4.3%
52.9%
23.4%
0.0%

Η Bacardi Tel Aviv πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη με 40-43 κόντρα στους νεοφώτιστους Mafia Ballers. Η ομάδα του κόουτς Ζώρζου αν και ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, δεν είχε ανάλογη συνεχεια κόντρα στην ομάδα του Δημήτρη Γρούντα, η οποία έδειξε ότι έχει καλό μέταλλο ομάδας. MVP του αγώνα ήταν ο Κώστας Καρυοφύλλης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Bacardi έδειξε ότι τα φιλικά της έκαναν καλό, καθώς έπιασε αγωνιστικό ρυθμό πολύ πιο γρήγορα από τον αντίπαλο της και πήρε διψηφια διαφορά. Ο Παπαδιάς έγραψε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Σαράντου ισοφάρισε σε 2-2, οι Μπουγιούκας και Κώτσος έγραψαν το 5-2, 5-12 με ένα 0-10 σερί οι Παναγιωτάκης, Κούκας, Κτιστάκης και Καρυοφύλλης, 6-12 από τον Σωτηρίου και 6-16 με τους Καρυοφύλλη και Σαράντου να βάζουν από ένα καλάθι για το τελικό αποτέλεσμα της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Mafia Ballers έσφιξαν την άμυνα τους, ανέβασαν και λίγο ρυθμό στην επίθεση, όμως η διαφορά έμεινε διψήφια. Ο Σαράντου έγραψε το 6-18, 8-18 ο Περάκης, 8-24 οι Καρυοφύλλης και Σαράντου, 13-24 οι Παπαδιάς και Μαρκόπουλος, 13-27 ο Σουβλέρης και 16-27 από τον Μαρκόπουλο ξανά για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Mafia Ballers έκαναν ένα εκπληκτικό comeback, καθώς βρήκαν εύκολο σκορ στην επίθεση, κάτι που προερχόταν από την πολύ καλή άμυνα. Παπαδιάς και Κώτσος μείωσαν σε 20-27, 20-29 ο Παναγιωτάκης, 27-29 οι Παπαδιάς, Μαρκόπουλος και Γρούντας, 27-31 από τον Κούκα, 28-31 ο Κώτσος και 28-33 από τον Λάντζα για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο.

Στην τελευταία περίοδο οι Mafia Ballers συνέχισαν να παίζουν με τον ίδιο τρόπο και έβαλαν τα δύσκολα στην ομάδα του κόουτς Ζώρζου, η οποία παρόλα αυτά πήρε τη νίκη, κυρίως χάρη στην πείρα της. Κώτσος και Πρασσάς μείωσαν σε 32-33, 32-35 ο Κτιστάκης, 33-35 ο Κούκας, 33-37 ο Καρυοφύλλης, 35-37 ο Γρούντας, 35-40 οι Κτιστάκης και Λάντζας, 40-40 οι Γρούντας, Παπαδιάς και Κώτσος και σε εκείνο το σημείο μίλησε η εμπειρία και η ψυχραιμία του Καρυοφύλλη, καθώς εκείνος με 3 δικές του βολές έδωσε τη νίκη στην ομάδα του γράφοντας το τελικό 40-43 του αγώνα.

Για την Bacardi Tel Aviv, πέρα από τον Καρυοφύλλη, καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Κούκας και Λάντζας. Για τους Mafia Ballers ξεχώρισαν οι Στέφανος Κώτσος, Παπαδιάς και Γρούντας.