30.4%
62.5%
45.2%
32.1%

Ένα μεγάλο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στην Καλλιθέα, μεταξύ της Bacardi Tel Aviv και των Ξεφτιλάιζερς, με τους δεύτερους να επικρατούν με 60-65, πετυχαίνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους. Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως στην τρίτη περίοδο οι Ξεφτιλάιζερς ήταν τρομεροί και πήραν διψήφια διαφορά (37-50). Παρόλ’ αυτά, οι παίκτες του coach Ζώρζου δεν παράτησαν το παιχνίδι και έφτασαν το ματς στο -3 (60-63) στα 50”. Μάλιστα, είχαν και την ευκαιρία να βάλουν το σουτ που θα έστελνε το ματς στην παράταση αλλα δεν τα κατάφεραν, με τους Ξεφτιλάιζερς να παίρνουν το ροζ φύλλο.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξε ο Κονιδάρης (0-2), ο Τσέλιγκας με 2/2 βολές πέτυχε το 2-2, οι Τσίτσος και Ρούσσος έκαναν το 2-6, ο Σουβλέρης με τρίποντο μείωσε σε 5-6, απάντηση από τον Τυπάλδο Γ. με τον ίδιο τρόπο για το 5-9, ο Μωραγέμος με δύο δίποντα ισοφάρισε σε 9-9, ο Τσίτσος από μέση απόσταση σημείωσε το 9-11, ξανά ο Μωραγέμος για το 11-11, και ξανά ο Τσίτσος με «καλάθι και φάουλ» για το 11-13. Στη συνέχεια, Κτιστάκης και Μωραγέμος πέτυχαν το 15-14 και ο Ρούσσος το 15-16 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Ξεφτιλάιζερς διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα. Αρχικά, ο Γυρούκης με τρίποντο πέτυχε το 18-16, οι Δεδούσης και Ατσαλάκης το 18-21, ο Δενδρινός με 2/2 βολές μείωσε στον πόντο 20-21, οι Δεδούσης και Κονιδάρης έκαναν το 20-27, οι Μωραγέμος και Σουβλέρης μείωσαν σε 24-27, ο Τυπάλδος Α. έκανε το 24-29, ο Κτιστάκης το 26-29 και ο Ατσαλάκης το 26-31 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Ξεφτιλάιζερς να επιβάλουν το ρυθμό τους. Αρχικά, οι Ρούσσος και Τσίτσος έκαναν διψήφια τη διαφορά (26-36), ο Σουβλέρης με τρίποντο πέτυχε το 29-36, ο Χαραλαμπόπουλος έκανε το 29-38, ξανά ο Σουβλέρης με μια βολή και ένα δίποντο για το 32-38, ο Κονιδάρης με τρίποντο σημείωσε το 32-41, ο Μωραγέμος το 34-41, οι Δεδούσης και Τσίτσος το 34-46, ο Mosche με μια βολή έκανε το 35-46, με τον ίδιο τρόπο ο Μαντανίκας για το 35-47, ο Κτιστάκης έκανε το 37-47 και ο Τυπάλδος Α. με τρίποντο το 37-50, με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τη Bacardi να φτάνει ένα σουτ από την ισοφάριση για παράταση, αλλά οι Ξεφτιλάιζερς πήραν τελικά το ροζ φύλλο. Αρχικά, ο Τσέλιγκας με ένα τρίποντο κι ένα δίποντο έκανε το 42-50, ο Κονιδάρης με 2/2 βολές έκανε το 42-52, ο Δενδρινός με 1/2 το 43-52, ακολούθησαν ακόμα 2 βολές, μια από Τσίτσο και μια από Δεδούση για το 43-54, ο Μωραγέμος μείωσε σε 45-54, ο Δεδούσης έκανε το 45-56, οι Κτιστάκης και Γυρούκης μείωσαν σε 49-56, ξανά ο Δεδούσης με τρίποντο για το 49-59, οι Σουβλέρης και Μωραγέμος μείωσαν σε 54-59, ο Κονιδάρης με μια βολή πέτυχε το 54-60, ο Σουβλέρης με νέο τρίποντο έδωσε ανάσα στην ομάδα του για το 57-60, άμεση απάντηση από τον Κονιδάρη για το 57-63, ο Μωραγέμος με «καλάθι και φάουλ» στα 50’’ μείωσε σε 60-63, και οι επόμενες επιθέσεις ήταν άστοχες, με τη Bacardi να χάνει την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση και τον Τσίτσο με 2/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό σκορ της αναμέτρησης, 60-65.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Κονιδάρης, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Τσίτσος και Δεδούσης. Από τη Bacardi, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Κτιστάκη και Μωραγέμου.