27.3%
40.0%
45.7%
17.6%

Με εμφατική νίκη μπήκε η B.C. Abla στο φετινό Summer League, παίρνοντας το ροζ φύλλο του αγώνα με 45-69 κόντρα στους Los Amigos. MVP του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Σουτεμένογλου με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο η Abla έδειξε ότι, παρά την πολύμηνη διακοπή, βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα. Σουτεμένογλου, Μακρής και Φλίγκος έβαλαν από ένα καλάθι για το 0-6, 3-6 ο Βαγγέλης Τεντόμας, 3-8 ο Σουτεμένογλου, 7-8 οι Βαγγέλης Τεντόμας και Βασιλακόπουλος και 0-8 σερί οι Σουτεμένογλου, Μακρής και Ορνεράκης για το τελικό 7-16 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Los Amigos μέχρι τα μισά έβρισκαν κάποιες λύσεις και έμεναν κοντά στο σκορ, όμως στο δεύτερο μισό εμφάνισαν σημάδια κούρασης και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Abla για να πάρει μια διαφορά 10 πόντων στο ημίχρονο. Ο Βαγγέλης Τεντόμας μείωσε σε 9-16, 9-18 από τον Ορνεράκη, 11-18 ο Νίκος Τεντόμας, 11-20 ο Φλίγκος, 16-20 οι Αναστασίου και Βελέντζας, 16-23 από τον Κατσάτσο, 20-23 οι Βασιλακόπουλος και Λέκκος, 20-29 με ένα 0-6 των Μακρή και Φλίγκου, 23-29 ο Αναστασίου, 23-33 οι Μακρής και Φλίγκος ξανά, 25-33 ο Βελέντζας και 25-35 με δύο βολές του Σωτηρόπουλου για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Abla έκανε δυνατό ξεκίνημα, πήγε τη διαφορά στο 20+ και ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκη. Ο Βασιλακόπουλος μείωσε σε 27-35, 27-42 με ένα 0-7 σερί οι Μακρής και Εγγλέζος, 29-42 ο Τεντόμας, 29-53 με 0-11 σερί αυτή την φορά οι Σουτεμένογλου, Φλίγκος, Σωτηρόπουλος και Κατσάτσος, 31-53 ο Βελέντζας, 31-55 ο Ορνεράκης και 5-0 στο τέλος της περιόδου δια χειρός Βελέντζα για το τελικό 36-55 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ομάδες έπαιζαν με σβηστές μηχανές, αφού πλέον είχαν ως μέλημα να κάνουν διαχείριση δυνάμεων για τα επόμενα παιχνίδια. Ο Λέκκος μείωσε σε 38-55, 38-57 ο Σωτηρόπουλος, 41-57 ο Αναστασίου, 41-60 ο Ορνεράκης, 43-60 ο Βαγγέλης Τεντόμας, 43-64 οι Μακρής και Σουτεμένογλου βάζοντας από ένα καλάθι, 45-64 ο Αναστασίου και ένα δίποντο από τον Φλίγκο και ένα τρίποντο από τον Εγγλέζο για το τελικό 45-69 του αγώνα.

Για την B.C. Abla, πέρα από τον Σουτεμένογλου, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Φλίγκος, Μακρής και Κατσάτσος. Για τους Los Amigos ξεχώρισαν οι Βελέντζας, Αναστασίου και Βαγγέλης Τεντόμας.