20.0%
63.6%
35.8%
13.3%

Με οδηγό ένα εξαιρετικό αμυντικά τρίτο δεκάλεπτο, οι Kinder Blognese συνεχίζουν τις πολύ καλές εμφανίσεις τους στον 2ο γύρο, αυτή τη φορά επικρατώντας των πρωτοπόρων Anonymous με το τελικό 53-58, στην 16η στροφή του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι το ημίχρονο, όμως οι Kinder Bolognese, μπήκαν αποφασισμένοι στην 3η περίοδο, όπου με εξαιρετικές άμυνες αλλά και πολύ καλές επιλογές στην επίθεση, έφυγαν με ακόμα ένα ροζ φύλλο στις αποσκευές τους από το κλειστό του Αιγάλεω.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σωτηρόπουλο να ανοίγει το σκορ ύστερα από γκολ-φάουλ για τους Anonymous και τον Μουγιάκο να βάζει τους Kinder Bolognese στο ματς με δίποντο για να μειώσει στον πόντο και το 3-2. Εκεί, ένα καλάθι από τον Σακελαρόπουλο θα διαμορφώσει το 5-2, ο Καραγεώργος με καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα θα μειώσει στον πόντο και ο 5-4, ενώ 2 συνεχόμενα καλάθια του Δήμου, θα γράψουν το 9-4 των Anonymous. Με ένα σερί 0-9 των Kinder Bolognese από τρίποντο του Κούρα και 3 δίποντα των Βράκα, Μητσέα και Μουγιάκο θα πάρουν το προβάδισμα για το 9-13, όμως το πρώτο δεκάλεπτο, θα κλείσουν οι Anonymous στο +4, ύστερα από 4 πόντους του Σωτηρόπουλου, τρίποντο του Βλάχου και βολή του Σακελαρόπουλου για το 17-13 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Βλάχος με δίποντο μέσης απόστασης θα κάνει το 19-13, ο Μουγιάκος με βολή θα μειώσει στο 19-14, ενώ ένα δίποντο και ένα τρίποντο του Δήμου, θα στείλουν τη διαφορά του παιχνιδιού σε διψήφιο αριθμό, με το σκορ να γράφει 24-14 για τους Anonymous. Εκεί, ο Καραγεώργος με 2/2 βολές θα μειώσει στο 24-16, ο Παπαδήμας θα απαντήσει με γκολ-φάουλ για το 27-16, ενώ οι Kinder Bolognese με 2 συνεχόμενα δίποντα των Βράκα και Καραγεώργο, θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 7 πόντους και το 27-20 του παιχνιδιού. Με 5 λεπτά για τη λήξη του ημιχρόνου, ο Δήμου θα ευστοχήσει σε δίποντο για το 29-20, ο Μητσέας με βολή και δίποντο θα ροκανίσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά για το 29-23, ενώ ο Σωτηρόπουλος με δική του βολή και δίποντο, θα στείλει τη διαφορά στους 9 πόντους και το 32-23 της αναμέτρησης. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, οι Kinder Bolognese θα μειώσουν με 3 βολές των Μουγιάκο και Σούλη κλείνοντας παράλληλα και το ημίχρονο στο 32-26 των δύο ομάδων.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Kinder Bolognese θα μπουν πολύ καλά στο παιχνίδι και θα ισοφαρίσουν με γκολ-φάουλ του Μητσέα, δίποντο του Κούρα και βολή του Καραγεώργου για το 32-32, ο Νάσης με δική του βολή θα δώσει προβάδισμα στους Anonymous για το 33-32, ενώ οι Kinder Bolognese, θα μπουν σε θέση οδηγού, έπειτα από δίποντο του Σούλη στη ρακέτα και βολή του Καραγεώργου για το 33-35 του ματς. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Σωτηρόπουλου θα ισοφαρίσει στο 35-35, ο Μουγιάκος και ο Κούρας με 2 απανωτά δίποντα θα διαμορφώσουν το 35-39, ενώ ένα καλάθι από τον Βλάχο στην αντίπαλη ρακέτα, θα ροκανίσει τη διαφορά στην κατοχή και το 37-39 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα τρίποντο του Κούρα και 2 δίποντα του Μητσέα θα κλείσουν την περίοδο στο +9 και το 37-46 του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Καραγεώργος με δίποντο θα στείλει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για το 37-48, ο Σακελαρόπουλος με δύσκολο δίποντο θα μειώσει στους 9 και το 39-48, ενώ οι Kinder Bolognese θα απαντήσουν με 2 δίποντα στην αντίπαλη ρακέτα από τους Μουγιάκο και Καραγεώργο, που θα διαμορφώσουν το 39-52 του ματς. Στη συνέχεια, ο Βλάχος με βολή, ο Σακελαρόπουλος με τρίποντο και ο Δήμου με δίποντο θα ρίξουν τη διαφορά στους 7 πόντους και το 45-52, ο Βράκας με όμορφο follow θα γράψει το 45-54, ενώ 2 συνεχόμενα δίποντα του Σωτηρόπουλου και 1 βολή του Δήμου, θα μειώσουν στους 4 και το 50-54. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού, ο Μητσέας με βολή θα κάνει το 50-55, ο Βλάχος με μεγάλο τρίποντο από την κορυφή θα μειώσει στο 53-55, ενώ ο Μητσέας και ο Καραγεώργος με 3 βολές, σφράγισαν το ματς στο τελικό 53-58.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μητσέας ο οποίος σταμάτησε στους 14 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 17 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Καραγεώργος και Βράκας, ενώ από τους Anonymous ξεχώρισε η προσπάθεια των Σωτηρόπουλο και Δήμου.