15.4%
61.1%
41.0%
40.0%

Οι Aladalon πραγματοποίησαν μια εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό του Αιγάλεω και επικράτησαν των Ballarhinos με 68-79. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ για 15 αγωνιστικά λεπτά, όμως οι Aladalon πήραν ένα διψήφιο προβάδισμα πριν την ανάπαυλα (30-42). Στην τρίτη περίοδο, μάλιστα έφτασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και έδειχναν ικανοί να καθαρίσουν την υπόθεση-νίκη από νωρίς. Ωστόσο, οι Ballarhinos δεν παραιτήθηκαν και επιδίωξαν μια τρομερή ανατροπή, φτάνοντας μέχρι το -7 (68-75) με 3 λεπτά για το τέλος. Κάπου εκεί μίλησε ο χαρακτήρας των Aladalon που πήραν το ροζ φύλλο.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να ξεκινούν σε υψηλούς ρυθμούς. Ο Καππής από μέση απόσταση άνοιξε το σκορ (2-0), ο Μιχαηλίδης Χ. ισοφάρισε σε 2-2, ξανά ο Καππής για το 4-2, ο Μιχαηλίδης Χ. απάντησε για το 4-4, ο Πρίτσος σημείωσε το 6-4, ο Βαγγέλης με τρίποντο το 6-7, ο Χατζημιχάλης με 2/2 βολές το 8-7, ξανά ο Μιχαηλίδης Χ. για το 8-9 και ξανά ο Χατζημιχάλης με καλάθι και φάουλ για το 11-9. Στη συνέχεια, ο Παπαβασιλείου ευστόχησε για το 11-11, ο Καραμπάτσος πέτυχε το 13-11, οι Παπαβασιλείου και Μιχαηλίδης Χ. το 13-15, ο Χατζημιχάλης ξανά με γκολ-φάουλ έκανε το 16-15, οι Μιχαηλίδης Ι. και Βαγγέλης σημείωσαν το 16-19, ο Μπουρμπόν με τρίποντο ισοφάρισε (19-19) και οι Μιχαηλίδης Ι., Μιχαηλίδης Χ. και Σεφέρης έκαναν το 19-24 στο τελείωμα της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Aladalon πήραν μια διψήφια διαφορά πριν το ημίχρονο. Αρχικά, οι Ιατρού και Καραμπάτσος μείωσαν στον πόντο (23-24), οι Παπαβασιλείου και Μαρκοπουλιώτης πέτυχαν το 23-30, οι Μπουρμπόν και Ιατρού μείωσαν στο δίποντο (28-30), ακολούθησε τρίποντο του Σεφέρη για το 28-33, δίποντο του Μπουρμπόν για το 30-33 και σερί 0-9 από Μιχαηλίδη Χ. και Μένεγα για το 30-42 του ημιχρόνου.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Aladalon να κυριαρχούν και να διευρύνουν τη διαφορά. Ο Μιχαηλίδης Χ. έκανε το 30-44, ο Τσίκλος με τρίποντο το 33-44, ο Βαγγέλης με πέντε προσωπικούς πόντους έκανε το 33-49, ο Γαλάνης το 35-49, οι Μιχαηλίδης Χ. και Βαγγέλης το 35-55, ξανά ο Γαλάνης για το 37-55, με τους Μιχαηλίδη Ι. και Μένεγα να σημειώνουν το 37-59. Έπειτα, ο Χατζημιχάλης μείωσε σε 41-59, ο Βαγγέλης με τρίποντο πέτυχε το 41-62, ο Χατζημιχάλης με 2/2 βολές έκανε το 43-62, ο Μιχαηλίδης Χ. με τον ίδιο τρόπο το 43-64, ο Δρακόπουλος Η. σημείωσε το 45-64, ο Μαρκοπουλιώτης με τρίποντο το 45-67 και ο Δρακόπουλος Χ. το 47-67, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο παιχνίδι, με τους Ballarhinos να ροκανίζουν τη διαφορά αλλά να μην ολοκληρώνουν την ανατροπή, με τους Aladalon να παίρνουν το ροζ. Αρχικά, ο Σεφέρης με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +23 (47-70), ακολούθησε 9-0 σερί για το 56-70 από τους Δρακόπουλο Η., Ιατρού και Χατζημιχάλη, ο Σεφέρης έκανε το 56-72, νέο σερί 8-0 των Rhinos για το 64-72 με τους Γαλάνη, Χατζημιχάλη και Πρίτσο, αλλά οι Παπαβασιλείου και Σεφέρης έκαναν το 64-75. Στα τελευταία λεπτά, οι Χατζημιχάλης και Ιατρού μείωσαν σε 68-75, με τους Μιχαηλίδη Χ. και Κτενίδη να διαμορφώνουν το τελικό σκορ της αναμέτρησης, 68-79.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο πληθωρικός Χρήστος Μιχαηλίδης, που σημείωσε 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Βαγγέλης, Παπαβασιλείου και Σεφέρης. Από τους Ballarhinos, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Χατζημιχάλη και Ιατρού.