5.0%
62.5%
45.8%
16.7%

Στο κλειστό των Αγίων Αναργύρων το βράδυ της Κυριακής παρακολουθήσαμε ένα ματς που πάλευαν δύο ομάδες με μοναδικό σκοπό την είσοδο τους στην 8άδα.Όπως και έγινε το ματς ήταν ντέρμπυ και κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο του 4ου δεκαλέπτου με τους K.M.C. B.C. να κερδίζουν με 63-54 τους Athens Supergrungers,έχοντας σε τρομερή μέρα το Σπανό και τον Παναγιωτόπουλο.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες αρκετά χωρίς να υπάρχει μεγάλη διακύμανση στο σκορ ο Χριστόπουλος για τους Athens Supergrungers και ο Γρανιτσιώτης για τους K.M.C. B.C. τράβηξαν το σκοράρισμα με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-14 για τους K.M.C. B.C.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι K.M.C. B.C. μπήκαν πιο δυνατά και πήραν διαφορά ακομά και 8 πόντων για το 24-16 με καλάθι του Σπανού ομώς οι Athens Supergrungers με καλάθι του Χριστόπουλου κάναν το 26-25 για να ξεφύγουν οι γηπεδούχοι με συνεχόμενους πόντους του Σπάνου και να κλείσει το ημίχρονο στο 33-25.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι Athens Supergrungers έκαναν την απόλυτη ανατροπή αρχικά ισοφάρισαν για το 39-39 και μέτα με καλάθι του Σταθόπουλου πέρασαν μπροστά για το 39-41.Ο Θεοδώρου έκανε ότι μπορούσε για να διατήρησουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και όντως οι Athens Supergrungers πήγαν στην 4η περίοδο προηγούμενοι με 44-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες όπως και έγινε όμως στο τελευταίο δίλεπτο μετά απο καλάθι του Παναγιωτόπουλου για το 54-52 οι K.M.C. πέρασαν μπροστά και έκτοτε δεν ξανακοίταξαν πίσω αφού οι Athens Supergrungers ήταν πολύ άστοχοι στο τρίποντο και στις βολές.Το τελικό 63-54 είναι ουσιαστικά η διαφορά του τελευταίου δίλεπτου.

Απ τους νικητές ο Σπανός είχε 25 πόντους ο Παναγιωτόπουλος που έβαλε 14 πόντους και μοίρασε και 11 ασίστ ξεχώρισαν.Για τους Athens Supergrungers ξεχώρισε ο Χριστόπουλος με double double 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.