11.1%
75.0%
35.1%
33.3%

Μια αδιανόητη μονομαχία χάρισαν οι Beerόλυκοι με τους Fundamentals, σε ένα ματς με τρομερή ροή και πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα με τους πρώτους να μένουν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε και να παίρνουν τη νίκη με 59-56. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Λαδάς με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Beerόλυκοι ξεκίνησαν το ματς με 7-0 με σκόρερ τους Τσικούρα και Λαδά, οι Fundamentals απάντησαν με 0-8 σερί των Καραμάνου και Καλαλή για να περάσουν μπροστά με 7-8, ο Λαδάς απάντησε για το 9-8, 9-10 από τον Αθανασιάδη, 14-10 με 5-0 σερί οι Μπέτσης και Λαδάς και ίδια απάντηση από τους Καραμάνο και Αθανασιάδη για το τελικό 14-15 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Παπαγιάννης και Αθανασιάδης συνδυάστηκαν για να γράψουν το 14-21, οι Τσικούρας, Μπέτσης και Ζυγούρης απάντησαν με 8-0 για το 22-21, 22-28 οι Fundamentals με 7 συνεχόμενους πόντους του Παπαγιάννη και δίποντο από τον Κορδελά για το τελικό 24-28 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Λάμπρης, Καλαλής και Κολιούσης ανέβασαν το σκορ στο 24-35, οι Μπέτσης και Λαδάς μείωσαν άμεσα σε 32-35, 32-37 με καλάθι του Αθανασιάδη, 36-37 με ένα καλάθι του Μπέτση και δύο βολές του Λαδά, 36-39 με drive του Καραμάνου, 41-39 με νέο σερί των Μπέτση και Λαδά, 41-40 με βολή του Παπαγιάννη, 46-40 με νέο 5-0 οι Βαταλίδης και Λαδάς και 4 συνεχόμενοι πόντοι του Καραμάνου για το τελικό 46-44 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παπαγιάννης έβαλε τρίποντο για το 46-47, ο Λαδάς απάντησε για το 48-47, 48-48 με βολή του Λάμπρη, 50-48 από τον Ζυγούρη, 50-50 ξανά ο Παπαγιάννης, 53-50 ο Λαδάς με καλάθι και φάουλ, 53-56 οι Fundamentals με ένα τρίποντο του Παπαγιάννη και ένα του Καραμάνου και 6-0 απάντηση οι Βαταλίδης και Λαδάς για να χαρίσουν τη νίκη στην ομάδα τους με 59-56.

Για τους Beerόλυκους, πέρα από τον Λαδά, πολύ καλό ματς έκανε και ο Μπέτσης με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους Fundamentals ξεχώρισε ο Παπαγιάννης με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες.