20.0%
75.0%
51.1%
20.0%

Σε ακόμα ένα ροζ φύλλο προχώρησε η αρμάδα της Laser Derm, αφού επικράτησε και των Ball Busters με το τελικό 55-66, μία στροφή πριν το κλείσιμο του πρώτου γύρου. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο πρώτο ημίχρονο, όμως από το 3ο δεκάλεπτο και έπειτα, οι Laser Derm ανέβασαν ρυθμούς, έχτισαν διψήφια διαφορά και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους μέχρι και τη λήξη του παιχνιδιού. Αυτή είναι η 4η συνεχόμενη νίκη των Laser Derm μετά το κακό τους ξεκίνημα στη σεζόν και πλέον φαίνεται να έχουν αφήσει πίσω τους αυτήν την κακή περίοδο και να κοιτούν μπροστά να κλείσουν όσο καλύτερα μπορούν τον 1ο γύρο.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μπεστιτζάνο να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Σουλτάτο να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το αρχικό 2-2. Οι Laser Derm με 2 δίποντα των Μουρίκη, Κανελλόπουλο και βολή του Μπεστιτζάνου θα κάνουν το 2-7, όμως ο Σουλτάτος με 2 σερί τρίποντα θα δώσει το προβάδισμα στους Ball Busters για το 8-7 του ματς. Εκεί, οι Laser Derm με ένα σερί 5-1 από γκολ-φάουλ του Χανζτή και δίποντο του Μπεστιτζάνου θα διαμορφώσουν το 9-12, όμως οι Ball Busters θα πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 2/2 βολές του Ακρτάτου και δίποντο του Λάγιου Ν. για το 13-12. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Μπεστιτζάνος για το 13-16, με τους Laser Derm να περνούν μπροστά για ακόμα μία φορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπεστιτζάνος με δίποντο θα κάνει το 13-18, ο Ακράτος και ο Λάγιος Δ. θα μειώσουν στον πόντο για το 17-18, ενώ ο Νεαμονιτός JR με γκολ-φάουλ θα γράψει το 17-21. Εκεί, με 2/2 βολές, ο Δήμου θα μειώσει σε 19-21, ο Κανελλόπουλος με δίποντο και ο Μπεστιτζάνος με τρίποντο θα ανοίξουν τη διαφορά στους 7 πόντους για το 19-26, όμως οι Ball Busters με 6 σερί πόντους από βολή του Δήμου, τρίποντο του Λάγιου Δ. και δίποντο του Ακράτου θα ροκανίσουν τη διαφορά στον πόντο για το 25-26. Με τρίποντο και 2 δίποντα των Μπεστιτζάνο, Μουρίκη και Κανελλόπουλο θα συνεχίσουν οι Laser Derm, κάνοντας το 25-33, με το ημίχρονο να σφραγίσει με γκολ-φάουλ ο Ακράτος, μειώνοντας έτσι στους 5 για το 28-33 του ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Δήμου θα μειώσει στους 2 πόντους με εύστοχο τρίποντο, ο Μουρίκης θα απαντήσει με δίποντο για το 31-35, ενώ ο Λάγιος Ν. με γκολ-φάουλ θα μειώσει στον πόντο για το 34-35. Στη συνέχεια οι Laser Derm θα τρέξουν ένα μεγάλο σερί 2-10 και θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 9 πόντους (36-45), ο Σουλτάτος θα μειώσει στους 6 με τρίποντο για το 39-45, ενώ το 3ο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με 3 δίποντα οι Μουρίκης και Μπεστιτζάνος για το 39-51 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Laser Derms δεν θα ξεκολλήσουν το πόδι από το γκάζι και με 3 ακόμα δίποντα των Μπεστιτζάνο και Κανελλόπουλο θα ανοίξουν τη διαφορά στους 18 πόντους για το 39-57, όμως οι Ball Busters θα τρέξουν ένα σερί 8-3 και θα μειώσουν το ματς στους 13 πόντους για το 47-60. Στη συνέχεια, οι Laser Derm με ένα γρήγορο 2-6 θα κάνουν το 49-66, ενώ το ματς θα κλείσουν με 3 σερί δίποντα των Μυριτζή και Λάγιο Ν. οι Ball Busters για το τελικό 55-66.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Νίκος Μπεστιτζάνος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 29 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 3 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 30 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Μπεστιτζάνου από τους Laser Derm ξεχώρισε και ο Μουρίκης, με τον Κανελλόπουλο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Ball Busters σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Ακράτος και ο Νίκος Λάγιος.