30.4%
72.0%
53.5%
33.3%

Πρεμιέρα για τις δύο ομάδες στην Bronze League που συνδυάστηκε με νίκη για τους Reapers με το εκκωφαντικό 88-45. Δύο νεοσύστατες ομάδες που ξεκινούν την πορεία τους στο απαιτητικό πρωτάθλημα της Bronze.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυναμικά στο παρκέ με τους Reapers να γυρνάνε πολύ όμορφα την μπάλα και να βρίσκουν λύσεις από το ζωγραφιστό όπως επίσης και από σουτ μέσης απόστασης και τρίποντα. Από την άλλη, οι Be the bee έψαχναν περισσότερο το σουτ από την περιφέρεια με τον Παλαμιδά μάλιστα να ευστοχεί σε 4/4 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Reapers μπήκαν πιο δυναμικά στο παιχνίδι, έδειξαν ότι είναι ομάδα που έχει δουλέψει και οι παίχτες γνωρίζονται μπασκετικά μεταξύ τους. Με επιμέρους σκορ 24-8, οι Reapers προσπέρασαν κατά πολύ στο σκορ και άφησαν πίσω τους τους Be the bee να κυνηγάνε σε όλο το παιχνίδι. Η άμυνα ζώνης δεν έδειξε να πτοεί τους παίχτες των Reapers αφού έβρισκε λύσεις και ήταν πολύ εύστοχη στα σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με το σκορ 47-25, οι Be the bee θέλησαν να κερδίσουν έδαφος, αλλά οι Reapers δεν επέτρεψαν πολλά με την πολύ καλή άμυνά τους και την «για σεμινάρια» επίθεσή τους. Διεύρυναν ακόμα περισσότερο το σκορ φτάνοντας στο 60-32 στο τέλος της 3ης περιόδου. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αφού το αποτέλεσμα του παιχνιδιού είχε ήδη κριθεί. Οι Be the bee έπαιξαν το πρώτο τους παιχνίδι σαν ομάδα και ήταν φυσιολογικό να μην υπάρχει ακόμα συνοχή στην ομάδα. Από την άλλη οι Reapers φάνηκαν προετοιμασμένοι για το πρωτάθλημα και ομάδα που έχουν δουλέψει όλοι μαζί για να μας προσφέρουν το αποτέλεσμα αυτό.

MVP του παιχνιδιού ο πολύ δυναμικός Καντιώτης πετυχαίνοντας 16 πόντους μαζί με 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, έδωσε ενέργεια στην ομάδα και λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης των Be the bee με την δημιουργία του. Καταλυτικοί ήταν και οι Κρινής με double-double (10π., 12ρ.), Χριστόπουλος (11π., 8ρ.) αλλά και όλη η υπόλοιπη ομάδα των Reapers όπου 5 παίχτες πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Από τους ηττημένους, ο απολαυστικός Παλαμιδάς έδωσε ρεσιτάλ με 28 πόντους ευστοχώντας σε 6 τρίποντα, ενώ βοήθησε και ο Παγάνος με 6 πόντους και 6 ριμπάουντ.