5.3%
58.6%
42.9%
25.0%

Έπειτα από μία πολύ δυνατή και συνάμα όμορφη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων, οι Έμπυροι, κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Στ, Βενέτης, αφού επικράτησαν με 67-77 των σκληροτράχηλων Ballarhinos, σε ένα ματς που σίγουρα δεν θύμιζε σε τίποτα εκείνο του πρώτου γύρου. Οι δύο ομάδες πήγαιναν αγκαζέ μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου, με τους Έμπυρους να πετυχαίνουν κρίσιμα σουτ τα οποία τους έδωσαν ψυχολογία στην επίθεση και σε συνδυασμό με την αστοχία στα τελευταία λεπτά των Ballarhinos, κράτησαν το προβάδισμα, παρά την αντεπίθεση των αντιπάλων τους για να φτάσουν έτσι τις 11 νίκες σε 13 παιχνίδια.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μαυρόγιαννη να να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Καππή να βάζει στο παιχνίδι στους Ballarhinos με δικό του καλάθι, κάνοντας έτσι το 2-2 του παιχνιδιού. Εκεί, ένα σερί 0-9 από τους Έμπυρους με δίποντο του Παπάδη και 7 πόντους του Μαυρόγιαννη θα κάνουν το 2-11, με τους Ballarhinos να μειώνουν, ύστερα από 3 δίποντα των Χατζημιχάλη και Ιατρού για το 8-11 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, 2 καλάθια από τους Δεμέτη και Ρίζο θα φέρουν το ματς στο 8-15, ο Χατζημιχάλης με γκολ-φάουλ μείωσε στο 11-15, ενώ ο Βιτωράτος με δικό του γκολ-φάουλ και ο Καρδαμπίκης με δύσκολο δίποντο, έγραψαν το 11-20 του ματς. Εκεί, ο Χατζημιχάλης με ακόμα ένα καλάθι θα κάνει το 13-20, ο Μαυρόγιαννης θα απαντήσει με follow για το 13-22, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με εύστοχο ζεύγος βολών ο Χατζημιχάλης, με το σκορ να πηγαίνει στο 15-22 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Χατζημιχάλης με γκολ-φάουλ θα μειώσει τη διαφορά στους 4 πόντους και το 18-22, ο Καρδαμπίκης με βολή και ο Μαρτσάκης με δίποντο έκαναν το 18-25, ενώ ο Χατζημιχάλης με 2 συνεχόμενα δίποντα, τρίποντο και 2 βολές κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στους Ballarhinos, γράφοντας με τον τρόπο αυτό το 27-25 του παιχνιδιού. Με δίποντο του Ρίζου, βολή του Παπάδη και γκολ-φάουλ του Δεμέτη, οι Έμπυροι κατάφεραν να πάρουν ξανά τα ηνία του παιχνιδιού, γράφοντας το 27-31, ο Γαλάνης με δική του βολή μείωσε στο 28-31, ενώ ένα ακόμα δίποντο από τον Ρίζο, διαμόρφωσε το 28-33 του ματς. Εκεί, ο Μάνος με 2 βολές και ο Καππής με δίποντο μετά από ασίστ του πρώτου θα μειώσουν στον πόντο και το 32-33, ο Μαυρόγιαννης με βολή θα απαντήσει για το 32-34, ενώ ο Γιοβάνης με όμορφο σουτ μέσης απόστασης, ισοφάρισε στο 34-34 της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσουν με 2 βολές ο Παπάδης για τους Έμπυρους και 2 ακόμα ο Χατζημιχάλης για τους Ballarhinos, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 36-36.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Ιατρού με βολή και δίποντο θα στείλει τη διαφορά στους 3 και το 39-36, ο Μαρτσάκης θα μειώσει με δίποντο στον πόντο και το 39-38, ενώ 7 απανωτοί πόντοι του Χατζημιχάλη, πήγαν τη διαφορά στους 8 πόντους και το 46-38 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι Έμπυροι θα τρέξουν ένα σερί 0-8 με 5 πόντους του Ρίζου και 3 του Δεμέτη για το 46-46, ο Χατζημιχάλης με 2/2 βολές θα κάνει το 48-46 των Ballarhinos, με τον Ρίζο να βάζει μπροστά τους Έμπυρους με τρίποντο για το 48-49. Εκεί, ο Χατζημιχάλης με 2 νέες βολές απάντησε και έκανε το 50-49 των Ballarhinos, ενώ το δεκάλεπτο σφράγισαν με τρίποντο ο Ρίζος και δίποντο ο Καρδαμπίκης, διαμορφώνοντας έτσι το 50-54 των Έμπυρων στην τρίτη περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Χατζημιχάλης με γκολ-φάουλ θα μειώσει στο 53-54, ο Μαυρόγιαννης θα κάνει το 53-55 με βολή, ενώ ο Καππής με δύσκολο τρόπο, ισοφάρισε στο 55-55 του ματς. Εκεί, ο Βιτωράτος έβαλε ξανά μπροστά τους Έμπυρους με τρίποντο για το 55-58, ο Ιατρού ροκάνισε τη διαφορά στον πόντο με δικό του καλάθι για το 57-58, ενώ ένα σερί 1-7 από τους Έμπυρους με 2 δίποντα των Βιτωράτο, Παπάδη και τρίποντο του Ρίζου, άνοιξε τη διαφορά στους 7 πόντους και το 58-65 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Γιοβάνης με εύστοχο ζεύγος βολών θα μειώσει στους 5 και το 60-65, ο Ρίζος με δίποντο και 2 βολές θα διαμορφώσει το 60-69, ενώ ο Μάνος με δική του βολή, μείωσε στο 61-69 του ματς. Με βολή του Μαυρόγιαννη και δίποντο του Παπάδη, οι Έμπυροι θα πάνε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό με το σκορ στο 61-72, ο Χατζημιχάλης θα μειώσει με 4/4 βολές και δίποντο στο 67-72, ενώ με 1:20 να απομένει για τη λήξη, οι Έμπυροι θα ευστοχήσουν σε 5 βολές του Ρίζου που θα κάνει το τελικό 67-77.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Τάσος Ρίζος ο οποίος σημείωσε 29 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Παπάδης και Δεμέτης, ενώ από τους Ballarhinos ξεχώρισαν οι Χατζημιχάλης και Ιατρού.