16.7%
40.0%
28.2%
32.3%

Σε ένα ματς με καταπληκτική ροή και πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, οι Boomers κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 53-56 και να σπάσουν το σερί νικών των Be The Bee. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Θανάση Κασιώτη ανέβηκε στο 5-9 στην βαθμολογία του Β ομίλου της Rising και πλέον βρίσκεται 2 νίκες κάτω από την πεντάδα που προκρίνεται στα playoffs. MVP του αγώνα ήταν ο Θανάσης Αλεξανδρόπουλος με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κακαράντζας άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι, ο Χρονόπουλος μείωσε σε 1-2, 1-5 με τρίποντο ο Αλεξανδρόπουλος, 3-5 ο Τσόγκας, 3-8 ξανά με τρίποντο ο Αλεξανδρόπουλος, 9-8 με 6-9 σερί οι Ανέστης, Παλαμιδάς και Τσόγκας, 9-11 ο Κακαράντζας, 11-11 ο Χρονόπουλος, 11-13 ο Μιχαηλίδης, 12-13 ο Παλαμιδάς, 12-15 ο Αλεξανδρόπουλος και 14-15 ο Τσόγκας για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παλαμιδάς έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Be The Bee γράφοντας το 16-15, 16-18 ο Κακαράντζας, 19-18 ο Παλαμιδάς, 19-21 ξανά με τρίποντο του Κακαράντζα, 26-21 με 7-0 οι Τσόγκας, Χρονόπουλος, Ανέστης και Παλαμιδάς, 26-24 ο Κακαράντζας και πάλι, 27-24 ο Ανέστης, 27-29 οι Αλεξανδρόπουλος και Δασκαλάκης και 29-29 με δύο βολές του Νικολάου για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Χρονόπουλος έβαλε ένα καλάθι ακόμα για το 31-29, 31-34 με 0-5 σερί δια χειρός Κακαράντζα, 35-34 με ένα καλάθι και δύο βολές του Τσόγκα, 35-36 ο Δασκαλάκης 37-36 ο Τσόγκας, 37-43 με 0-7 σερί οι Μιχαηλίδης, Κακαράντζας και Αλεξανδρόπουλος, 39-43 ο Τσόγκας και 39-45 ξανά με καλάθι του Αλεξανδρόπουλου για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο ο Μητσάνης έβαλε ένα καλάθι για τους Be The Bee και μείωσε σε 41-45, 41-47 ο Κασιώτης, 46-47 με 5-0 οι Τσόγκας, Παλαμιδάς και Χρονόπουλος, 46-49 ο Λυτσάκης, 50-49 οι Παλαμιδάς και Τσόγκας, 50-52 με τρίποντο ο Αλεξανδρόπουλος και 53-52 από τους Κουνάδη και Τσόγκα. Στη συνέχεια με 12″ για το τέλος ο Αλεξανδρόπουλος κέρδισε φάουλ και έβαλε 2 βολές για το 53-54. Στη συνέχεια οι Be The Bee κέρδισαν κι εκείνοι ένα φάουλ, όμως δεν κατάφεραν να ευστοχησουν σε κάποια από τις δύο βολές, καθώς επίσης και στις 2 προσπάθειες στη συνέχεια μετά τα επιθετικά τους ριμπάουντ, με τους Boomers να καθαρίζουν το αμυντικό στη συνέχεια με τον Αλεξανδρόπουλο, ο οποίος πήρε ακόμη ένα φάουλ και πήγε στις βολές με 1,1″ για το τέλος. Ο guard των Boomers ευστόχησε και σε αυτό το ζευγάρι και έγραψε το τελικό 53-56 του αγώνα.

Για τους Boomers, πέρα από τον Αλεξανδρόπουλο, σε τρομερή βραδιά βρέθηκε και ο Κακαράντζας με 22 πόντους έχοντας 6/12 τρίποντα, ενώ πολύ καλή ήταν και η συγκομιδή του Κασιώτη ο οποίος μάζεψε 7 ριμπάουντ. Για τους Be The Bee ξεχώρισε ο Τσόγκας με 18 πόντους και 19 ριμπάουντ, ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Παλαμιδάς με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.