14.7%
57.1%
42.0%
33.3%

Σε ένα εξαιρετικά αμφίρροπο ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση των Angels με τους Ballarhinos, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής της Bronze League, με τους δεύτερους να επικρατούν τελικά με το τελικό 76-71. Το παιχνίδι, από την αρχή έως και το τέλος του ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τους Angels να καταφέρνουν να φτάσουν τη διαφορά μέχρι και στους 8 πόντους στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου. Οι Ballarhinos με εξαιρετική επίθεση στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης, κατάφεραν να ανατρέψουν το ματς και μάλιστα να κερδίσουν το πρώτο ροζ φύλλο της φετινής λίγκας. MVP της αναμέτρησης ο νεοαποκτηθείς Σοφούλης με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Πλακογιαννάκη να ανοίγει το σκορ με δίποντο στην πρώτη επίθεση και τους Ballarhinos να προσπερνούν με 5 σερί πόντους για το 5-2. Οι Angels θα πετύχουν δίποντο και τρίποντο με τους Σελεπέ και Πλακογιαννάκη αντίστοιχα για το 5-7, ενώ ο Γιοβάνης με τον Πρίτσο θα ευστοχήσουν σε 2 σερί δίποντα για το 9-7. Στη συνέχεια, ο Κακομανώλης με δίποντο θα ισοφαρίσει σε 9-9, ο Μάνος θα κάνει το 11-9 και ο Πλακογιαννάκης με γκολ-φάουλ το 11-12. Οι Ballarhinos με ένα σερί 7-2 θα προσπεράσουν ξανά για το 18-14, ενώ ο Κακομανώλης με τρίποντο θα μειώσει σε 18-17. Ο Πρίτσος και ο Γαλάνης με 2 δίποντα θα κάνουν το 22-17, για να μειώσει με νέο γκολ-φάουλ ο Πλακογιαννάκης για το 22-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Angels θα ισοφαρίσουν με τον Στεργίου σε 24-24, οι Ballarhinos με δίποντο του Σοφούλη θα κάνουν το 26-24 και ο Χαραλαμπόπουλος με δίποντο θα φέρει το ματς ξανά στα ίσα για το 26-26. Στη συνέχεια, οι Ballarhinos, με ένα σερί 8-4 θα κάνουν το 34-30, ενώ οι Angels θα απαντήσουν άμεσα με δικό τους σερί 2-6 για να ισοφαρίσουν σε 36-36. Ο Αναστασόπουλος με 2/2 βολές θα κάνει το 38-36, ενώ ο Σελεπές με 2 σερί δίποντα θα δώσει το προβάδισμα στους Angels στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να διαμορφώνεται σε 38-40

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο θα κάνει το 38-43, ενώ οι Σοφούλης, Μάνος θα ισοαφρίσουν με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα για το 43-43. Στη συνέχεια, ο Σελεπές με νέο δίποντο θα κάνει το 43-45 και ο Σοφούλης με τον Πρίτσο θα διαμρφώσουν το 47-45 υπέρ των Ballarhinos. Οι Angels θα απαντήσουν με δίποντο του Πλακογιαννάκη για το 47-47, ενώ ο Αναστασόπουλος με 2/2 βολές θα διαμορφώσει το 47-49. Οι Angels όμως, στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου, θα τρέξουν ένα σερί 3-11(!) και θα περάσουν μπροστά στο σκορ, σφραγίζοντας έτσι το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 52-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πλακογιαννάκης με δίποντο θα κάνει το 52-60, ενλω οι Ballarhinos με τους Μάνο, Κόλλια και Γαλάνη, θα μειώσουν σε 57-60. Νέο δίποντο του Πλακογιαννάκη στη συνέχεια για το 57-62, ενώ ο Μάνος με τρίποντο θα μειώσει ξανά σε  60-62. Ο Σελεπές θα κάνει το 60-64 και ο Γαλάνης με ένα δικό του σερί 9-3 θα δώσει το προβάδισμα στους Ballarhinos, που θα κάνουν το 69-67. Ο Πλακογιαννάκης θα ισοφαρίσει σε 69-69, ενώ ο Κόλλιας με 3/4 βολές και ο Γαλάνης με δίποντο, θα κάνουν το 74-69. Ο Σελεπές θα μειώσει με δίποντο σε 74-71, ενώ οι Αναστασόπουλος και Σοφούλης με 2/3 βολές θα διαμορφώσουν το τελικό 76-71.

MVP της αναμέτρησης ο φοβερός μπομπέρ Θανάσης Σοφούλης. Ο νέος παίκτης των Ballarhinos απέδωσε τα μέγιστα στη νίκη της νέας του ομάδας κόντρα στους απαιτητικούς Angels. Πιο συγκεκριμένα, ο Σοφούλης πέτυχε 24 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (67% στις βολές, 67% στα δίποντα, 57% στα τρίποντα), ενώ παράλληλα είχε και 5 ριμπάουντ (τα 2 επιθετικά), 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, φτάνοντας συνολικά τους 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Μεγάλη και η συνεισφορά των Αναστασόπουλου, Γαλάνη και Κόλλια, ενώ για τους Angels ξεχώρισαν οι Πλακογιαννάκης και Σελεπές.