14.8%
46.2%
36.8%
28.6%

Με τιτάνα Βασιλακόπουλο οι Θαλασσόλυκοι πήραν το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν κερδίζοντας την B.C. Abla με 63-66 μετά από παράταση, επιστρέφοντας από το -15 στην κανονική διάρκεια του ματς και από το -5 στην παράταση, κάνοντας κατάθεση ψυχής στο παρκέ, με τον star player του ματς να γράφει 29 πόντους με 62% εντός παιδιάς!

Το ματς ξεκίνησε πολύ καλύτερα για την B.C. Abla που με τον Μακρή να γράφει δύο τρίποντα πήγε στο 6-0. Ο Δημητριάδης απάντησε, αλλά Εγγλέζος και Σωτηρόπουλος έφεραν την ομάδα τους στο 12-3. Ο Χριστοδουλόπουλος σκόραρε για το 12-5, με τον Μακρή να φέρνει το ματς στο 15-5 για το +10 της ομάδας του. Με τον Βασιλακόπουλο και τον Κόκλα οι Θαλασσόλυκοι μείωσαν σε 15-9 στο δεκάλεπτο.

Στη 2η περίοδο ένα 8-0 της B.C. Abla την έφερε στο 23-9, ο Μπελεχάκης με τον Σωτηρόπουλο σκόραραν, για να διακόψει το σερί ο Μελετίδης. Ο Σωτηρόπουλος συνέχισε, 25-11, με τον Μπελεχάκη και τον Κατσάτσο να γράφουν το 28-13 για τη μεγαλύτερη διαφορά της ομάδας τους. Το ημίχρονο έκλεισε στο 28-16 από τον Βασιλακόπουλο.

Στην 3η περίοδο ο Μητσόπουλος έγραψε το 30-16, για να απαντήσει ο Βασιλακόπουλος, ενώ ο Χριστοδουλόπουλος μείωσε στους 9, 31-22. Ο Μακρής με τον Εγγλέζο και τον Μητσόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 37-24, αλλά ο Βασιλακόπουλος είχε βρει ρυθμό και με τον Παπαδόπουλο μείωσαν σε 37-29. Το τρίποντο του Γκότση έφερε το ματς στους 6, ενώ ο Βασιλακόπουλος και πάλι σκόραρε για το 38-34. Η B.C. Abla είχε κολλήσει επιθετικά, με τον Κόκλα να φέρνει το ματς στου 4 και τον Βασιλακόπουλο να βάζει 6 συνεχόμενους πόντους για το 39-41 της ομάδας του και το προσπέρασμα με ένα επιμέρους 11-28, φτάνοντας ο ίδιος τους 13 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο.

Η περίοδος έκλεισε στο 41-41 από τον Μακρή με τον Μητσόπουλο και τον Εγγλέζο να δίνουν ανάσα στην B.C. Abla, 45-41, στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Βασιλακόπουλος ήταν και πάλι εκεί, με τον Γκότση να γράφει τρίποντο για το 45-46. Ο Μητσόπουλος σκόραρε για το 47-46, αλλά ο Παπαδόπουλος απάντησε και ο Βασιλακόπουλος στο 1:20 έγραψε το 47-50. Μετά από εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις ο Μελετίδης στα 23 δευτερόλεπτα έγραψε το 47-52 για τους Θαλασσόλυκους, αλλά ο Μπελεχάκης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, τρίποντο στα 18 δευτερόλεπτα για το 50-52. Μια βολή του Γκότση στα 17 δευτερόλεπτα και 3/3 του Μπελεχάκη από φάουλ σε τρίποντο έφεραν το ματς στο 53-53 στα 9 δευτερόλεπτα. Η B.C. Abla δέχτηκε τεχνική ποινή για παράβαση στην επαναφορά, οι Θαλασσόλυκοι έχασαν τη βολή και έχασαν και την επίθεση στα 3 δευτερόλεπτα, με τον Μπελεχάκη να ρίχνει μια προσευχή από τα 20 μέτρα στην εκπνοή με την μπάλα να βρίσκει σίδερο.

Στην παράταση ο Μητσόπουλος με τον Μπελεχάκη σκόραραν για το 58-53 της ομάδας τους με τον Βασιλακόπουλο να απαντά με τρίποντο εκτός ισορροπίας. Ο Μητσόπουλος με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 61-56, αλλά ο Βασιλακόπουλος ήταν ξανά εκεί. Ο Μητσόπουλος και πάλι έγραψε για το 63-58, με τον Χριστοδουλόπουλο να βάζει μια βολή για να έρθει ο Κόκλας στα 51 δευτερόλεπτα για το 63-61. Οι Θαλασσόλυκοι έκλεψαν και στα 33 δευτερόλεπτα ο Χριστοδουλόπουλος ισοφάρισε τον αγώνα με καλάθι και φάουλ. Έχασε τη βολή, επιθετικό ριμπάουντ από τον ίδιο και καλάθι από τον Βασιλακόπουλο στα 29 δευτερόλεπτα για το 63-65! Η B.C. Abla αστόχησε σε τρίποντο, ο Μελετίδης πήγε στη γραμμή για δυο βολές στα 6 δευτερόλεπτα, έγραψε μία, 63-66, και αυτή ήταν η ιστορία του αγώνα αφού η B.C. Abla δεν πρόλαβε να κάνει σουτ στο τέλος!

Για τους νικητές ο Βασιλακόπουλος είχε 29 πόντους, 6 ριμπάουντ με 13/21 εντός παιδιάς, ο Χριστοδουλόπουλος 9 πόντους, 18 ριμπάουντ, ο Κόκλας 5 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Γκότσης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για την B.C. Abla ο Μητσόπουλος είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μακρής 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Σωτηρόπουλος 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπελεχάκης 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.