25.0%
78.6%
42.3%
11.5%

Η αναμέτρηση μεταξύ των Cringers B.C. και των B.C. Abla ήταν για γερά νεύρα και για απαιτητικούς θεατές. Οι Cringers B.C. κατάφεραν με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο να κλειδώσουν το αποτέλεσμα και να πάρουν αυτή την πολύτιμη νίκη για να ανέβουν στο 2-2 στη βαθμολογία. Οι B.C. Abla προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις να πάρουν το ροζ φύλλο αλλά έμειναν με την ιδέα της νίκης αφού δεν μπόρεσαν να πάρουν το θεμιτό αποτέλεσμα.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν πολύ δυνατά στο ματς, σε συνεχόμενες φάσεις. Οι Cringers B.C. άνοιξαν το σκορ με τρίποντο του Μποτσάκου Θ. για να απαντήσουν με δίποντο του Σουτεμένογλου οι B.C. Abla. Ξανά ο Οικονόμου για τους Cringers B.C. έκανε το 6-2. Ο Μακρής απάντησε με τον ίδιο τρόπο για να μειώσει στον πόντο. Με μία βολή ο Μποτσάκος Θ. έκανε το 7-5 για να ισοφαρίσει ο Σωτηρόπουλος . Σε επόμενη φάση το δίποντο του Κουνάδη έβαλε ξανά μπροστά τους Cringers B.C. για να απαντήσει ο Μακρής με το δεύτερο τρίποντο του στο ματς και την πρώτη προσπεράση των B.C. Abla. Ο Μποτσάκος Θ. σημείωσε ακόμη μία βολή με τον Μακρή να απαντάει με δίποντο και τον Σωτηρόπουλο με μία βολή. Με τον ίδιο τρόπο σκόραρε ο Οικονόμου για να απαντήσει ο Μακρής με ακόμη ένα τρίποντο. Οι Cringers B.C. έτρεξαν σερί 4-0 με τον Οικονόμου και τον Παπάδημητρακόπουλο. Με το τέταρτο του τρίποντο ο Μακρής έκανε το 16-19 για τους B.C. Abla με την κόρνα της λήξης να ακούγεται καθώς η μπάλα έπεφτε στο διχτάκι.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Παπάδημητρακόπουλο να σημειώνει δίποντο και τον Μακρή να απαντάει με μία βολή. Σερί 8-0 έτρεξαν οι Cringers B.C. . Καλάθι και φάουλ πρώτα πέτυχε ο Παπαδημητρακόπουλος με τον Μποτσάκο Θ. να σημειώνει δίποντο όπως και ο Κουνάδης. Ο Οικονόμου σε αυτό το διάστημα πέτυχε και αυτός μία βολή και ένα ακόμη δίποντο για το 28-20. Οι B.C. Abla βρήκαν τη λύση στο πρόσωπο του Μακρή, ο οποίος με 7 δικούς του πόντους μείωσε στο πόντο. Με δίποντο ξεκόλλησε τους Cringers B.C. ο Παρασκευάς για να απαντήσει αμέσως ο Σουτεμένογλου με τον ίδιο τρόπο. Την δεύτερη περίοδο έκλεισε ο Οικονόμου με δικό του δίποντο.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Σωτηρόπουλο να σημειώνει δίποντο και τον Μπότσακο Χ. να απαντάει με τον ίδιο τρόπο. Τη σκυτάλη πήραν οι Cringers B.C. με τον Μποτσάκο Θ. και τον Οικονόμου που σημείωσαν από ένα δίποντο και το 36-33. Ήταν η σειρά των B.C. Abla να τρέξουν δικό του σερί 9-0 για να ξανά προσπεράσουν τους Cringers B.C. Ο Σουτεμένογλου πέτυχε δύο δίποντα με τον Μακρή θα συμπληρώνει το σκορ. Το σερί έκοψε ο Παπαδημητρακόπουλος με δύο βολές. Ο Σουτεμένογλου διαμόρφωσε το σκορ της τρίτης περιόδου με ένα ακόμη καλάθι.

Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο ο Μακρής άνοιξε το σκορ για να μεγαλώσει κι άλλο τη διαφορά για τους B.C. Abla. Οι Cringers B.C. όμως δεν είχανε καμία διάθεση να παρατήσουν το ματς έτσι. Οικονόμου και Παπαδημητρακόπουλος πέτυχαν από ένα δίποντο με τον Μποτσάκο Θ. να σημειώνει τέσσερις πόντους. Η βολή του Φλίγκου έβαλε πάλι μπροστά τους B.C. Abla με το καλάθι του Γουρλή να αλλάζει ξανά το σκηνικό. Ο Σουτεμένογλου έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα του για να πετύχει τρίποντο στον αιφνιδιασμό ο Παπαδημητρακόπουλος βάζοντας σε θέση ισχύος τους Cringers B.C. Ο Σωτηρόπουλος ισοφάρισε ξανά για να έρθει ο Οικονόμου με τον Παπαδημητρακόπουλου ξανά και να πετύχουν από ένα δίποντο. Ο Μακρής μείωσε στο καλάθι αλλά το εντυπωσιακό γκολ-φάουλ του Παπαδημητρακόπουλου έδωσε διαφορά πέντε πόντων σε κρίσιμο σημείο για την έκβαση του ματς. Δίποντο στον αιφνιδιασμό του Μποτσάκου Θ.  και του Οικονόμου σφράγισαν τη νίκη με τον Μακρή απλά να πετυχαίνει ένα δίποντο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γουρλής με floater από κοντά για το 64-55.

Ματς προδιαγραφών πρώτης κατηγορίας που δεν άφησε κανέναν παραπονεμένο. Οι Cringers B.C. βρήκαν τις λύσεις όταν έπρεπε και πήραν την πολυπόθητη νίκη παρά την αντίσταση που επέδειξαν οι B.C. Abla. MVP του ματς δεν ήταν άλλος από τον Οικονόμου με 19 πόντους, μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε  τέσσερις ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και ένα κόψιμο. Άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Παπαδημητρακόπουλος, ο οποίος πέτυχε και εκείνος 19 πόντους με 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους B.C. Abla ξεχώρισε ο Μακρής με 30 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.