31.0%
87.5%
25.0%
26.3%

Νίκη σε ενα πολύ όμορφο ματς κατάφεραν να πάρουν οι Athens Supergrungers κόντρα στους Καλλιθέα Pimps, με ανατροπή στο τελευταίο ενάμιση λεπτό του αγώνα, με 60-64. MVP του αγώνα ήταν ο Βασίλης Κούρτης ο οποίος έβαλε τους 7 από τους 9 πόντους της ανατροπης στο τέλος. Συνολικά στη στατιστική του έγραψε 12 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Το ματς ήταν ισορροπημένο από την αρχή. Ο Σταθόπουλος έκανε το 0-2 και ο Βασιλειάδης απάντησε σε 2-2. Το 2-4 έγινε από τον Τσίπρα, αλλά και πάλι απάντησαν οι Pimps. Αυτή τη φορά μάλιστα έδωσαν καλή απάντηση τρέχοντας ένα σερί 7-0 με τον Κοιλάκο να βάζει 2 και τον Σταύρο Ζάκα να είναι καυτός και να σκοράρει τους άλλους 5, παίρνοντας έτσι προβάδισμα με 9-4. Τσίπρας και Κατσαμπάνης έβαλαν από ένα καλάθι έκαστος και μειωσαν σε 9-8. Ο Κοιλάκος έδωσε άλλη μια λύση τότε κάνοντας το 11-8, αλλά ο Τσίπρας δεν άφηνε σε ησυχία την άμυνα των Pimps και μείωσε σε 11-10. Ο Ζάκας με δύο βολές θα κάνει το 13-10 αλλά και πάλι ο Κούρτης θα μειώσει σε 13-12. Το τελικό 15-12 της περιόδου διαμορφώθηκε από τις 2/2 βολές του Ψυχογιού.

Στην δεύτερη δεν είχαμε κάτι διαφορετικό από την πρώτη. Οι δύο ομάδες όντας καλά διαβασμένες δεν άφηναν σε ησυχία η μία την άλλη. Ο Χριστόπουλος έβαλε το πρώτο καλάθι της περιόδου για να κάνει το 15-14. Τότε ήταν ωρα να τρέξουν ένα 7-0 οι Pimps με τους Ζουρνατσίδη, Νίκο Ζάκα και Βασιλειάδη πηγαίνοντας το σκορ στο 22-14. Ο Θεοδώρου θα σπάσει αυτό το σερί βάζοντας ένα γκολ φάουλ (22-17). Ο Ζουρνατσίδης όμως που έκανε πολύ καλό δεκάλεπτο θα δώσει πάλι αέρα 7 πόντων στην ομάδα του με 24-17. Θεοδώρου και Τσίπρας θα σημειώσουν 5 πόντους για το 24-22. Ο Ζουρνατσίδης θα δώσει άλλη μια λύση βάζοντας ακόμα δύο πόντους για το 26-22. Το τελικό 26-25 του ημιχρόνου το σημείωσε ο Ντζιλέπης με ένα τρίποντο.

Η τρίτη περίοδος ήταν αρκετά παραγωγική και για τις δύο ομάδες. Ο Κοιλάκος έκανε το 28-25 αλλά οι Supergrungers μειωσαν πάλι στον πόντο (28-27). Καλάθι-καλάθι πήγαινε το ματς μέχρι το 32-32. Εκεί έκαναν ένα ξεπεταγμα η Pimps και πήραν πάλι προβάδισμα 5 πόντων με 37-32. Ο Αϊβαλιώτης μείωσε σε 37-34 για να κάνουν ακόμα ένα μικρό σερί με 4/4 βολές οι Pimps (2/2 Ζουρνατσίδης, 2/2 Ζάκας) κάνοντας το 41-34. Ο Ντζιλέπης έβαλε άλλο ένα τρίποντο και μείωσε σε 41-37, για να έρθει ο Κοιλάκος και να κάνει το 43-37. Χριστόπουλος και Μπογιατζής έβαλαν 5 πόντους και μειωσαν σε 43-42 για να έρθει ο Ζουρνατσίδης και να βάλει δύο βολές για το τελικό 45-42 της περιόδου.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης ο Ζακας έβαλε άλλες δύο βολές πηγαίνοντας το ματς ξανά στους 5 (47-42). Ο Κατσαμπανης μείωσε σε 47-44 αλλά ο Κοιλακος έδωσε πάλι αέρα 6 πόντων στους Pimps βάζοντας ένα τρίποντο στο οποίο απάντησαν οι Supergrungers με τον Θεοδώρου (50-47). Άλλο ένα τρίποντο στην περίοδο θα μπει, αυτή τη φορά από τον Καζαφέρη για τους Pimps κάνοντας το 53-47. Ο Θεοδώρου βάζοντας ακόμα δύο πόντους δεν άφησε τους Pimps να ξεφύγουν και έκανε το 53-49, αλλά ο Κοιλακος θα βάλει και πάλι ένα τρίποντο για το 56-49. Ο Τσίπρας μείωσε και πάλι κάνοντας το 56-51. Ο Καζαφέρης έκανε το 58-51 και ενώ το ροζ φύλλο πήγαινε προς τους Pimps ο Θεοδώρου και ο Ζήσης έβαλαν 4 πόντους, μειώνοντας σε 58-55 και βάζοντας τους Supergrungers και πάλι στο ματς. Ο Σταυριανος έβαλε 2/2 βολές 2.33 πριν το τέλος και έκανε το 60-55. Από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν σκοραραν ξανά στο ματς οι Pimps. Ο Κούρτης έβαλε ένα τρίποντο 1.40 πριν το τέλος κάνοντας το 60-58. Στην επόμενη επίθεση οι Pimps είχαν δύο αστοχα τριποντα. Ο Κατσαμπανης ισοφάρισε το ματς 1 λεπτό ακριβώς πριν τη λήξη. Λάθος στην επαναφορά οι Pimps, κλέψιμο ο Κούρτης, ο οποίος πήγε και στις βολές σκοραροντας την πρώτη μόνο,αλλά στη δεύτερη που έχασε πήραν επιθετικό ριμπάουντ με τον Χριστόπουλο οι Supergrungers. Ο Κούρτης ανέλαβε την επίθεση και σκόραρε σε ένα τρίποντο κάνοντας το 64-60 που σκότωσε τους Pimps. Στην επόμενη κατεβασιά ο Ζάκας έκανε λάθος, οι Supergrungers έκλεψαν και γυρνώντας ωραία την μπάλα δεν έδωσαν δικαίωμα στους Pimps να τους κάνουν φάουλ και να σταματήσουν τον χρόνο.

Πέρα από τον Κούρτη, μεγάλη συνεισφορά στη νίκη είχαν και οι Τσίπρας, Χριστόπουλος, Θεοδώρου και Κατσαμπανης. Για τους Pimps έκαναν καλό ματς οι Ζουρνατσίδης, Ζάκας, Κοιλακος και Καζαφέρης, αλλά αδικησαν τους εαυτούς τους με τα νεκρά 2.30 λεπτά στο τέλος του αγώνα που χάθηκε το ματς.