0%
0%
0%
0%

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν με 71-68 τους Buzzer Beeres για να ανέβουν στο 4-2 στον όμιλο και να συνεχίσουν να παλεύουν για τις 2 πρώτες κατηγορίες, με τον Χριστόπουλο να κάνει ρεκόρ πρωταθλήματος στα ριμπάουντ, κατεβάζοντας 33!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 9-1 για τους νικητές από τον Χριστοπουλο, τον Παπαδακη και τον Αϊβαλιωτη, για να απαντήσει ο Χασαν. Ο Χριστόπουλος έγραψε το 11-3, με τον Χασαν και τον Παλαμιδα να σκοράρουν για το 11-8. Ο Αϊβαλιωτης έφερε την ομάδα του στο 15-8, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-9 και τον Κανελλόπουλο να σκοράρει για το 17-9 στη 2η περίοδο. Ο Παλαμιδας με τον Σιτο απάντησαν για το 17-15, για να φέρει ο Παλαμιδας το ματς στον πόντο λίγο μετά, 19-18 και να γράψει ο Σιτος το 19-21 για το προβάδισμα της ομάδας του. Ο Παπαδακης με τον Χριστοπουλο απάντησαν για το 24-21, με τον Νικολαου και τον Χασαν να γράφουν το 24-25. Ο Μπογιατζης σκόραρε για το 28-25, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Χριστοπουλο στο 30-25. Στην επανάληψη ο Παλαμιδας με τον Χασαν έγραψαν το 30-29, για να κρατήσουν ο Αϊβαλιωτης με τον Χριστόπουλο την ομάδα τους μπροστά, 35-29. Μετά το 37-30 και την απάντηση του Παλαμιδα, ο Παπαδακης ήταν που έφερε τους Athens Supergrungers στο 41-32, με τον Χριστόπουλο να σκοράρει για το 44-32. Ο ίδιος με τον Αϊβαλιωτη έγραψαν το 48-34, για να απαντήσει ο Νικολαου πριν έρθει ξανά ο Χριστόπουλος και μαζί με τον Σταθόπουλο γράψουν το 54-36. Ο Παλαμιδας μείωσε σε 54-37 στο 30ο λεπτό, για να σκοράρει ο Χριστόπουλος στην 4η περίοδο για τη μεγαλύτερη διαφορά, 56-37. Ο Παλαμιδας με τον Χασαν απάντησαν για το 56-43, με τον Παλαμίδα και τον Κουκουναρα να μειώνουν σε 60-48 λίγο μετά. Ο Παπαδακης απάντησε, ο Παλαμιδας έφερε το ματς στο 62-53, με τον Αϊβαλιωτη να σκοράρει για το 64-53. Ο Σιτος ήταν που μείωσε σε 64-56, με τον Αϊβαλιωτη να ανεβάζει και πάλι τη διαφορά στους 10. Ο Παλαμιδας μείωσε σε 66-60, με τον Κουκουναρα να σκοράρει και τον Παλαμιδα και πάλι να φέρνει το ματς στο 66-65, με 0-9 για την ομάδα του. Ο Παπαδακης κράτησε μπροστά τους Athens Supergrungers, 69-65, με τον Παλαμιδα να μειώνει σε 69-68, πριν κλείσει το ματς από βολές του Μπογιατζη και του Παπαδακη στο 71-68.

Τα λάθη ήταν 15-8 στο ματς, τα κλεψίματα 5-11 και οι ασίστ 16-11. Στα ριμπάουντ οι νικητές είχαν τον απόλυτο έλεγχο, 70-40 με 29-12 τα επιθετικά, με τους Athens Supergrungers να έχουν 3/16 τρίποντα και τους Buzzer Beeres 8/30. Στα δίποντα οι Athens Supergrungers είχαν 35% και οι Buzzer Beeres 35% επίσης.

Σε ατομικό επίπεδο ο Χριστόπουλος είχε 24 πόντους και 33 ριμπάουντ, κάνοντας ρεκόρ για το πρωτάθλημα, ο Αϊβαλιωτης 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Παπαδακης 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Buzzer Beeres ο Παλαμιδας είχε 33 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Χασαν 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Σιτος 12 πόντους, ο Νικολαου 7 πόντους, 3 κλεψίματα.