50.0%
100.0%
34.1%
12.5%

Πολύ όμορφο παιχνίδι διεξείχθει ανάμεσα σε Anonymous και Los Amigos στο κλειστό ‘Σταύρος Βενέτης’ με τους Anonymous να βάζουν στοπ στο νικηφόρο σερί 3-0 που είχαν στο ξεκίνημα της σεζον οι ‘LA’. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (12-10 το 1ο δεκάλεπτο) όμως στο 2ο δεκάλεπτο οι Anonymous συνεχίζοντας να βλέπουν το καλάθι σα βαρέλι από τη γραμμή του τριπόντου ξέφυγαν με 27-18. Οι Los Amigos βρήκαν τις λύσεις και έφεραν ξανά κοντά το ματς (38-35 το 3ο δεκάλπετο) και έτσι κύλησε το ματς μέχρι και λίγο πριν το τέλος οπού εκεί οι LA κόλλησαν και οι Anonymous με συνεχόμενα εύστοχα σουτ άνοιξαν τη διαφορά στα 2 τελευταία λεπτά του αγώνα και πήραν τη νίκη με 55-46!

Έναρξη του ματς με δυναμικό ξεκίνημα των Amigos και 0-6 σερί με πρωταγωνιστές Τεντόμα, Αναστασίου και Χατζηθεοδώρου. Ισοφάριση των Anonymous με 2 τρίποντα από Δρόσο και Σωτηρόπουλο για να ξαναβάλει μπροστά τους Amigos ο Χατζηθεοδώρου με δίποντο. Ο Βλάχος με άλλο ένα τρίποντο έκανε το 9-8, ο Βογιατζάκης απάντησε για το 9-10 όμως το 4ο τρίποντο των Anonymous με τον Βλάχο ξανά έγραψε το 12-10 του πρώτου δεκαλέπτου.

Τα τρίποντα συνέχισαν να πέφτουν βροχή για τους Anonymous και στο 2ο δεκάλεπτο και με δύο τέτοια από Δρόσο και Παπαδήμα έγραψαν το 18-10. Οι Los Amigos αντέδρασαν, έσφιξαν την άμυνα και διένυσαν τότε ένα σερί 0-8 με τους Χατζηθεοδώρου, Τεντόμα και Βογιατζάκη που έφερε το ματς στα ίσια (18-18). Σειρά των Anonymous να αντιδράσουν και με δικό τους 9-0 σερί και 4 διαφορετικούς σκόρερ (Βελαώρας, Σκιαδόπουλος, Νάσης, Αδάμης) έγραψαν το 27-18 της ανάπαυλας.

Δυναμικό ξεκίνημα των Αμίγκος στο 3ο δεκάλεπτο και με σερί 0-8 (δίποντο Βογιατζάκη και τρίποντα Τεντόμα και Αναστασίου) μείωσαν στο πόντο (27-26). Απάντηση με τρίποντο από Αnonymous για το 30-26 και τότε ένα προσωπικό κρεσέντο του Χατζηθεοδώρου με 6 σερί πόντους έβαλε μπροστά την ομάδα του με 30-32. Οι Anonymous το βιολί τους και με ένα ακόμη τρίποντο του Σακελαρόπουλου αυτή τη φορά προσπέρασαν με 33-32. Απάντηση με τον ίδιο τρόπο με τον Τεντόμα από τους Αμίγκος (33-35) και το δεκάκλεπτο έκλεισε στο 38-35 με το δίποντο του Σωτηρόπουλου και το τρίποντο του Σακελαρόπουλου.

Στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου οι Anonymous προσπάθησαν να ξεφύγουν με ένα σερί 5-0 και τους Σακελαρόπουλο και Παπαδήμα να σκοράρουν έκαναν το 43-35. Οι Los Amigos δε τα παρατάγανε με τίποτα και με σερί δικό τους τώρα (0-7) και σκόρερ τους Χατζηθεοδώρου, Βογιατζάκη και Τεντόμα έφτασαν το ματς στο πόντο (43-42). Ο Νάσης με τρίποντο με ταμπλό στην εκπνοή έκοψε τα πόδια των αντιπάλων του κάνοντας το 46-42 που όμως απάντησαν με δίποντο του Βογιατζάκη για το 46-44. Ο Παπαδήμας με ένα ακόμη τρίποντο έκανε το 49-44, ο Χατζηθεοδώρου απάντησε για το 49-46 όμως οι Anonymous έδειχναν αποφασισμένοι να πάρουν το ματς και με συνεχόμενα καλάθια στα τελευταία λεπτά (τρίποντο Σακελαρόπουλου, δίποντο Σωτηρόπουλου και βολή Νάση) καθάρισαν το ματς και πήραν μια σπουδαία νίκη με το τελικό 55-46.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Σακελαρόπουλος με 11 πόντους, 3 rebounds, 2 assists και 1 κλέψιμο ενώ καλύτερος παίχτης των Αμίγκος ήταν ο Βασίλης Χατζηθεοδώρου με 18 πόντους, 10 rebounds. 1 assist και 5 κλεψίματα!