23.5%
73.3%
42.4%
10.3%

Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα η B.C. Abla κατάφερε να φύγει νικήτρια στην πρεμιέρα με σκορ 48-50 κόντρα στα Petralona B.C. χάρη στην ψυχραιμία της και την ευστοχία στα τελευταία λεπτά. MVP του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Σουτεμένογλου με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα φάνηκε ότι δύσκολα κάποια από τις δύο ομάδες θα έπαιρνε καθοριστική διαφορά, καθώς και οι δύο φαίνονταν πολύ καλά διαβασμενες. Σωτηρόπουλος και Σουτεμένογλου ξεκίνησαν το ματς με 0-4, 2-4 ο Θανάσης Καταραχιάς, 2-6 ο Μακρής, 5-6 ο Αλέξανδρος Καταραχιάς, 5-9 ο Μακρής με τρίποντη απάντηση, 7-9 ο Μπάλλος, 7-11 ο Ορνεράκης, 12-11 με ένα 5-0 σερί οι Ευθυμιάδης και Αλεξόπουλος και 12-12 από τον Ορνεράκη με μια βολή για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν με το ίδιο πάθος και θέληση, δίνοντας μία μάχη για τη νίκη. Ο Αλεξόπουλος με γκολ φάουλ έγραψε το 15-12, 15-15 ο Ορνεράκης, 17-15 ο Ευθυμιάδης, 17-22 με ένα 0-7 οι Σουτεμένογλου και Εγγλέζος, 20-22 ο Κρητικός, 20-26 οι Μακρής και Σωτηρόπουλος, 27-26 οι Ανάγνος, Αλέξης Καταραχιάς και Θανάσης Καταραχιάς και απάντηση με 0-5 δια χειρός Μακρή για το τελικό 27-31 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Abla μπήκε πολύ ζέστη στο ματς, προσπάθησε να χτίσει μια διαφορά, όμως τα Petralona έδωσαν άμεση απάντησή. Ο Σωτηρόπουλος έγραψε το 27-34, 31-34 οι Κρητικός και Παπανδρέας, 31-35 ο Φλίγκος, 33-35 ο Παπανδρέας ξανά, 33-41 οι Μακρής και Σουτεμένογλου και απάντηση με 6-0 από τους αδερφούς Καταραχιά για το τελικό 39-41 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο το ματς συνέχισε να πηγαίνει πόντο πόντο μέχρι τα μισά, καπιυ εκεί όμως ένα επιθετικό κρεσέντο από τον Σουτεμένογλου έδωσε αέρα στην Abla η οποία τελικά πήρε και τη νίκη. Ο Αλέξανδρος Καταραχιάς έβαλε 4 πόντους για το 43-41, 43-43 από τον Μακρή, 45-43 ο Θανάσης Καταραχιάς και 0-7 από τον Σουτεμένογλου για το 45-50. Αλέξανδρος και Θανάσης Καταραχιάς μείωσαν σε 48-50 με 3″ να μένουν, όμως δεν πρόλαβαν να στείλουν σε βολές την Abla και να παίξουν το ματς στη ρωσική ρουλέτα, καθώς ο Φλίγκος έξυπνα μετά την επαναφορά πέταξε την μπάλα ψηλά και το ματς έληξε ως είχε.

Για την B.C. Abla, πέρα από τον Σουτεμένογλου, σε καλό βράδυ βρέθηκαν επίσης οι Μακρής και Σωτηρόπουλος. Για τα Petralona B.C. ξεχώρισαν οι Αλέξης και Θανάσης Καταραχιάς.