39.1%
57.1%
33.3%
26.7%

Η B.C. Abla πήρε το 13ο της ροζ φύλλο στη φετινή Rising κερδίζοντας τους Halia Mavericks με 90-54, σε ένα ματς όπου οι ηττημένοι κόντραραν τους νικητές και πρωτοπόρους του ομίλου μόνο για ένα δεκάλεπτο έχοντας μάλιστα προβάδισμα στο σκορ με 16-20. Από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα η Abla έδειξε το σοβαρό προφίλ της, γυρνούσε την μπάλα με υπομονή και αυτό την έφερε πολύ γρήγορα μπροστά στο σκορ, παίρνοντας μια διαφορά η οποία διαρκώς μεγάλωνε. MVP του αγώνα ήταν ο Ιωάννης Σωτηρόπουλος ο οποίος είχε 15 πόντους χωρίς να χάσει προσπάθεια στο ματς (4/4 βολές, 4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο), ενώ καθόλου αμελητέα δεν ήταν και η υπόλοιπη στατιστική του η οποία έγραψε 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μαρκέτος άνοιξε το σκορ για λογαριασμό των Halia Mavericks, ο Μακρής ισοφάρισε σε 2-2, 2-8 με 0-6 σερί οι Αγγελιδέλης, Μαρκέτος και Τούντας, 8-8 με απάντηση με το ίδιο σερί οι Μουρμούρης και Σουτεμένογλου, 8-11 ο Αγγελιδέλης, 10-11 ο Μουρμούρης, 10-15 οι Αγγελιδέλης και Τούντας ξανά, 11-15 ο Μουρμούρης με μια βολή, 11-17 ο Τούντας, 16-17 με 5-0 σερί οι Φλίγκος και Σουτεμένογλου και τρίποντο από τον Αγγελιδέλη για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο του αγώνα με τους Halia Mavericks να είναι μπροστά στο σκορ με 16-20.

Στη δεύτερη περίοδο η Abla έκανε ονειρική περίοδο, καθώς με καλάθια των Ορνεράκη, Σουτεμένογλου, Μουρμούρη, Μακρή και Φλίγκου έκανε ένα αδιανόητο 21-0 με το οποίο βρέθηκε να είναι μπροστά με 37-20. Στη συνέχεια ο Μαρκέτος και ο Αλέξανδρος Αγγελωνίτης έβαλαν από ένα καλάθι για να μειώσουν σε 37-24, με τον Μουρμούρη να σημειώνει ακόμη ένα τρίποντο για την Abla και να γράφει το τελικό 40-24 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Abla συνέχισε πολύ δυνατά, με τους Φλίγκο, Σουτεμένογλου, Μακρή και Γιαννακίδη να σκοράρουν 8 πόντους για να ανεβάσουν τη διαφορά της ομάδας τους σε double score με το 48-24, 48-27 με τρίποντο ο Αγγελιδέλης, 52-27 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Σουτεμένογλου, 52-29 ο Μουρμούρης, 56-29 οι Σωτηρόπουλος και Μακρής, 56-31 από τον Μαρκέτο, 62-31 για νέο double score οι Σωτηρόπουλος και Σουτεμένογλου, 62-32 με μια βολή του Μαρκέτου, 64-32 ο Σουτεμένογλου, 64-34 ο Αγγελιδέλης και 66-34 με δύο βολές του Σωτηρόπουλου για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναγιώτης Αγγελωνίτης έβαλε ένα τρίποντο για το 66-37, 68-37 ο Σωτηρόπουλος, 68-39 ο Αγγελιδέλης, 70-39 ο Σωτηρόπουλος, 70-41 ο Αγγελιδέλης ξανά, 72-41 από τον Φλίγκο, 72-44 με νέο τρίποντο του Παναγιώτη Αγγελωνίτη, 78-44 με δύο σερί τρίποντα από τον Μουρμούρη, 78-47 ο Αγγελιδέλης, 83-47 οι Σωτηρόπουλος και Μακρής, 83-54 με 0-7 σερί οι Χριστοδουλάκης και Παναγιώτης Αγγελωνίτης και απάντηση με το ίδιο σερί η Abla με τους Σωτηρόπουλο και Μακρή για να γραφτεί το τελικό 90-54 του αγώνα.

Για την Abla, πέρα από τον Σωτηρόπουλο, σε μεγάλο βράδυ βρέθηκαν επίσης οι Μουρμούρης με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες, Σουτεμένογλου με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και Μακρής με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Για τους Halia Mavericks ξεχώρισε η απόδοση του πρώτου σκόρερ της ομάδας, Αγγελιδέλη, με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, ενώ επίσης πολύ καλός ήταν και ο Παναγιώτης Αγγελωνίτης με 12 πόντους, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.