27.6%
58.8%
41.5%
30.0%

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, οι Be the bee κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο, απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα με το τελικό 66-62 να αντικατοπτρίζει πλήρως την συνολική εικόνα του παιχνιδιού. Οι Be the bee μπήκαν πολύ καλά στο ξεκίνημα, όμως οι Cans ανέβασαν ρυθμό στο 2ο δεκάλεπτο χτίζοντας μία διαφορά μέχρι και τους 12 πόντους (23-35) λίγο πριν την ανάπαυλα. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες ήταν σε όλο το υπόλοιπο ματς κοντά με τους Be the bee τελικά να φεύγουν με την πρώτη νίκη στις αποσκευές τους από το κλειστό του Πολυκλαδικού.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Be the bee να μπαίνουν πολύ δυναμικά στο ματς και με 5 πόντους του Παλαμιδά και 2/2 βολές του Τσόγκα θα κάνουν το 7-0. Οι Cans θα απαντήσουν με δίποντο του Κίτσου, ενώ ο Νικολάου θα ευστοχήσει σε σουτ για το 9-2. Οι Cans θα μπουν στο ματς και με ένα σερί 2-11 θα καταφέρουν να πάρουν το προβάδισμα για το 11-13, οι Be the bee με γκολ-φάουλ το Παλαμιδά θα διαμορφώσουν το 14-13, με τους Γεωργίου και Μορφονιό να σφραγίζουν το πρώτο δεκάλεπτο με δίποντο και 2/2 βολές αντίστοιχα για το 14-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παλαμιδάς πολύ γρήγορα θα ισοφαρίσει με τρίποντο σε 17-17, ο Μορφονιός με 5 σερί πόντους θα ανοίξει τη διαφορά ξανά στους 5 για το 17-22, ενώ ο Κατσαϊδώνης με δίποντο θα μειώσει σε 19-22. Στη συνέχεια, οι Cans με 2 δίποντα από τους Σύλλα και Κολλάρο αλλά και νέο τρίποντο από τον Μορφονιό, θα στείλουν το ματς στους 10 πόντους για το 19-29, όμως ο Πολυχρόνης με τρίποντο και ο Παλαμιδάς με βολή θα μειώσουν γρήγορα στους 6 (23-29). Οι Cans, με ένα νέο σερί 0-6 από τους Πατέλη, Γεωργίου και Μορφονιό, θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 12 για το 23-35, όμως οι Be the bee, με τους Παλαμιδά και Τσόγκα θα καταφέρουν να ροκανίσουν το ματς στους 6 για το 31-37 στο ημίχρονο.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Τσόγκας και ο Παλαμιδάς με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα θα μειώσουν στον πόντο για το 36-37, ο Μορφονιός με 2/2 βολές θα κάνει το 36-39, με τον Παλαμιδά να δίνει προβάδισμα στους Be the bee έπειτα από αρκετή ώρα για το 41-39. Με 2 δίποντα θα απαντήσουν οι Cans από τους Πατέλη και Μορφονιό για το 41-43, ο Πολυχρόνης και ο Κατσαϊδώνης με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα θα κάνουν το 46-43, ενώ ο Μορφονιός με μακρινό δίποντο θα μειώσει στον πόντο και στο 46-45. Εκεί, ο Μορφονιός με τρίποντο θα ισοφαρίσει σε 48-48, ο Παλαμιδάς με 2/2 βολές θα κάνει το 50-48 και ο Μορφονιός με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για το 50-50. Οι Be the bee θα πάρουν ξανά το προβάδισμα με δίποντο του Καραϊδώνη και 2/2 βολές του Τσόγκα για το 54-50, ενώ το 3ο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο ο Πατέλης για το 54-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μορφονιός με δίποντο και τρίποντο θα διαμορφώσει το 54-57 υπέρ των Cans, οι Be the bee με 2 τρίποντα και ένα δίποντο θα πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ για το 61-57, ο Παγώνης με τρίποντο θα μειώσει σε 61-60, όμως ο Καραϊδώνης με δίποντο και βολή αλλά και ο Πολυχρόνης με δικό του δίποντο θα διαμορφώσουν το 66-60. Το τελικό 66-62 θα γράψει με δίποντο ο Σύλλας, με τη νίκη να πηγαίνει τελικά στους Be the bee.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Σταμάτης Παλαμιδάς ο οποίος σταμάτησε στους 30 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ κλέβοντας 5 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 24 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Τσόγκας και Πολυχρόνης, ενώ από τους Cans B.C. ξεχώρισε η προσπάθεια των Μορφονιό και Σύλλα.