψαν το σκορ 1ης περιόδου 12-14.

Ξεκίνημα 2ου δεκαλέπτου με τρίποντο Αθανασάκου για το 15-14, με τον Ντάκη να απαντά για το 15-16, τον Σεφέρη με δίποντο να γράφει το 17-16 και τον Μερζιώτη με 1/2 βολές να ισοφαρίζει σε 17-17. Ένα σερί 7-0 από Μαρκοπουλιώτη, Βαγγέλη και Σεφέρη φέρνει το σκορ στο 24-17, με τους Μένο και Τσίγκα με 2/2 τρίποντα να μειώνουν σε 24-23 και τον Βαγγέλη με 1/2 βολές να σημειώνει το σκορ ημιχρόνου 25-23.

Η έναρξη του β’ ημιχρόνου βρήκε τον Μένο να ευστοχεί για τρεις και για το 25-26, με τους Μένεγα και Βαγγέλη να απαντούν για το 29-26. Στη συνέχεια, Ανδρέου για 2 και 29-28, Παπαβασιλείου και Μένεγας με 2 βολές κάνουν το 31-28 και Ανδρέου ξανά με δίποντο διαμορφώνει το σκορ 3ης περιόδου 31-30.

Τελευταίο δεκάλεπτο και γκολ-φάουλ από τον Σεφέρη για το 34-30, με Ανδρέου να απαντά για το 34-32, ενώ Σεφέρης για 2 και Αθανασάκος με 2/2 βολές πραγματοποιούν το 38-32. Ανδρέου ξανά με δίποντο μειώνει σε 38-34, με τον Παπαβασιλείου να πετυχαίνει σημαντικό δίποντο για το 40-34. Το μόνο που κατάφεραν οι Yugo ήταν να μειώσουν στους 4 με δίποντο του Μερζιώτη, με το τελικό σκορ 40-36 υπέρ των Aladalon, έπειτα από αλλεπάλληλες άστοχες προσπάθειες και από τις δύο ομάδες, να παραμένει το ίδιο στα τελευταία 2:40 της αναμέτρησης.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παπαβασιλείου με 9 π. 16 ρ., με τους Βαγγέλη 11 π. 5 ρ. και Σεφέρη 7 π. 9 ρ. 7 ασ. να συμβάλλουν εξίσου σημαντικά στην επικράτηση των Aladalon. Όσο για τους Yugopiastika, Μερζιώτης με 11 π. 3 ρ. και Ανδρέου με 8 π. 19 ρ. ήταν αυτοί που ξεχώρισαν παρά την ήττα της ομάδας τους.