12.5%
26.7%
31.9%
3.3%

Με τους Be the Bee να παίρνουν την πρώτη τους νίκη στη φετινή σεζόν έκλεισε η 2η αγωνιστική της Rising League, αφού οι μέλισσες επικράτησαν των Greek Freakase με το τελικό 45-37. Το σκορ μπορεί να ήταν χαμηλό, όμως το ενδιαφέρον του παιχνιδιού κρατήθηκε αμείωτο από την αρχή έως και το τέλος του. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς πολύ κοντά στο σκορ με το αποτέλεσμα να είναι απρόβλεπτο. Οι Be the Bee στα τελευταία λεπτά φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και πιο εύστοχοι, παίρνοντας το πρώτο ροζ φύλλο της φετινής σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού με τους Greek Freakase να ανοίγουν το σκορ και με 4/6 βολές έκαναν το 0-4. Ο Πολυχρόνης με τρίποντο μείωσε σε 3-4, ενώ ο Σπανός έκανε το 3-6 με δίποντο. Οι Be the Bee στη συνέχεια, τρέχοντας ένα σερί 16-0 θα μπουν στο δεύτερο δεκάλεπτο με προβάδισμα 13 πόντων (19-6). Ο Νικολούδης θα είναι αυτός που θα ανακόψει την πορεία (έστω και προσωρινά) των Be the Bee με εύστοχο δίποντο για το 19-8. Ο Γρηγόρας με δικό του δίποντο θα κάνει το 20-8 και οι Νικολούδης, Λαζίδης με 2 συνεχόμενα δίποντα το 20-12. Στη συνέχεια, ο Ανέστης με δίποντο θα κάνει το 22-12, ενώ ο Χαλκιάς με δικό του δίποντο θα κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 22-14.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Greek Freakase θα πατήσουν γκάζι και με ένα σερί 10-2 θα καταφέρουν να φέρουν το ματς στα ίσα (24-24). Οι Be the Bee όμως με 2/2 βολές του Σταματακόπουλου, τρίποντο από τον ίδιο και δίποντο του Ανέστη, θα κάνουν το 31-24. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Χαλκιά για το 31-26.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γρηγόρας με γκολ-φάουλ θα κάνει το 34-26, οι Greek Freakase με τους Νικολούδη και Σπανό θα μειώσουν σε 34-32 και ο Γρηγόρας με 2/2 βολές θα κάνει το 36-32. Στη συνέχεια, ο Ηλιόπουλος με τρίποντο θα μειώσει στον πόντο για το 36-35, ο Πολυχρόνης με 1/2 βολές θα κάνει το 37-35 και ο Χαλκιάς με νέο δίποντο θα ισοφαρίσει σε 37-37. Εκεί ήταν που οι Be the Bee φόρτσαραν και με ένα σερί 8-0 στα τελευταία 2 λεπτά της αναμέτρησης σφράγισαν την υπόθεση νίκη και πήραν σπίτι το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν με το τελικό 45-37.

MVP της αναμέτρησης ο φοβερός Γρηγόρας, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, φτάνοντας έτσι τους 27 βαθμούς στο ranking. Μεγάλη και η συνεισφορά του Ανέστη, ενώ από τους Greek Freakase ξεχώρισε η προσπάθεια του Νικολούδη.