12.0%
69.2%
28.1%
21.2%

Αμφίρροπο παιχνίδι στην Ριζούπολη με τους Athens Supergrungers, οι οποίοι έδειξαν να έχουν αφήσει πίσω την προηγούμενη ήττα τους και να παίρνουν μία πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στους Jack’s με τελικό σκορ 52-48 για να ανέβουν στο 3-4, αφήνοντας τους Jack’s στο 2-4 στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Silver League.

Ξεκίνημα του παιχνιδιού και ο Σαρικάκης θα ανοίξει το σκορ με εύστοχο τρίποντο για τους Jack’s με τον Θεοδώρου να κάνει το 2-3 για τους Athens Supergrungers. Ο Σαρικάκης θα ευστοχήσει σε δίποντο για να απαντήσει ξανά ο Θεοδώρου, αυτή τη φορά με τρίποντο για το 5-5. Στη συνέχεια, ο Γκλιάτης θα κάνει το 5-7 με τον Κατσαμπάνη να ευστοχεί σε νέο τρίποντο για τους Athens Supergrungers κάνοντας το 8-7. Νέο τρίποντο για τον Σαρικάκη που θα δώσει ξανά προβάδισμα στους Jack’s για το 8-10 με τους Βλάχου, Θεοδώρου να παίρνουν ξανά το προβάδισμα για το 12-10. Ο Ελευθεριάδης θα ευστοχήσει σε ελεύθερο τρίποντο για το 12-13 και ο Παπαδάκης με εύστοχο δίποντο από μέση απόσταση θα κάνει το 14-13. Το τελικό σκορ 1ου δεκαλέπτου θα διαμορφώσει ο Σαρικάκης με εύστοχο τρίποντο για το 14-16 και προβάδισμα για Jack’s.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Γκλιάτης με 1/2 βολές θα κάνει το 14-17 για να μειώσει ο Τζολάκης σε 16-17. 2/2 βολές του Γλιάτη αυτή τη φορά θα φέρει το ματς στους 3 πόντους, για να μειώσει ξανά ο Τσίπρας με 2/2 δικές του βολές για το 18-19. Στη συνέχεια, 1/2 βολές από τους Ελευθεριάδη (Jack’s) και Θεοδώρου (Athens Supergrungers) θα κάνουν το 19-20 για να πατήσουν για πρώτη φορά γκάζι οι Athens Supergrungers με τους Θεοδώρου, Αϊβαλιώτη και Τσίπρα να παίρνουν ένα προβάδισμα 5 πόντων, το μεγαλύτερο μέχρι στιγμής στο παιχνίδι και να διαμορφώνουν το 25-20. Ο Ελευθεριάδης θα μειώσει με 2/2 βολές και ο Παπαδάκης θα απαντήσει με δικό του εύστοχο ζευγάρι βολών για το 27-22. Ο Τσίπρας θα διευρύνει ακόμα περισσότερο την διαφορά στο +7 (29-22) για να απαντήσει ξανά ο Σαρικάκης με τρίποντο για το 29-25. Το τελικό σκορ ημιχρόνου θα διαμορφώσει ο Παπαδάκης με σουτ από την base line γράφοντας το 31-25 και προβάδισμα για Athens Supergrungers.

Στην επιστροφή των ομάδων από το ημίχρονο, ο Σαρικάκης με 5 μαζεμένους πόντους για τους Jack’s θα φέρει το ματς στον πόντο (31-30) για να απαντήσει ο Αϊβαλιώτης με 4 προσωπικούς του πόντους για το 35-30. Στη συνέχεια, ο Σαρικάκης με τον Γκλιάτη θα ροκανίσουν ξανά την διαφορά για το 35-34 με τον Κατσαμπάνη να δίνει την λύση για τους Athens Supergrungers για το 37-34. Ο Σαρικάκης θα φέρει το ματς ξανά σε απόσταση αναπνοής για το 37-36 με τους Τζολάκη και Θεοδώρου να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφορά γράφοντας το 41-36 για τους Athens Supergrungers.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Jack’s με ένα σερί 2-5 με τον Σαρικάκη να ευστοχεί σε δίποντο και τρίποντο θα μειώσουν σε 43-41 και τους Παπαδάκη, Κατσαμπάνη (Athens Supergrungers) να αυξάνουν ξανά την διαφορά για το 47-41. Οι Jack’s θα πιέσουν, θα κλεψουν μπάλες και θα φέρουν το ματς ξανά στον πόντο για το 47-46. Μετά το time out των Athens Supergrungers, ο Τσίπρας με προσωπική ενέργεια θα ευστοχήσει σε δύσκολο καλάθι με άμυνα για να μειώσει ξανά ο Κελεμτζής μετά την ασίστ του Σαρικάκη για το 49-48. Το τελικό 52-48 θα το διαμορφώσει ο Παπαδάκης με τρίποντη βόμβα από την κορυφή μετά την ασίστ του Κατσαμπάνη, σφραγίζοντας το παιχνίδι, με τους Jack’s να αστοχούν σε διπλή προσπάθεια στο τέλος.

MVP της αγωνιστικής ο μαχητικός Αλέξανδρος Τσίπρας, έδωσε τα πάντα για την νίκη και κέρδισε στην κόψη του ξυραφιού με 8 πόντους και 15 ριμπάουντ (σημειώνοντας +18 στο ranking της στατιστικής), έχοντας πιστούς σύμμαχους τους Παπαδάκη (11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αϊβαλιώτη (8 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) και Θεοδώρου (12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, 4 ασίστ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο τρομερός Γιάννης Σαρικάκης, πετυχαίνοντας τους 31 από τους 48 πόντους της ομάδας του, μαζεύοντας παράλληλα και 5 ριμπάουντ.