14.8%
36.4%
44.2%
19.0%

Σε ένα παιχνίδι όπου οι Remal Madri παρατάχθηκαν με 5 άτομα παλεύοντας ισάξια για την νίκη, οι Be the bee κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και με ανατροπή να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Bronze League με την επιστροφή του Οικονόμου και τον «unstoppable scoring machine» Παλαμιδά να δίνει ρέστα για την μεγάλη νίκη στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και με τους Remal Madri να μην έχουν άλλον παίχτη στον πάγκο, οι Be the bee θα ανοίξουν το σκορ με τον Παγάνο για το 2-0 με τους Remal Madri όμως να ξεσπούν με ένα σερί 0-8 για το 2-8 με τον Παλαμιδά να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι για το 4-8. Οι Remal Madri έδειχναν αποφασισμένοι και με νέο σερί 0-4 θα τελειώσουν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 4-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σερί των Remal Madri δεν θα σταματήσει με τους Μανίνα, Χατζηιγνατίου να γράφουν το 4-16 και τον Παλαμιδά να απαντά για το 6-16, γράφοντας τον εκατοστό του πόντο στο φετινό πρωτάθλημα σε μόλις 5 αγωνιστικές! Στη συνέχεια οι Be the bee με τον συνήθη ύποπτο Σταμάτη Παλαμιδά θα μειώσουν την διαφορά στους 6 για το 10-16 και τον Μανίνα να δίνει ανάσα στους Rema; Madri για το 10-18. Με τους Παλαμιδά και Πολυχρόνη στην επίθεση, οι Be the bee θα μειώσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά στους 2 πόντους (16-18) για να έρθει η σκληροπυρηνική πεντάδα των Remal Madri και με ένα σερί 0-10 θα ξεφύγουν ξανά στο σκορ για το 16-28. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με εύστοχο δίποντο του Κουνάδη στην λήξη του χρόνου μετά από μακρινή πάσα του Παλαμιδά για το 18-28.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων οι Remal Madri θα συνεχίσουν αυτό που είχαν αρχίσει στο 2ο δεκάλεπτο με τους Μανίνα, Χατζηιγνατίου να κάνουν το 18-34 και τους Παλαμιδά, Πολυχρόνη να απαντούν γρήγορα κάνοντας το 24-34. Στη συνέχεια, οι Remal Madri με εύστοχο τρίποντο του Μανίνα και 2 εύστοχα δίποντα των Αθανασάκο και Χατζηιγνατίου θα αυξήσουν ξανά την διαφορά στους 17 πόντους (24-41) με τους Be the Bee να γυρίζουν το ματς με ένα σερί 11-0 για το 35-41. Με γκολ-φάουλ του Μανίνα οι Remal Madri θα αυξήσουν ξανά την διαφορά στους 9 πόντους για να επιστρέψει από τον πάγκο ο Παλαμιδά και με χέρι αλφάδι να πετύχει ακόμα ένα τρίποντο για το 38-44. 1/2 εύστοχες βολές του Σταματακόπουλου σε νεκρό χρόνο θα γράψουν το 39-44 σκορ δεκαλέτπου.

Στην τέταρτη και καθοριστικότερη περίοδο η κούραση των 5 μαχητών της Remal Madri ήταν εμφανής με τους Be the bee να εκμεταλλεύονται το rotation που διέθεταν. Στο ξεκίνημα φαινόταν πως οι Remal Madri δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Η διαφορά έφτασε ξανά τους 7 πόντους 2 φορές μέσα στο δεκάλεπτο (43-50 και 47-54), όμως οι Be the Bee με σκληρή άμυνα στο τέλος, εκμεταλλευόμενοι την κούραση των Remal Madri και ένα σερί 12-0 θα καταφέρουν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Bronze League με τελικό σκορ 59-54 και πλέον ισοβαθμούν με τους Remal Madri με σκορ 1-4 στον βαθμολογικό πίνακα.

MVP της αναμέτρησης ο μαγευτικός Παλαμιδάς. Ήθελε την νίκη από την στιγμή που μπήκε στο παρκέ μέχρι την στιγμή που τελείωσε το ματς. Ο Σταμάτης πέτυχε 30 πόντους(!), ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ, κλέβοντας την μπάλα 6 φορές, βοηθώντας την ομάδα του να πετύχει την πρώτη της νίκη. Πολύ βοηθητικοί ήταν και οι Ιωσηφίδης (7 πόντους, 6 ριμπάουντ) και Γρηγόρας (6 πόντους, 9 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μανίνας γράφοντας 21 πόντους και 5 ριμπάουντ!