15.4%
81.3%
39.4%
17.9%

Οι Be The Bee με μπροστάρη τον Παλαμιδά, ο οποίος είχε 33 πόντους, παραλίγο να κάνουν μια νίκη που θα έβαζε φωτιά στην βαθμολογία του ομίλου, όμως οι Έμπυροι B.C. τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με τον σεληνιασμνένο Βιτωράτο να βάζει τρία συνεχόμενα τρίποντα στο τέλος και να γράφει το 54-49. MVP του αγώνα ήταν ο Σέργιος Μαυρόγιαννης με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 3 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Έμπυροι μπήκαν αρκετά πιο ζεστοί από τους Be The Bee στο παρκέ, σουταραν με αρκετά καλά ποσοστά και πήραν θέση οδηγού στο ματς. Ο Βιτωράτος έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Παλαμιδάς απάντησε με τρίποντο για το 2-3, 4-3 από τον Μαυρόγιαννη και 4-5 από τον Παλαμιδά. Βιτωράτος, Δεμέτης και Κολοβός έτρεξαν ένα 9-0 για το 13-5, 13-7 από τον Παλαμιδά και γκολ φάουλ από τον Μαυρόγιαννη ταυτόχρονα με τη λήξη της περιόδου για το τελικό 16-7 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Be The Bee βρήκαν τον ρυθμό τους επιθετικά, όμως η άμυνα τους είχε τρύπες στις οποίες χτυπούσαν οι Έμπυροι για να κρατήσουν το προβάδισμα. Ο Μαυρόγιαννης έβαλε μια βολή για το 17-7, 17-13 οι Οικονόμου και Παλαμιδάς, 19-13 από τον Μαυρόγιαννη και 6 συνεχόμενοι πόντοι του Παλαμιδά για το 19-19. Ο Δεμέτης έβαλε μια βολή για το 20-19, 20-21 ι Νικολάου, 22-21 ξανά από τον Δεμέτη, 22-23 ο Παλαμιδάς και 7-0 οι Μαυρόγιαννης και Κολοβός για το 29-23. Στη συνέχεια τρεις βολές του Παλαμιδά για το 29-26 και δύο του Μαυρόγιαννη για το 31-26 για να σημειωθεί το τελικό σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έκαναν παρόμοια περίοδο με την πρώτη, μόνο που αυτήν τη φορά οι Be The Bee ήταν ελαφρώς καλύτεροι και έριξαν το ματς στον πόντο. Ο Δεμέτης έβαλε καλάθι για το 33-26, 33-28 ο Παλαμιδάς, 35-28 ο Τσάκαλος, 35-31 με τρίποντο ο Κουνάδης, 37-31 ο Δεμέτης, 37-33 ο Ζαχαρόπουλος, 38-33 ο Δεμέτης και 38-37 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Τσόντζολου για να κλείσουμε το δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι Be The Bee πήραν προβάδισμα σε πολύ σημαντικό σημείο, προσπάθησαν να το διαχειριστουν, αλλά το νεκρό επιθετικό τους τελευταίο τριλεπτο σε συνδυασμό με τις φωτιές που είχε βγάλει ο Βιτωράτος ανέτρεψε τα δεδομένα. Παλαμιδάς και Οικονόμου έγραψαν το 38-44, 45-44 με ένα 7-0 οι Μαυρόγιαννης και Βιτωράτος και 45-49 με 5 συνεχόμενους πόντους ο Παλαμιδάς με 2:48 να μένουν για λήξη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Be The Bee δεν σκοραραν ξανά κι έτσι ο Βιτωράτος με τα τρία συνεχόμενα τρίποντα του έδωσε τη νίκη στους Έμπυρους με 54-49.

Για τους Έμπυρους, πέρα από τον Μαυρόγιαννη, καταπληκτική ήταν και η εμφάνιση του Βιτωράτου, ενώ επίσης πολύ καλός ήταν και ο Δεμέτης. Για τους Be The Bee τεράστια εμφάνιση έκανε ο Παλαμιδάς.