7.7%
28.6%
40.0%
25.0%

Athens Superg. vs Μυρμιδόνες 54-58.Οι Μυρμιδόνες βρήκαν αντίσταση από τους Athens και έστω και δύσκολα πήραν την νίκη και έμειναν μόνη πρώτη στην κορυφή. Οι Athens προσπάθησαν μέχρι το τέλος για την ανατροπή αλλά ήταν αρκετά άστοχοι. MVP του αγώνα ο Μπαρμπερίδης με 6 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Το ματς ξεκίνησε με εύστοχο σουτ από την γωνιά ο Γιοβάνης 0-2 για τους Μυρμιδόνες.Ο Λιούτας με σουτ ισοφάρισε σε 2-2 για τους Athens. Ξανά με σουτ ο Γιοβάνης πέτυχε το 2-4 και ο Τσίπρας με καλάθι από το low post το 4-4.Ο Μπαρμπερίδης με σουτ από την γωνιά το και ο Παπαντωνίου με λει-απ έγραψαν το 8-4.Νέα ισοπαλία 8-8 ,ο Κατσαμπάνης από το ζωγραφιστό και ο Αϊβαλιώτης με ντραιβ. Το δεκάλεπτο τελείωσε 8-13 Με καλάθι από το ζωγραφιστό ο Γιοβάνης και ο Παπαντωνίου με σουτ.

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Τσουράπης με σουτ από την γωνιά πέτυχε το 8-14 για τους Μυρμιδόνες. Ο Τσίπρας με 1/2 βολές το 9-14 για τους Athens. Ο Παπαντωνίου με 2 τρίποντα έγραψε το 9-20 και ο Αϊβαλιώτης με 1/2 βολές, με σουτ ο Βαμβαράπης και με λει-απ ο Κατσαμπάνης το σκορ έγινε 14-20.Ο Παπαντωνίου με τρίποντο και ο Τσουράπης με σουτ από την γωνιά έγραψαν το 14-25 και το δεκάλεπτο τελείωσε 19-25 ,αρχικά ο Αϊβαλιώτης με 1/2 βολές, με Hook ο Βλάχου και ο Λιούτας με 2/2 βολές.

Τρίτο δεκάλεπτο και ο Βερεντζιώτης πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο ματς 19-27 για τους Μυρμιδόνες. Απάντησε ο Αϊβαλιώτης και με καλάθι από το ζωγραφιστό μείωσε σε 21-27 για τους Athens. Ο Γιοβάνης με σουτ το 21-29 και ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Κατσαμπάνης το 23-29.Ο Παπαντωνίου με καλάθι από το ζωγραφιστό και με 1/2 βολές και ο Γιοβάνης με καλάθι από το ζωγραφιστό και με λει-απ το σκορ έγινε 23-36.Ο Τσίπρας μείωσε με Hook 25-36 και ο Μπαρμπερίδης με λει-απ το 25-38. Ο Κατσαμπάνης με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ και ο Θεοδώρου με 2/2 βολές μείωσαν σε 29-38.Ο Μπαρμπερίδης με σουτ και ο Παπαντωνίου με 4 πόντους του από το ζωγραφιστό το σκορ έγινε 29-44.Το δεκάλεπτο τελείωσε 31-44 με καλάθι στον αιφνιδιασμό ο Βαμβαράπης.

Τελευταίο δεκάλεπτο και οι Athens μείωσαν σε 35-44 ,ο Βλάχου με καλάθι από το ζωγραφιστό και ο Βαμβαράπης με 2/2 βολές. Ο Βερεντζιώτης με 2/2 βολές το 35-46 για τους Μυρμιδόνες.Ο Βαμβαράπης με σουτ και ο Θεοδώρου με 1/2 βολές πέτυχαν το 38-46.Ο Παγούνης με σουτ από την γωνιά και ο Παπαντωνίου με ντραιβ σκόραραν το 38-50.Με σερί 8-0 το σκορ έγινε 46-50,αρχικά ο Κατσαμπάνης με γκολ φάουλ, με σουτ ο Βαμβαράπης και με τρίποντο ο Αϊβαλιώτης. Απάντησε ο Παπαντωνίου με τρίποντο 46-53 και ο Λιούτας με σουτ και ο Αϊβαλιώτης με 2/2 βολές μείωσαν σε 50-53.Ο Γιοβάνης με step-back σουτ και ο Παπαντωνίου με 1/2 βολές (0:31)και (0:25) το 50-57.Ο Αϊβαλιώτης(0:17) και ο Θεοδώρου(0:08)με 1/3 βολές και ο Κατσαμπάνης καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ (0:01) μείωσαν σε 54-57.Το τελικό 54-58 έγραψε με 1/2 ο Χατζηδάκης (0:00,4).

Για τους νικητές ξεχώρισαν ακόμα ο Παπαντωνίου με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Γιοβάνης με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κατσαμπάνης με 13 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Αϊβαλιώτης με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ,1 ασίστ και 1 κλέψιμο.