0%
0%
0%
0%

Η B.C. Abla κέρδισε τον Αστέρα Ευελπίδων με 72-60 χάρη σε ένα πολύ καλό 4ο δεκάλεπτο και πίσω από τους 23 πόντους του Μουρμουρη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-2 για τους νικητές από τον Μακρη για να απαντήσει ο Πρατικακης. Ο Μουρμουρης έφερε την ομάδα του στο 14-5, με τον Λακουρα να απαντά, 14-7, αλλά τον Φλιγκο να σκοράρει για το 18-7 και το 20-9 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Μπελεχακης έφερε την ομάδα του στο 22-9, με τον Περιπανο να απαντά ως το 24-17. Ο Σωτηρόπουλος έγραψε το 26-17, με τον Χαρμπαλη να μειώνει σε 26-20, για να γράψει ο Σωτηρόπουλος το 30-20. Ο Περιπανος έφερε το ματς στο 30-25, με τον Λακουρα να γράφει το 32-28, αλλά το ημίχρονο να κλείνει από τον Μουρμουρη και τον Καραχρηστο στο 36-30. Στην επανάληψη ο Λακουρας μείωσε στο σουτ, 36-33 και 38-35, με τον ίδιο και τον Χαρμπαλη να φέρνουν το ματς στον πόντο, 40-39. Ο Σωτηρόπουλος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 44-39, με τον Φραγκιστα και τον Χαρμπαλη να μειώνουν στο 46-44. Με τον Ρενιερη η B.C. Abla πήγε στο 49-44, για να απαντήσουν ο Λαρκουας με τον Περιπανο για το 50-50. Ο Ορνερακης με τον Μπελεχακη ήταν που σκόραραν για το 56-50, για να φτάσει με τον Μονεο η B.C. Abla στο 4ο δεκάλεπτο στο 60-52 και να γράψει ο Μουρμουρης το 62-52. Ο Φραγκιστας απάντησε, με τον Περιπανο να σκοράρει για το 66-60, με τον Μουρμουρη και τον Φλιγκο να κλείνουν το ματς στο 72-60 για την B.C. Abla.

Τα λάθη ήταν 17-20 στο ματς, τα κλεψίματα 10-11 και οι ασίστ 13-11. Στα ριμπάουντ η B.C. Abla είχε τον έλεγχο, 52-37 με 20-10 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 2/16 τρίποντα και τον Αστέρα Ευελπίδων 8/30. Στα δίποντα ο Αστέρας Ευελπίδων είχε 39% και η B.C. Abla 46%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Μουρμουρης είχε 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Φλιγκος 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Σωτηρόπουλος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μακρης 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τον Αστέρα Ευελπίδων ο Λακουρας είχε 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, ο Περιπανος 14 πόντους, ο Φραγκιστας 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Χαρμπαλης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ.