20.8%
40.0%
44.0%
11.1%

Οι Έμπυροι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη επί των Ball Busters με 40-52, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Bronze League. Οι νικητές από το ξεκίνημα του παιχνιδιού έδειξαν τις διαθέσεις τους ανοίγοντας την διαφορά σε διψήφια νούμερα από το ξεκίνημα. Οι Ball Busters δεν παράτησαν το ματς, ροκάνισαν τη διαφορά στην 3η περίοδο, όμως οι Έμπυροι κράτησαν το προβάδισμα και έφυγαν με ακόμα ένα ροζ φύλλο από το κλειστό της Ριζούπολης.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Έμπυρους να μπαίνουν πολύ δυναμικά στο ματς με 4 απανωτά δίποντα των Δεμέτη (3) και Καρδαμπίκη (1) για το αρχικό 0-8 και τον Τσεβρενίδη να ανοίγει λογαριασμό για τους Ball Busters, έπειτα από εύστοζο δίποντο για το 2-8 στο ματς. Εκεί, ο Μαυρόγιαννης με τον ίδιο τρόπο θα κάνει το 2-10, ο Λάγιος με μακρινό τρίποντο θα μειώσει σε 5-10, ενώ ο Κολοβός θα σφραγίσει το δεκάλεπτο στο 5-12 για τους Έμπυρους, έπειτα από εύστοχο δίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Έμπυροι θα ανοίξουν ακόμα περίσσοτερο την διαφορά με 5 πόντους του Χρόνη και 2 του Δεμέτη για το 5-19, με τους Ball Busters να μειώνουν έπειτα από ένα σερί 8-0 με βολή του Βλάχου, 2 δίποντα των Γκίκα, Τσεβρενίδη και τρίποντο του Σουλτάτου που θα γράψουν το 13-19 στο ματς. Στη συνέχεια, οι Έμπυροι θα απαντήσουν με δικό τους σερί 3-6 και θα κάνουν το 16-25, με τον Βλάχο να μειώνει με εύστοχη βολή σε 17-25. Με ένα ακόμα δίποντο του Δεμέτη, το ματς θα πάει στο 17-27, ενώ ο Λάγιος θα σφραγίσει την περίοδο στο 18-27 με δική του εύστοχη βολή.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Δεμέτης με τρίποντο αυτή τη φορά θα γράψει το 18-30, γρήγορα ο Σουλτάτος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο και θα μειώσει σε 21-30, με τους Κολοβό και Δεμέτη να απαντούν με 2 απανωτά δίποντα και να διαμορφώνουν το 21-34 στο ματς για την ομάδα τους. Εκεί, οι Ball Busters θα καταφέρουν να μειώσουν με 3 πόντους του Λάγιου και 2 του Σουλτάτου για το 26-34, ο Μαυρόγιαννης με γκολ-φάουλ και οι Καρδαμπίκης, Χρόνης με 2 ακόμα δίποντα θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 15 για το 26-41, με τους Ball Busters να μειώνουν με τρίποντο του Σουλτάτου και δίποντο από τον Λάγιο για το 31-41 του παιχνιδιού. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με δίποντο ο Κολοβός και βολή ο Δεμέτης για το 31-44 των Έμπυρων στην 3η περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ball Busters θα ροκανίσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, αφού με 2 δίποντα των Τσεβρενίδη και Γκίκα θα ρίξουν τη διαφορά στους 9 για το 35-44, με τον Δεμέτη και τον Μαυρόγιαννη όμως να ανοίγουν ξανά το ματς σε διψήφιο αριθμό για το 35-50 με 3 συνεχόμενα δίποντα των Έμπυρων. Με δίποντο του Γκίκα, βολή του Ακράτου και νέο δίποντο του Λάγιου, η διαφορά θα πέσει στους 10 πόντους (40-50), ενώ το ματς θα σφραγίσει με δίποντο ο Κολοβός για το τελικό 40-52.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Κώστας Κολοβός ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 10 πόντους με 18 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 22 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Κολοβού από τους Έμπυρους ξεχώρισε και ο Μαυρόγιαννης, με τον Δεμέτη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Ball Busters σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Τσεβρενίδης και ο Λάγιος.