22.2%
57.9%
42.2%
29.6%

Με τις δύο ομάδες να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση στο knock out παιχνίδι της 8άδας, οι Tsatsoi Kings κατάφεραν να επικρατήσουν των B.C. Abla με το τελικό 73-61. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με τους Tsatsoi Kings να πραγματοποιούν ένα πολύ καλό 4ο δεκάλεπτο και να παίρνουν τελικά τη νίκη και την πρόκριση. Πλέον θα αναμετρηθούν στο Final 4 με την ομάδα των περσινών φιναλίστ, τον Κατσαπλιαϊκό.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Πελεκούδα να ανοίγει το σκορ με 2/2 βολές, ενώ οι Σουτεμένογλου και Μπελεχάκης θα κάνουν το 2-4. Ο Τσέλος θα ισοφαρίσει, ο Σουτεμένογλου θα δώσει ξανά το προβάδισμα στους B.C. Abla με 1/2 βολές για το 4-5, ενώ ο Πελεκούδας με τον Ξενόπουλο θα κάνουν το 8-5. Στη συνέχεια, ο Φλίγκος με δίποντο μειώνει σε 8-7, ο Ξενόπουλος με τον ίδιο τρόπο κάνει το 10-7 και ο Σουτεμένογλου με εύστοχο τρίποντο θα ισοφαρίσει για το 10-10. Οι Tsatsoi Kings με ένα σερί 12-2 θα πάρουν το προβάδισμα, κάνοντας το 22-12, με τον Κατσάτσο να μειώνει με δίποντο στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου για το 22-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι B.C. Abla με ένα σερί 2-6 θα μειώσουν σε 24-20, ο Τσέλος με τρίποντο θα κάνει το 27-20 και ο Σουτεμένογλου με δίποντο θα μειώσει ξανά σε 27-22. Νέο τρίποντο για Tsatsoi Kings με τον Πελεκούδα αυτή τη φορά και τον Σπυράτο να ευστοχεί σε δίποντο για το 32-22. Ο Σουτεμένογλου με νέο δικό του δίποντο θα κάνει το 32-24, με τους Tsatsoi Kings να τρέχουν νέο σερί 7-2, κάνοντας το 39-26. Ο Μπελεχάκης με 2/2 βολές θα κάνει το 39-28 και ο Σπυράτος με 1/2 βολές θα κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 40-28.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι B.C. Abla θα πατήσουν γκάζι και με ένα σερί 2-12, θα μειώσουν στο καλάθι για το 42-40. Ο Τσέλος θα δώσει ανάσα στους Tsatsoi Kings με τρίποντο για το 45-40, ενώ ο Μακρής θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 45-43. Οι Tsatsoi Kings με νέο δικό τους σερί 8-0 θα ανοίξουν ξανά την ψαλίδα της διαφοράς για το 53-43, ενώ ο Μακρής με 4/4 βολές θα διαμορφώσει το 53-47. Στη συνέχεια και με ένα γκολ-φάουλ του Πελεκούδα, οι Tsatsoi Kings θα κάνουν το 56-47, για να μειώσουν οι B.C. Abla με 2/3 βολές και δίποντο από τους Φλίγκο, Ορνεράκη και Μάκρή για το 56-52. Οι Kings με δίποντο του Πελεκούδα, θα σφραγίσουν το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 58-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι B.C. Abla με ένα νέο σερί 3-7, θα μειώσουν στο 2ποντο, κάνοντας το 61-59. Ο Σπυράτος με δύσκολο δίποντο θα κάνει το 63-59 και ο Σουτεμένογλου με 2/4 βολές θα μειώσει ξανά στους 2 πόντους για το 63-61. Στη συνέχεια, οι Tsatsoi Kings με λίγα λεπτά να απομένουν για την ανάδειξη του νικητή, φάνηκε να το ήθελαν περισσότερο. Οι B.C. Abla έμειναν από δυνάμεις με αποτέλεσμα να επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να τρέξουν ένα σερί 10-0 στα τελευταία λεπτά, διαμορφώνοντας το τελικό 73-61 και τους Kings να πηγαίνουν στο Final 4 για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

MVP της αναμέτρησης, ο εκπληκτικός Κλαύδιος Τσέλος, ο οποίος σταμάτησε στους 30 πόντους, μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε και 4 ασίστ, 7 κλεψίματα και 1 κόψιμο, φτάνοντας τους 42 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Μεγάλη και η συνεισφορά από τους Πελεκούδα, Σπυράτο και Ξενόπουλο, ενώ από τους B.C. Abla ξεχώρισε ο Μακρής με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ.