32.0%
68.8%
51.2%
28.0%

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, όπως δείχνει και το τελικό 77-76, νικητές ήταν οι Benetton Kerdizo κόντρα στον Φωκιανό. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Τσιβούλας με 25 πόντους, 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό από νωρίς, είχαν σωστές επιλογές και έβαλαν ψηλά το πήχη στο σκορ. Ο Ασπιώτης έγραψε το 2-0, ο Καρακατσάνης ισοφάρισε σε 2-2 και ο Τσιβούλας έγραψε το 4-2. Γκολ φάουλ από τον Καρακατσάνη για το 4-5 και τρεις πόντοι του Αγόρη για το 7-5. Σε 7-7 ισοφάρισε ο Φερεντίνος, ο Αγόρης έβαλε ξανά μπροστά την Benetton Kerdizo με 9-7 και ο Φωκιανός ισοφάρισε ξανά(9-9). Ο Φελεμέγκας έγραψε ένα τρίποντο για το 12-9. Ένα 0-6 από Καρακατσάνη, Ρίπη και Παντελεάκη έβαλε μπροστά τον Φωκιανό με 12-15, αλλά η Benetton απάντησε με 8-0 με Χουλιαρά και Φελεμέγκα για το τελικό 20-15 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Φωκιανός έκανε διαστημικό δεκάλεπτο, όμως η Benetton είχε λύσεις και κατάφερε να μην αφήσει τον αντίπαλο να ξεφύγει. Παντελεάκης και Καρακατσάνης ισοφάρισαν σε 20-20, ο Τσιβούλας έγραψε το 22-20 και ο Ρίπης σημείωσε το 22-22. Δύο βολές του Ασπιώτη για το 24-22 και 0-4 από Τζούρτο και Καρακατσάνη για το 24-26. Ασπιωτης και Τσιβούλας απάντησαν με το ίδιο σερί για το 28-26 και από ένα καλάθι οι Ρίπης, Καρακατσάνης, Παντελεάκης για το 28-32. Άλλο ένα τρίποντο από τον Φελεμέγκα για το 31-32 και καλάθι από τον Γρίβα για το 31-34. Ευαγγελόπουλος και Τσιβούλας έδωσαν προβάδισμα στη Benetton με 35-34, για να ακολουθήσει ένα 0-8 από Ρίπη και Καρακατσάνη για το τελικό 35-42 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Φωκιανός έκανε εξαιρετική αρχή, όμως στη συνέχεια ξεκίνησε η αντεπίθεση της Benetton. Ο Τζούρτος έβαλε μια βολή για το 35-43, για να μειώσουν οι Αγόρης και Τσιβούλας σε 40-43. Φερεντίνος, Καρακατσάνης και Τζούρτος απάντησαν με 0-7 για το 40-50 και ο Ευαγγελόπουλος μείωσε σε 42-50. Καλάθι-καλάθι οι δύο ομάδες μέχρι το 44-54, για να ακολουθήσει ένα 6-0 από Τσιβούλα και Φελεμέγκα για το 50-54. Μια βολή από τον Ρίπη για το 50-55 και 7-0 από Τσιβούλα και Αγόρη για το 57-55 που έβαλε μπροστά τη Benetton έπειτα από αρκετή ώρα. Τρίποντο από τον Τζούρτο για να δώσει προβάδισμα πίσω στον Φωκιανό με το 57-58 και 2/2 βολές ο Αγόρης για το 59-58. Άλλο ένα τρίποντο για τον Φωκιανό, αυτή τη φορά από τον Καρακατσάνη, για το τελικό 59-61 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια, με τον νικητή να κρίνεται σε μικρές λεπτομέρειες. Ο Ρίπης έβαλε 2/2 βολές για το 59-63, για να απαντήσουν οι Τσιβούλας και Αγόρης σε 64-63. Τρεις πόντοι από τον Τζούρτο για το 64-66 και δύο καλάθια από τον Τσιβούλα για το 68-66. Ο Καρακατσάνης σημείωσε το 68-69 με τρίποντο και απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Αγόρης για το 71-69. Ο Ρίπης ισοφάρισε σε 71-71 4 λεπτά πριν το φινάλε. Με 2.45 να μένουν ο Φελεμέγκας θα γράψει ένα μεγάλο τρίποντο για το 74-71 και στην επόμενη επίθεση με 2.22 να μένουν ο Ρίπης θα βάλει 2/2 βολές για το 74-73. Μια βολή από τον Ασπιώτη για το 75-73 με 1.49 να μένει και λάθος του Φωκιανού στην επόμενη επίθεση, με τη Benetton να κλέβει. Ξανά 1/2 βολές ο Ασπιώτης για το 76-73 με 1.26 να μένει και ξανά αβίαστο λάθος από τον Φωκιανό. Στη συνέχεια η Benetton έχασε διπλή ευκαιρία για να μεγαλώσει το προβάδισμα με 33″ να μένουν, όμως αυτό δεν το εκμεταλλευτηκε ο Φωκιανός αφού ήταν αστοχος στη δική του επίθεση με 17″ να μένουν. Μια βολή από τον Φελεμέγκα 14″ πριν το τέλος έδωσε αέρα δύο κατοχών στη Benetton, που πήρε και επιθετικό ριμπάουντ μετά την δεύτερη χαμένη βολή του Γιάννη. Κακή πάσα στη συνέχεια από τους συμπαίκτες του Ασπιώτη και 77-76 από τον Τζούρτο ακριβώς με τον ήχο της κορνας για τη λήξη του αγώνα.

Για τη Benetton Kerdizo, πέρα από τον Τσιβούλα, εξαιρετικό ματς έκανε και ο Φελεμέγκας, ενώ επίσης βοήθησαν πολύ οι Αγόρης και Ασπιώτης. Για τον Φωκιανό ξεχώρισαν οι Καρακατσάνης, που ήταν εκπληκτικός, Τζούρτος και Ρίπης.