15.0%
63.2%
30.9%
27.8%

Σε ένα πραγματικά όμορφο παιχνίδι οι Los Angeles Slippers έκλεψαν κυριολεκτικά την νίκη από τους Be the Bee, οι οποίοι δεν άντεξαν και λύγισαν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Πρωταγωνιστής αυτής της σπουδαίας ανατροπής ήταν ο Γιάννης Μέξας ο οποίος πέτυχε 33 πόντους με 16 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 5 κλεψίματα. Για τους Be the Bee ο Σταμάτης Παλαμιδάς σταμάτησε στους 27 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ άνοιξε με τρίποντο ο Σάρδης κάνοντας το 0-3 για τους Slippers. Στην συνέχεια, οι μέλισσες πήρανε φόρα τρέχοντας ένα σερί 12-0, με 2/2 βολές του Γρηγόρα, με 2 τρίποντα από τα 8 μέτρα ο Παλαμιδάς και δύο κοντινά σουτ από τους Γρηγόρα και Πολυχρόνη, για το 12-3. Οι Los Angeles Slippers αντέδρασαν με δύο lay-up για το 12-7, για να δεχθούν ενα σουτ από τα 6 μέτρα από τον Νικολάου για το 14-7. Το δεκάλεπτο θα κλείσει με σκορ 18-11 για τις μέλισσες με 4 ποντους ακόμα για τους Γρηγόρα και Μέξα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Be the Bee συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού παρότι οι Slippers μπήκανε πολύ δυναμικά πετυχαίνοντας 5 πόντους δια χειρός Μέξα, φτάνοντας μια ανάσα από τους πρώτους. Με δύο καλάθια των Γρηγόρα και Ανέστη οι Be the Bee επανάκτησαν μια διαφορά ασφαλείας για το 22-16. Ωστόσο, από αυτό το σημείο οι μέλισσες δεν βρήκαν λύσεις επιθετικά πετυχαίνοντας ακόμα 4 πόντους σε 6 λεπτά από τον Νικολάου, ενώ στην άμυνα δέχθηκαν 4 δίποντα από τους Κουμπαράκη, Κάρλο και Μέξα, για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 26-24.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου  η ομάδα των Los Angeles Slippers ισοφάρισαν σε 26-26 με σουτ του Βακόνδιου από την γωνία, για να απαντήσει άμεσα ο Σταμάτης Παλαμιδάς με ένα γκολ-φάουλ για το 29-26. Με την σειρά του ο Μέξας απάντησε με τρίποντο, ενώ ο Παλαμιδάς με lay-up και σπάσιμο της μέσης θα δώσει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του 31-29. Στην συνέχεια, 2 πόντοι του Γρηγόρα και 4 των Σάρδη και Κουμπαράκη έφεραν το ματς ξανά ισόπαλο στο 33-33. Μετά από ένα λεπτό θα έχουμε νέα ισοπαλία για τις δύο ομάδες με σκορ 35-35 από τους Γρηγόρα και Μέξα. Σε αυτό το σημείο οι Be the Bee θα βγάλουνε πολύ σημαντικές άμυνες δεχόμενοι μόνο ένα hook από τον Μέξα στα τελευταία 3:30 για την λήξη του αγώνα ενώ στην επίθεση πέτυχαν 7 ακόμη πόντους για να τελειώσει το δεκάλεπτο με σκορ 42-37.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Be the Bee  να ελέγχουν το παιχνίδι μέχρι και ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Ο Παλαμιδάς έκανε τα πάντα όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι για τους Be the Bee, ωστόσο οι Los Angeles Slippers δεν είχανε πει την τελευταία τους κουβέντα. Με τον πίνακα να δείχνει 4 λεπτά για την λήξη του αγώνα οι Be the Bee βρίσκονταν στο +8 (53-45). Ενώ οι Be the Bee έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι 1:30 πριν το τέλος του αγώνα με το σκορ 55-49 οι Los Angeles Slippers ξεκίνησαν την μεγάλη τους ανατροπή. Με ένα δίποντο στην αρχή από τον Μέξα και στην συνέχεια με δύο τρίποντα από τον Κοτσοβό και τον πρώτο πέρασαν μπροστά στο σκορ με 55-57 για να επισφραγίσουν τη νίκη τους με 4/4 βολές του Κουμάντου για το τελικό 55-61.