13.6%
61.1%
50.9%
0.0%

Ο Άρειος Πάγκος κατάφερε παρά τις ελλείψεις του να παίξει πολύ καλό μπάσκετ και να δώσει τον συνηθισμένο γρήγορο ρυθμό που του αρέσει για να κερδίσει το ματς κόντρα στους Ballarhinos με το άνετο 43-66. MVP του αγώνα ήταν ο Λορέντζο Στρούζας με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 τάπες.

Από το πρώτο δεκάλεπτο ο Άρειος Πάγκος ξεκίνησε δυνατά, πήρε ένα προβάδισμα, όμως οι Ballarhinos δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν. Ο Αθανασόπουλος έγραψε το 0-4, 2-4 ο Ζαβογιάννης, 2-6 ο Μαντζούκας, 5-6 ο Ζήσης, 5-8 ο Σαμοΐλης, 7-8 ο Καππής, 7-14 οι Γκομπ και Μαντζούκας και γκολ φάουλ από τον Κατσούλη για το τελικό 10-14 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρειος Πάγκος συνέχισε δυνατά, πήρε μια διαφορά άνω των 10 πόντων και έβαλαν με την πλάτη στον τοίχο τους Ballarhinos, οι οποίοι καίγονταν. Μαυρόπουλος, Γκομπ και Σαμοΐλης έγραψαν το 10-21, 12-21 ο Ζαβογιάννης, 12-23 ο Αθανασόπουλος, 14-23 ξανά ο Ζαβογιάννης, 14-25 ο Σαμοΐλης, 16-25 ο Μάνος, 16-30 οι Γκομπ και Σαμοΐλης, 18-30 ο Παναγιωτόπουλος, 18-32 ο Μαντζούκας και 20-32 ο Μάνος ξανά για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρειος Πάγκος συνέχισε δυνατά, ξέφυγε με 18, όμως η συνέχεια του δεν ήταν ανάλογη, με αποτέλεσμα οι Ballarhinos να βρουν ανοιχτό γήπεδο και να βάλουν κάποια εύκολα καλάθια. Ο Κατσούλης μείωσε σε 22-32, 0-8 σερί οι Αθανασόπουλος, Μαυρόπουλος, Γκομπ και Σαμοΐλης, απάντηση με 11-0 οι Ζαβογιάννης και Ζήσης για το 33-40 και 33-42 ο Αθανασόπουλος για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο με τον Άρειο Πάγκο στο +9.

Στην τελευταία περίοδο ο Άρειος Πάγκος φόρτσαρε ξανά, πήρε διαφορά άνω των 10 γρήγορα και την ανέβαζε διαρκώς. Σαμοΐλης και Στρούζας ανέβασαν σε 33-46, 38-46 ο Ζαβογιάννης, 38-57 οι Μαυρόπουλος, Σαμοΐλης και Στρούζας, 40-57 ο Γαλάνης, 40-59 ο Σαμοΐλης, 42-59 ο Ζαβογιάννης, 42-63 οι Στρούζας και Μαυρόπουλος, 43-63 ο Μάνος και 43-66 από τον Μαυρόπουλο, σκορ με το οποίο έληξε ο αγώνας.

Για τον Άρειο Πάγκο, πέρα από τον Στρούζα, σε πολύ καλή μέρα βρέθηκαν επίσης οι Μαυρόπουλος, Αθανασόπουλος, Σαμοΐλης και Γκομπ. Για τους Ballarhinos ξεχώρισε με διαφορά ο Ζαβογιάννης.