22.2%
60.0%
45.2%
28.6%

Ο Άρειος Πάγκος νίκησε με 77-55 τους B.C. Abla κάνοντας το 1-0 στη σειρά πολύ πιο εύκολα από ότι περιμέναμε. MVP του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Αργύρης με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 8 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι παίχτες του Αρείου Πάγκου μπήκε με σπασμένα φρένα και πήρε διαφορά από νωρίς. Αργύρης, Καλλιώρας, Αθανασόπουλος και Μαυρόπουλος ξεκίνησαν το ματς με 10-0. Ο Σωτηρόπουλος μείωσε σε 10-3 με γκολ φάουλ, ο Μαυρόπουλος έγραψε το 12-3 και ο Μακρής απάντησε για το 12-5. Τρίποντο από τον Καλλιώρα για το 15-5 και 2/2 βολές του Σωτηρόπουλου για το 15-7. Ξανά τρίποντο από τον Καλλιώρα για το 18-7 και 0-4 δια χειρός Μακρή για το τελικό 18-11 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο Abla μπήκαν προσπαθώντας να μειώσουν, όμως ο Άρειος Πάγκος είχε λύσεις και με ένα καλό σερί κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά. Ο Μακρής μείωσε σε 18-14, για να ακολουθήσει ένα καλάθι από τον Σαμοΐλη και ένα τρίποντο από τον Μαυρόπουλο για το 23-14. Καλάθι του Παντρευτάκη για το 23-16 και άμεση απάντηση από τον Αθανασόπουλο για το 25-16. Τρίποντο του Κατσάτσου για το 25-19 και 8-0 από Μαυρόπουλο, Αργύρη και Καλλιώρα για το 33-19. Κατσάτσος και Παντρευτάκης έβαλαν από ένα καλάθι για το τελικό 33-23 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν πηγαίνοντας ουσιαστικά καλάθι-καλάθι μέχρι τα μισά, όμως κάπου στο 5λεπτο ακολούθησε ένα ξέσπασμα του Αρείου Πάγκου που ανέβασε τη διαφορά κατακόρυφα. Ο Σωτηρόπουλος μείωσε σε 33-25, Σαμοΐλης και Μαυρόπουλος έκαναν το 37-25 και το ματς πήγε πόντο πόντο μέχρι το 42-31, όπου ακολούθησε ένα 12-0 από Αθανασόπουλο, Καλλιώρα, Λιόλιο και Αργύρη για το 54-31. Στη συνέχεια οι Abla απάντησαν με 0-6 από Εγγλέζο, Σωτηρόπουλο, Κατσάτσο και Ορνεράκη για το τελικό 54-37 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι Abla κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και στους 9, όμως μετά ο Άρειος Πάγκος έκανε ένα τρομερό μπαμ και το σκορ ξέφυγε κατά πολύ. Ο Μακρής μείωσε σε 54-39, ο Σαμοΐλης απάντησε για το 56-39 και ο Σωτηρόπουλος έβαλε καλάθι για να μειώσουν οι Abla ξανά στους 15(56-41). Καλάθι από τον Λιόλιο για το 58-41 και 0-8 από Σωτηρόπουλο, Μακρή και Κατσάτσο για το 58-49. Μαυρόπουλος και Αργύρης σημείωσαν το 61-49 και ο Μακρής έβαλε καλάθι για το 61-51. Στη συνέχεια ακολούθησε ένα ξέσπασμα με 13-0 από Μαυρόπουλο, Αθανασόπουλο, Καλλιώρα και Αργύρη για το 74-51. Ο Σωτηρόπουλος στη συνέχεια έβαλε ένα καλάθι για το 74-53 και ο Μαυρόπουλος έβαλε μια βολή για το 75-53. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έβαλαν από ένα καλάθι για το τελικό 77-55 του αγώνα.

Για τους νικητές, πέρα από τον Αργύρη, καταπληκτική εμφάνιση έκαναν και οι Καλλιώρας, Μαυρόπουλος. Για τους B.C. Abla ξεχώρισαν οι Μακρής και Σωτηρόπουλος.